Uverili ste obedom zadarmo?

Obchodníci používajú slovo „zadarmo“ ako marketingový trik, ktorým spotrebiteľov presviedčajú, že robia výhodný nákup, hoci je to presne naopak.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (64)

A takto nejak sme uverili aj „obedom zadarmo“, ktoré sa nám snaží „predať“ vládnuci Smer. Už pár mesiacov na nich fungujú škôlky, od septembra nastúpia naostro aj školy. Čo o obedoch zadarmo zatiaľ môžeme povedať?

Štát na obedy zadarmo poskytuje dotáciu 1,20 eur na dieťa a porciu. Navariť obed za 1,20 je na niektorých miestach trochu sci-fi a tak sa na vyššiu stravnú jednotku musia skladať buď rodičia, alebo v ideálnom prípade sumu dopláca zriaďovateľ. Niektoré mestá už preto kvôli obedom musia zvýšiť iné poplatky.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kým v materských školách sa stravuje viac ako 90 percent detí a tak kapacitne na obedy zadarmo boli pripravené, základné školy budú v septembri čeliť naozajstnej skúške. To znamená rozšíriť kapacitu jedální a kuchýň, prijať nových zamestnancov, investovať do vybavenia kuchyne. Štát spustil program – Pracuj v školskej jedálni, v rámci ktorého uvoľní 8,5 milióna eur, nie však na pracovné miesta kuchárok, ale na pomocné sily. Školy ale majú problém získať a zaplatiť kuchárky, nie pomocné sily. Otázkou tiež ostáva, čo sa stane, keď sa peniaze minú. Prepustia školy týchto ľudí?

Ako to už pri akciách tohto typu býva, nemyslelo sa na detaily ako rekonštrukcie, personál a ani na likvidáciu jedla, ktoré sa nezjedlo. Bude to ďalší výdavok, s ktorým sa musia popasovať školy.

Skryť Vypnúť reklamu

A ešte jeden malý postreh z praxe, ktorý „súdruhom“ zo Smeru unikol. Dôchodcovia. Viacerým z nich niektoré školské jedálne poskytovali obedy a už im avizovali, že od septembra to skrátka zrejme nebudú zvládať. Takže dôchodcovia teraz chodia klopať na dvere starostom a primátorom a pýtajú sa ich, kto im bude obedy zabezpečovať.

Z toho celého je jasné, že obedy zadarmo nielenže nie sú zadarmo, ale ešte ide o celkom nákladnú a najmä komplikovanú záležitosť. Pritom by stačilo málo. Keď už chceli Smeráci spraviť niečo pre rodiny, mohli zvýšiť daňový bonus na dieťa. Aj keď uznávam, že marketingovo by sa to tak dobre asi nepredávalo. 

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu