Ideálny učiteľ neštrajkuje, nerozmýšľa, nezarába

Vláda neplní svoje programové vyhlásenie, nereformuje školstvo a nezvýši platy učiteľom. A to jej zrejme vyhovuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Programové vyhlásenie vlády sľúbilo zvýšiť platy učiteľom od januára 2018 o 6 %. Podmienili to však zásadnými vnútornými zmenami v systéme školstva. O tých sa skoro 2 roky iba rozprávalo, ale neudiali sa, takže vyššie platy v januári učitelia neuvidia.

Výhovorky vlády môžu byť dvojaké: „Keďže sme o reforme len rozprávali a nič neurobili, vy nedostanete viac,“ alebo „Pretože ste odmietli dohodnúť sa s nami a vzdať sa práva štrajkovať, za trest vám nezvýšime platy.“ Jedno je alibistický prístup, druhé je reakcia malého dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Celá táto situácia dokazuje, že programové vyhlásenie tejto vlády je len papier. A môžeme ho slobodne ignorovať. Tak ako sa postavilo ministerstvo k Učiacemu sa Slovensku, ktoré navrhlo množstvo zmien a ministerstvo ich bez mihnutia oka zavrhlo, tak sa stavia aj vláda k vlastnému programovému vyhláseniu.

Pre porovnanie: na Slovensku plat učiteľa predstavuje 62 % platu vysokoškolsky vzdelaného človeka. V EÚ je priemer 86 % pre stredné školy. Pre mladého človeka s vysokoškolským titulom sú skrátka atraktívnejšie iné povolania než práca učiteľa, kde nastúpi s platom 690 € v hrubom (asi 544 € v čistom).

SkryťVypnúť reklamu

K tomu sa pridáva problém s vekom. Priemerný vek našich učiteľov je okolo 45 rokov. Behom 20 rokov odídu do dôchodku a školstvo bude čeliť personálnej katastrofe. Riešenie? Buď skokovo zvýšiť platy alebo znížiť požiadavky na prácu učiteľa, čo by bola ešte väčšia katastrofa. Takmer všetci kvalitní, pracovití a tvoriví ľudia si totiž budú hľadať prácu inde. Kvalitu do školstva nedostaneme a práca učiteľa pripadne tým ostatným. A to sa zákonite odrazí na vzdelaní žiakov.

Kvalitný učiteľ totiž vychová budúce generácie, zodpovedných občanov a aj uvedomelých voličov. A možno aj tam je problém. Vláda totiž chce učiteľa, ktorý neštrajkuje. Chce učiteľa, ktorý neoponuje, poslúcha a nech mu ani len nenapadne ju kontrolovať, ako míňa peniaze v školstve. Čo keby to preniesol na svojich žiakov? 

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu