Špecialita nášho školstva: učiť bez učebníc

Školy opäť nedostali učebnice a rodičia museli vytiahnuť peňaženky a zaplatiť za ne nemalé peniaze. Riešenie ministerstva? Viac byrokracie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)

Na tento školský rok objednali školy 2,26 milióna učebníc. Nedostali ani len milión. Chýba im 59 % učebníc a ministerstvo opäť zlyhalo v svojej hlavnej náplni – zabezpečiť kvalitné vzdelanie pre všetkých žiakov.

Ako reaguje ministerstvo? Navrhuje ďalšie papierovačky. Každú učebnicu bude musieť škola označiť evidenčným číslom a viesť jej evidenciu a každoročne zapisovať, kedy bola zakúpená, akú cenu mala, koľký rok sa používa, koľko učebníc je vyradených... Pre 9-ročnú základnú školu s 30 žiakmi v jednej triede by to bolo na jeden predmet 540 kníh. Dôvodom je, že si zrejme ministerstvo myslí, že školy žiadajú učebnice nadmerne, alebo chce mať prehľad o tom, koľko nepoužiteľných učebníc školy vyradili, či koľko ostalo škole na sklade. Každoročne žiadajú školy veľa nových titulov aj preto, že mnohé učebnice majú pracovné zošity, ktoré sú, logicky, len na jedno použitie a treba ich vždy doobjednať.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ako táto byrokracia pomôže dieťaťu bez knihy, učiteľovi, ktorý musí tvoriť náhradné materiály a rodičovi, ktorý platí za to, že štát si zanedbáva povinnosti, nevedno. V skutočnosti by sa to dalo vyriešiť pomerne jednoducho, aj keď, samozrejme, nebolo by to zadarmo.

Centrálne obstarávanie učebníc nefunguje. Každoročne učebnice meškajú, neprídu v žiadanom počte, alebo neprídu vôbec – ako aj tento rok. Nápor žiadostí a ich počet systém nezvláda. Mali by sme prejsť na jednoduchý systém, kedy ministerstvo zašle škole peniaze určené na nákup učebníc a tá zakúpi učebnice a vyberie si z obrovského balíka odporúčaných titulov, podľa svojho uváženia. Jednak by sa opustil aj tak nefunkčný systém centrálneho obstarávania a dvojak by sme školám umožnili vyberať učebnice. Nie je to obrovská novinka, je to systém fungujúci v mnohých európskych krajinách, vrátane Estónska, ktoré exceluje v medzinárodných porovnaniach. Na problém s dodávaním učebníc ako aj na potrebu otvorenia trhu s učebnicami, mimochodom, roky upozorňuje aj množstvo odborníkov v rôznych publikáciách (Správa o stave školstva, Inštitút vzdelávacej politiky, TALIS alebo PISA).

SkryťVypnúť reklamu

Takže riešenie tu je, je rokmi overené, dokonca odporúčané a prekvapivo to nie je ďalšia byrokracia. Lenže, ako aj v iných oblastiach, keď je riešenie na jednej strane, ministerstvo sa vyberá tou opačnou.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  101
  •  | 
  • Páči sa:  19x

Exminister školstva, poslanec NR SR, člen školského výboru, bývalý poradca pre školstvo na BSK. Vyše 10 rokov som robil vzdelávanie na odborných školách, kde sme na školy prinášali najlepšie poznatky z praxe. Venujem sa školstvu, spoločenským a liberálnym témam, mám rád kávu (ristretto), dobré jedlo, príležitostne aj dobrý rezeň. ☕️🍝🍗 Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu