Rodičia – viete, prečo ste zase platili za učebnice?

Ak ste v septembri popri iných školských poplatkoch platili aj za učebnice, môže to byť kvôli jednému z týchto dôvodov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (37)

Prečo rodičia platia za učebnice? Toto sú hlavné dôvody:

1. Učebnice neprišli. Je to taký slovenský folklór. Tento rok školy objednali 2,6 milióna učebníc a prišlo ich o milión menej. Každý rok chýba školám aspoň 1 milión učebníc. A každý rok to platia rodičia. Prečo neprišli? Netlačia sa. Alebo nie je ochota ich nakúpiť. Radšej stíhačky F16.

2. Prišli také učebnice, ktoré škola ani neobjednala, lebo sú zlé. Tiež slovenské špecifikum. Niektoré učebnice prejdú aktualizáciou kvôli zmenám v štátnom vzdelávacom programe. A potom sú poslané školám, bez toho aby sa ministerstvo spýtalo, či ich chcú. Nechcú. A tak skončia končia v skladoch, lebo sú nepoužiteľné. Opäť príklad geniálneho nakladania s verejnými financiami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

3. Škola štátom dodané učebnice neobjednala, lebo sú zlé. Ak je to možné a škola vie, že štátom dodávané knihy nechce, tak ich ani neobjedná. Aspoň sa zbytočne nemíňajú štátne peniaze. Keď už ministerstvo nemyslí na šetrenie verejných financií, aspoň na to myslia učitelia. Lenže zas to zaplatí rodič.

4. Sú to učebnice angličtiny, nemčiny a iných cudzích jazykov. Áno, naše školstvo sa vyznačuje aj tým, že deti majú v škole povinný cudzí jazyk (čo je dobré), ale učebnice im naň štát nedá (čo nie je moc dobré). Zdá sa vám toto logické? Ani mne nie.

Takže si to zhrňme: Máme systém, ktorý vašim deťom nedoručí učebnice, doručí zlé učebnice alebo nepreplatí učebnice na povinné predmety. Ministerstvo sa roky tvári, že je to celé super, hoci pod nosom má štúdie a analýzy (ktoré si dalo samo vypracovať), ktoré mu hovoria presný opak. Nevadí. Na Stromovej si myslia, že poručia „větru, dešti“ a ukážu, ako super funguje systém, ktorý vlastne nefunguje a ktorý je v Európe skamenelinou.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa to dá vyriešiť? Nechať školy vyberať učebnice. Funguje to v celej Európe okrem 4 krajín. Volá sa to otvorený trh s učebnicami a funguje to asi takto: Škola dostane peniaze a sama si vyberie a objedná učebnice u vydavateľa. Ministerstvo nič neobjednáva a nedodáva. Iba kontroluje obsah učebníc a to, či spĺňajú všetky náležitosti, postupnosť učiva a podobne. Rôznosť učebníc nie je žiadnou prekážkou (aj u nás majú školy odlišné knihy v prípade jazykov).

Otvorený trh s učebnicami má svoj zmysel. Nie je náhodou, že iba 4 krajiny v Európe ho nemajú. A že otvorený trh s učebnicami majú práve tie štáty, ktoré majú školstvo na špičkovej úrovni (Estónsko, Fínsko). Pozrime sa na to takto: Je možné mať jednu učebnicu napr. na škole pre nadané deti a na škole, kde je 80 % detí zo sociálne slabého prostredia? Taká učebnica nevyhovuje ani jedným ani druhým. A kto vie učebnicu lepšie vybrať? Učiteľ, ktorý so svojou triedou trávi každý deň v roku? Alebo úradník, ktorý tých žiakov ani nevidel? A teraz sa spýtajme, komu sa chce na Slovensku tvoriť učebnice? Na čo to bude robiť, keď školy nemajú na výber, keď termíny na štátne zákazky sú šibeničné a keď je vytvorený systém, v ktorom nie je trh a nedá sa konkurovať kvalitou?

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo tvrdí, že jeho model (centrálne obstarávanie učebníc, ich meškanie, ich nedodávanie, prípadne dodávanie zbytočných učebníc) je lacnejší. Škoda len, že nefunkčný. A ani argument „lacnosti“ neobstojí. Ministerstvo totiž „zabúda,“ že do ceny učebníc, nie je zarátané skladovanie a doručenie (pár miliónov eur), čo cenu učebníc navyšuje. Avšak, okrem otvorenia trhu s učebnicami štát musí do učebníc investovať viac, aj aby pokryl chýbajúci 1 milión učebníc.

Na otvorenie trhu s učebnicami (a aj navýšenie financií na ne) upozorňujú roky školy, učitelia, vydavatelia, odborníci, samotní ministerskí úradníci tvoriaci analýzy a štúdie. A ministerstvo školstva ich roky ignoruje. Prečo? Jedinou odpoveďou je, že to vyhovuje istým záujmovým skupinám, ktoré na tomto systéme zarábajú.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

311 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

106 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu