Prečo má rodič platiť za to, že si štát neplní povinnosti?

Rodičia školákov veľmi dobre poznajú každoročné kupovanie učebníc – napríklad na cudzie jazyky. Viacerým robí robí táto povinnosť vrásky na čele. A to nie je jediný problém našich učebníc.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (9)

Kupovanie učebníc je problémom skoro pre všetkých rodičov. Ide o nemalý výdavok a navyše, tento rituál sa opakuje každý rok. Každý rok musí mať dieťa novú učebnicu a nový pracovný zošit angličtiny, nemčiny či iného jazyka. Štát na ne spravidla neprispieva. A to nie je jediný problém s učebnicami.

Keď navštívite bežné školy, neraz si vypočujete učiteľku matematiky sťažovať sa, že nie je spokojná s učebnicou. Alebo učiteľa dejepisu. Možno ich žiaci vyžadujú iný prístup alebo lepšie spracovanie niektorých tém. Ako to môže škola riešiť? Zo štátu škola dostáva bezplatne len jeden typ učebníc (učebnice so schvaľovacou doložkou). Ak chce iné (s odporúčacou doložkou), musí si ich zaplatiť zo svojho alebo z rodičovho vrecka.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A tak si učitelia zvykli. Niektorí učia s pomocou vlastných materiálov, niektorí aj bez kníh. A bez kníh učia aj tí, ktorých školy nedostali objednané učebnice. To je ďalší problém. Ministerstvo pravidelne centrálne obstaráva učebnice a pravidelne v tom zlyháva. V roku 2015 školy žiadali 3,6 miliónov učebníc a dostali o 2 milióny učebníc menej. Školy často nedostávajú tie knihy, ktoré si objednali, alebo ich nedostanú dosť, prípadne nedostanú knihy vôbec.

A čo na to hovoria odborníci? To isté, čo ľudia z praxe. V prieskumoch PISA 2012 a TALIS 2013 sa pýtali slovenských riaditeľov na dostupnosť a kvalitu učebníc. Slovensko skončilo v oboch prípadoch na najhoršom mieste, teda má podľa riaditeľov najmenej kvalitné a najmenej dostupné učebnice zo zapojených krajín. Na nedostatočnú kvalitu aj spôsob zabezpečovania učebníc upozornila Správa o stave školstva z roku 2013, aj Inštitút vzdelávacej politiky v roku 2016.

SkryťVypnúť reklamu

Má táto situácia vôbec riešenie? Má a je celkom jednoduché. Otvoriť trh s učebnicami. Posielať školám priamo financie na nákup učebníc a nechať ich rozhodnúť, či si kúpia schválené či odporúčané učebnice a koľko ich dostanú. A dávať im dostatok financií, aby učebnice nemuseli dodatočne platiť rodičia. Je to rokmi overený systém, ktorý funguje aj v krajinách ako Estónsko, ktoré je známe svojim kvalitným školstvom.

Nachádzame sa v stave, kedy rodičia nechcú kupovať deťom učebnice, učitelia nechcú učiť z nekvalitných materiálov a odborníci odporúčajú, aby sme konečne otvorili trh s učebnicami a nechali školy rozhodovať o tom, z čoho budú učiť svojich žiakov. Aký je teda ďalší krok?

SkryťVypnúť reklamu

Otvorenie trhu s učebnicami prospeje všetkým, vyrieši množstvo problémov učiteľov, škôl aj rodičov a vedie ku skvalitneniu vyučovacieho procesu. Či sa to stane, však závisí od predstaviteľov vládnych strán, ktorí majú v parlamente väčšinu. A tí už rozhodli - v utorok tento návrh neprešiel. Rodičia budú aj naďalej kupovať učebnice, ministerstvo ich bude aj naďalej nedostatočne zaobstarávať a žiaci sa budú aj naďalej učiť z nekvalitných materiálov alebo rovno bez nich.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  8x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu