Učiteľov kontroluje inšpekcia, ministerstvo nikto

Ministerstvo školstva, ktoré má zlozvyk prideľovať milióny aj podivným firmám, odmietlo kontrolu. Vraj ju nepotrebuje.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Áno, čítate správne. To ministerstvo, čo pridelilo 300 miliónov z eurofondov aj schránkam. To ministerstvo, čo neskôr zo štátneho pridelilo 33 miliónov na výskum aj firmám, ktoré výskum nerobia. V rozpore so 4 zákonmi a 1 nariadením EÚ. Tvárilo sa, že ich ľudia nevedia rátať do 100 (alebo nevidia rozdiel medzi 94 a 84). Tvárilo sa, že dvaja nezávislí hodnotitelia môžu napísať navlas rovnaké posudky.

Ministerstvo školstva tvrdí, že po týchto všetkých kauzách, omyloch a škandáloch ho kontrolovať netreba. Vraj si vedia spraviť audit sami. Nepripomína vám to známy výrok Smeru, že miera sebareflexie je u nich taká vysoká, že „ani nepotrebuje kontrolné orgány“?

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Učiteľku, ktorá je s deťmi v triede, kontroluje inšpekcia. Kto kontroluje ministerstvo, ktoré podivne pridelí 33 miliónov? Nik. Útvar hodnoty za peniaze ale nevznikol len tak z pasie. Mal kontrolovať efektívne využívanie financií v štáte. A s tým, povedzme to slušne, má Slovensko dlhodobo veľkým problém.

Uznávam, vieme predsa, aký má ministerka vzťah k podobným inštitúciám. Inštitút vzdelávacej politiky ako jeden z mála predkladal ministerstvu efektívne návrhy na zlepšenia. Ministerka ho bez mihnutia oka zrušila (a po kritike obnovila). No odmietnutie auditu je v podstate facka akejkoľvek transparentnosti.

Skryť Vypnúť reklamu

Naposledy, keď si v rámci Hodnoty za peniaze posvietili na odpočet práce rezortu školstva, zistili, že rezort školstva nesplnil skoro nič. Ministerstvo asi vie, čo by prišlo. Jediné vysvetlenie, prečo audit odmieta je, že sa obávajú, že niekto v školstve odhalí ešte väčšie prešľapy než tie, čo poznáme dnes.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu