Takto reformujeme školstvo v Bratislavskom kraji

S reformou školstva netreba čakať na ministerstvo. Dokazujeme, že v školstve sa dajú presadiť zmeny aj na nižšej úrovni.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Pred rokom a pol prebehli župné voľby. Županom Bratislavského kraja sa stal Juraj Droba, ktorého nominovala a podporovala SaS. Na župe, kde som sa stal poradcom pre školstvo, sme sa rozhodli školstvo skvalitniť.

Zamerali sme sa na dve hlavné otázky: Ako podporiť učiteľov? Ako pre študentov skvalitniť štúdium?

Odpoveďou na ne sme zaviedli tieto (ale aj iné) opatrenia na 54 župných školách. Väčšinu z týchto opatrení robí Bratislavský kraj nad rámec bežných povinností zriaďovateľa. Zároveň sme jediným krajom, ktorý takéto zmeny v školstve spustil.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

1. Preplácanie mimovyučovacej činnosti. Učiteľom preplácame krúžky, súťaže, semináre a iné aktivity po škole, ktoré doteraz nemali hradené. Mesačne posielame školám cez 107 000 eur. Väčšina z toho sú práve krúžky. Osobne to považujem za rozumnú investíciu – učiteľ je za svoju prácu ohodnotený (a nerobí to len pre dobrý pocit), študent rozumne trávi čas a to ocení aj rodič.

2. Učiteľom župných škôl preplácame kurzy cudzieho jazyka. Využíva to skoro 300 učiteľov (v drvivej väčšine je to angličtina, nasleduje nemčina, taliančina a jeden učiteľ študuje aj švédštinu). Zmysel? Je to benefit pre učiteľov, istý bonus k ich práci. Štúdium môžu ukončiť štátnou jazykovou skúškou, za ktorú môžu mať od septembra podľa nového zákona príplatok. Zároveň župa takto investuje do svojho personálu a budúcnosti škôl. V budúcnosti možno využiť jazykovo zdatných učiteľov pri rozširovaní výučby jazykov na školách či zavádzaní bilingválneho štúdia.

Skryť Vypnúť reklamu

3. Začínajúcim učiteľom pridávame k platu 100 eur (ako aj uvádzajúcemu zamestnancovi) a končiacim navyšujeme odchodné. Dôvod je jednoduchý – podpora začínajúcich učiteľov, ako aj podpora generačnej obmeny. Župa tiež zaviedla a prepláca pravidelné motivačné odmeny pre učiteľov, o ktorých pridelení rozhoduje vedenie škôl (koncoročné odmeny, odmeny pri pracovných a životných jubileách).

4. Modernizácia štúdia. Školám sme pomohli otvoriť množstvo žiadaných nových odborov. Medzi nimi sú dizajn interiéru, veterinárne zdravotníctvo, no asi najžiadanejšie sú informačné a sieťové technológie. Okrem toho sme pripravili a spustili na 4 gymnáziách bilingválne štúdium, o ktoré je zo strany žiakov rovnako veľký záujem. Aj vďaka týmto opatreniam sme zaznamenali nárast prihlášok na naše školy o 15 % oproti minulému roku.

Skryť Vypnúť reklamu

5. Začali sme školám aktívne pomáhať s čerpaním grantov a projektov. Vďaka tomu majú tento rok školy v rámci Erasmus+ schválených 10 projektov za 471-tisíc eur zameraných na mobilitu študentov. Študenti si tak budú môcť vyskúšať odbornú stáž v zahraničí a načerpať nové skúsenosti.

6. Školy majú tiež schválených 7 projektov na vzdelávanie učiteľov za 112-tisíc eur. Než sme začali túto iniciatívu, v kraji bežal iba 1 takýto projekt. V čom sa budú učitelia vzdelávať? Nové metódy výučby jazykov, metóda CLIL, výučba prírodovedných a STEM predmetov, rozvoj medzinárodnej spolupráce, rozvoj spolupráce so zamestnávateľmi... Na župe tiež plánujeme spustiť vlastné vzdelávacie kurzy pre učiteľov a riaditeľov.

Skryť Vypnúť reklamu

7. Rekonštrukcie. Na školách sme zdedili značný modernizačný dlh. Postupne sa snažíme ho zmierňovať. Zjednodušili sme žiadanie škôl o prostriedky a posielame im paušálne 5 000 eur na malé opravy, nákupy a revízie. Okrem toho realizujeme aj veľké opravy – spúšťame rekonštrukciu na Fajnorke a Zochovej za asi 2 milióny eur.

8. Behom prvého roka sme investovali asi 280-tisíc eur do renovácií jedální. Župa tiež navýšila platy kuchárkam. V jedálňach, kde vydajú 500 obedov dostanú: zaučená kuchárka 800 eur, hlavná kuchárka 900 eur a vedúca jedálne 1200 eur.

9. Študentom v duálnom vzdelávaní a študentom zo sociálne slabého prostredia (na návrh riaditeľa) poskytujeme obed za symbolickú cenu 1 cent a internát za 1 euro.

10. Spolu s 25 športovými zväzmi sme vytvorili systematickú podporu športu. Bratislavský kraj a športové zväzy si budú deliť náklady na turnaje, súťaže, prípadne dresy a vybavenie v pomere 50:50. V septembri tiež chystáme župný športový deň a pre žiakov stredných škôl sme zorganizovali aj turnaj v e-športoch.

11. V rámci podpory praxe sme otvorili materskú školu v priestoroch SOŠ pedagogickej. Snažíme sa tiež čo najviac na školách podporovať praktickú výučbu a spoluprácu so zamestnávateľmi. Okrem iného školám preplácame vytváranie zmlúv v duálnom vzdelávaní.

12. Spustili sme prípravu spojených škôl (základné a stredné). Ich výhodou okrem veľkého počtu bude možnosť pedagógov strednej školy vyučovať na druhom stupni ZŠ, plynulejší prechod žiakov zo základnej na strednú školu, či využívanie spomínaných benefitov učiteľmi aj na ZŠ. Zároveň pri každej škole plánujeme podporiť konkrétnu špecializáciu na istú oblasť (IT, šport, jazyky a podobne).

Toto je iba výber z množstva opatrení, ktoré sme na Bratislavskom samosprávnom kraji v školstve. presadili behom 1,5 roka.

Z pozície župy nedokážeme meniť zákony. Ale dokážeme priniesť aj takéto opatrenia. Zriaďovatelia či ministerstvo tu nemusia byť len na to, aby kúrili a svietili. Či aby školy ako-tak udržiavali pri živote. Môžu sa snažiť školstvo aktívne zlepšovať.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu