Takto sa podporuje veda na Slovensku

Po 300-miliónovom škandále by človek čakal, že vedenie ministerstva si dá sakramentský pozor na to, ako k podpore vedy a výskumu pristupuje. Omyl. Vede a výskumu sa arogantne vysmieva do tváre.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Svedčí o tom najnovších 5 výziev za 10 miliónov eur. Prvotná myšlienka znie dobre: Majú sa prerozdeliť financie inštitúciám na projekty, ktoré podporia výskumno-vývojové kapacity. Žeby sa veda a výskum konečne dočkala férového zaobchádzania? Kdeže.

Niekomu sa zrejme zazdalo, že by to bolo príliš jednoduché a nebodaj by projekty nedostali „naši ľudia.“ A asi chcelo ministerstvo pripomenúť, kde presne vo svojom rebríčku záujmov má vedu a výskum. Keby ste na to náhodou zabudli – po vyhlásených, zrušených a vlastne nedoriešených zmluvách ex-ministra Plavčana (ktorého za rozhádzaných 300 miliónov odmenili miestom na Pedagogickej fakulte) či po doťahovaní sa so Slovenskou akadémiou vied.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Jedna výzva bola vyhlásená 13.11.2018, ďalšie 4 výzvy (za 8 miliónov) boli vyhlásené 16.11.2018. V ten istý deň, kedy boli vyhlásené 4 výzvy, malo webové sídlo Výskumnej agentúry, kde mali byť výzvy zverejnené, odstávku IT služieb. Výzvy neboli zverejnené na webe agentúry, kde ich všetci hľadajú, ale na webe ministerstva, kde ich asi nikto nehľadal. Agentúra iba dodatočne uviedla na svojej webovej stránke link na výzvy na stránke ministerstva.

Ministerstvo rado informuje o každom dianí, ktoré im robí dobré PR. O probléme, že výzvy sa zapatrošili na inej webovej stránke, akosi mlčalo. Hovoríte si – možno nastal iba omyl. V poriadku, skúsme sa pozrieť na samotné výzvy a ich podmienky.

SkryťVypnúť reklamu

Prvý termín predkladania žiadostí na poskytnutie finančného príspevku je 3 pracovné dni po vyhlásení výziev, ďalší o 3 pracovné dni neskôr a ďalší opäť do 3 pracovných dní od uzavretia predchádzajúceho termínu. A tak to pôjde až do vyčerpania všetkých alokovaných financií. 

Inými slovami: Ministerstvo dalo vedcom 3 dni na to, aby nachystali výskumný projekt za minimálne 100 000 eur. Ak do 3 dní vedci neprídu s geniálnym nápadom, majú termín o ďalšie 3 dni. Ak ich niekto predbehne a vyčerpá všetky financie, majú smolu. Podmienky, požiadavky a pravidlá, ktoré treba dodržať, pritom vydajú tak na 200 strán. Taký projekt sa tvorí mesiace, nie 3 dni. Bolo by nešťastné, keby náhodou niekto dopredu vedel o tomto projekte a predbehol všetkých ostatných...

SkryťVypnúť reklamu

3 dni na projekt, v ktorom musí byť uvedený projektový tím, riadiaci tím, plánované aktivity. Na projekt, ktorý nerobí sám jednotlivec. Na projekt, ktorý stojí nemalé peniaze. Skúste si prečítať aspoň jednu túto výzvu a pochopíte, že toto je úplne bizarný a nerealistický termín. Nehovoriac o tom, že SAV, ktorej ústavy ešte ministerstvo nezapísalo ako verejné výskumné inštitúcie, má svoje osobitné podmienky.

V predvianočnom čase môžu teda vedci a výskumníci na webe pátrať po stratených výzvach, lúskať sa pravidlami na projekty, zostavovať tímy, plánovať aktivity a expresne podávať žiadosti. A to všetko ideálne behom 3 dní, behom ktorých majú navrhnúť projekt za aspoň 100 000 eur. Asi takto vyzerá podľa ministerstva podpora vedy a výskumu po slovensky. Zrejme vedia, že ak im prešlo 300 miliónov a SAV, prejde im aj toto.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  6x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu