Prečo sú obedy „zadarmo“ nezmysel v dnešnom školstve

Stále sa objavujú problémy s obedmi „zadarmo.“ Smer si uvedomuje, že narýchlo vymyslený návrh sa nedá len tak ľahko realizovať. V dnešnom stave školstva je to nezmysel.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (42)

Obedy „zadarmo“ koaliční politici najprv posunuli o mesiac (od 1. februára 2019, podľa vyjadrení na školskom výbore), neskôr ich posunuli o 9 mesiacov (od 1. septembra 2019). Zistili, že od stola prinesený návrh nie je tak ľahko realizovateľný. Keď sa o obedoch „zadarmo“ rozprávam s učiteľmi a kuchárkami na školách, väčšina si iba ťuká na čelo. Nie kvôli prospešnosti návrhu. Ale kvôli úplnej nepripravenosti na takýto krok.

Nepripravenosť

Školy nemajú dosť veľké jedálne, kuchyne nie sú vybavené a chýbajú kuchárky, ktoré zarábajú minimálnu mzdu. Kde zoženú peniaze na rozšírenie a renováciu kuchýň? Kde zoženú kuchárky? Z čoho ich zaplatia? Normatív totiž ostane rovnaký. Už teraz sa mnohí žiaci z obedov neodhlasujú (a jedlo sa vyhadzuje). Keď budú mať obedy zadarmo, nebudú to robiť vôbec. A za odvoz vyhodeného jedla musí škola platiť. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Výnimky

Obedy sa budú preplácať v hodnote 1,20 eura. Vláda sa dohodla so ZMOSom, že musia byť zadarmo. Ak na vašej škole platíte za obed viac ako 1,20 eura, lebo poskytujú kvalitnejšie suroviny, sú tu dve možnosti: Buď rozdiel doplatí obec, alebo ak na to nemá, bude sa musieť znížiť kvalita surovín, aby cena obedu bola 1,20 eura.

Ďalšie novinky: Obedy zadarmo nebudú mať homeschooleri (deti vzdelávané doma) ani študenti osemročných gymnázií, hoci ide o rovnakú vekovú kategóriu. Ak má dieťa potvrdenie od lekára na špeciálnu diétu a nie je možné mu takéto jedlo navariť, zriaďovateľ bude musieť vyplatiť dotáciu 1,20 eura rodičovi. Asi si viete predstaviť, že v niektorých prípadoch odrazu narastie počet detí so špeciálnymi stravovacími požiadavkami. Dotácia sa bude poskytovať na obed a „iné jedlo,“ aj keď nikto nevie, čo to iné jedlo je a ako ho má škola zabezpečiť. Príklad: ak by škola nemala jedáleň a mala by kúpiť bagety zo samoobsluhy či benzínky, tá bude musieť byť zaradená do siete zariadení školského stravovania. Zaradíme tam každú benzínku a samoobsluhu? Uskutočnenie obedov „zadarmo“ teda narazilo hneď na niekoľko problémov.

Skryť Vypnúť reklamu

Sociálne rozdiely

Vláda ich chce obedmi odstrániť. O našom školstve sa hovorí, že sa mu nedarí prekonávať sociálne rozdiely. Znamená to, že ak sa žiak narodí do chudoby, zvyčajne v nej bude žiť aj v dospelosti. Tento problém nevyriešime tým, že dáme deťom jesť, ale tým, že ich pripravíme do života tak, aby sa z chudoby raz dostali a mohli dôstojne žiť.

Ako hovorí to príslovie: Daj človeku rybu a nakŕmiš ho na deň. Nauč ho loviť a nakŕmiš ho na celý život. Obedy zadarmo riešia tú prvú vec, ale ani to nie je úplne pravda. Už dnes máme systém sociálneho stravovania – štát prepláca obedy tým deťom, ktorých rodina na ne nemá peniaze. Ak systém nezachytáva všetky deti, rozširujme ho a podporujme ho. Ale prečo míňame 100 miliónov eur na niečo, čo väčšina detí nepotrebuje?

Skryť Vypnúť reklamu

Čo si z toho odnesú žiaci?

Povedzme si na rovinu, vláde nejde o budúcnosť žiakov. Žiakov akurát tak naučí, že obedy sú „zadarmo,“ vlaky sú „zadarmo,“ všetko je zadarmo a za nič sa neplatí. A potom sa budú všetci čudovať, keď žiaci vstúpia do dospelého života a zistia, že tam im nikto nič zadarmo nedáva.

Keby išlo o žiakov, štát by im radšej zaplatil chýbajúci 1 milión učebníc. Vybavil by školy. Vybudoval knižnice, telocvične. Zaplatíil by a vzdelal učiteľov, aby budúcu generáciu vychovávali motivovaní a schopní ľudia. Tu by mala vláda investovať – do vzdelania a do budúcnosti mladých ľudí.

Ale vzdelaný človek nie je pre túto vládu prioritou.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  6x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu