O potratoch a pochodoch...

Koho by ste zachránili z horiacej budovy – malé dieťa alebo 1000 embryí v mrazničke? Pýta sa istý populárny status.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Na sociálnej sieti Twitter koloval istý čas k téme potratov populárny status. Kládol ľuďom nasledovnú otázku: Utekáte z horiacej kliniky asistovanej reprodukcie. V poslednej miestnosti je plačúce 5-ročné dieťa a nádoba s 1000 zmrazenými embryami. Máte čas zobrať z miestnosti iba jedno, kým všetko nezhorí. Koho zachránite? (A koho necháte uhorieť?)

a) 5-ročné dieťa

b) 1000 embryí

Všetci (minimálne vnútorne) odpovedia rovnako. Zachránili by sme 5-ročné dieťa. Neznamená to, že embryo nie je nič. Neznamená to ani, že potrat je ľahká vec. Ale čosi to vypovedá o tom, čo inštinktívne naozaj všetci považujú za život. Samozrejme, toto je extrémna a hypotetická situácia, ktorá nikdy nenastane. Realitou sú interrupcie, ktoré sa dejú a ktorých úplný zákaz požadujú organizátori Pochodu za život. Chrániť život je pekná myšlienka a myslím si, že mnohí účastníci (s výnimkou extrémistov) to myslia naozaj dobre. Žiada sa tu ale spomenúť dve veci.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zákazom interrupcie na Slovensku nezmiznú. Zmiznú iba odborne robené bezpečné potraty. Nahradia ich neodborné, nebezpečné či domáce interrupcie, čo ženy vystavuje obrovskému riziku. V lepšom prípade by ženy cestovali za potratom do zahraničia.

Nechcené tehotenstvá tu vždy budú a nie všetkým sa dá predísť. Zákon nedokáže pokryť všetky okolnosti a životné situácie, ktoré vedú ženu k potratu (ekonomické, rodinné, znásilnenie, vážne poškodenie plodu...). Preto existuje norma, ktorá určuje týždeň tehotenstva, do kedy možno zákrok podstúpiť.

Druhá stránka veci je život narodeného dieťaťa. Pôrodom nič nekončí, ale začína. Čo potom, keď sa nechcené dieťa narodí? Kto sa o dieťa postará? Bude mať čo jesť, bude mať dobrý život, bude v bezpečí a v láskyplnom prostredí? Bude žiť v chudobe? Bude v detskom domove? To je práve tam, kde napriek práci profesionálov dieťa ťažko získa rodinné zázemie a toľko zdôrazňovaný mužský a ženský vzor.

Skryť Vypnúť reklamu

Nikto nie sme „fanúšikom“ potratov. Od roku 1990 počet interrupcií klesol o 85 %, ale na nulu neklesne nikdy. Jediné, čo môžeme urobiť, je nechceným tehotenstvám predchádzať. A to napríklad dostupnou antikoncepciou, lepšími podmienkami pre založenie rodiny či vzdelávaním ľudí (hoci proti sexuálnej výchove práve mnohí konzervatívne zmýšľajúci ľudia bojujú).

Riešením nie je zakázať interrupcie a potom strčiť hlavu do piesku, keď sa budú robiť neodborne či v zahraničí. Riešením nie je ani chrániť iba pôrod dieťaťa a už sa nezamýšľať nad životom dieťaťa či rodiny. Informujme, vzdelávajme, ale akceptujme, že nie každý život je dokonalý a bezchybný. Niekedy sa jednoducho ženy ocitnú v situácii, kedy potrat musia podstúpiť. Neodsudzujme ich, ale radšej im pomôžme.

Branislav Gröhling

Branislav Gröhling

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  100
  •  | 
  • Páči sa:  3x

10 rokov som robil školenia na stredných odborných školách a prepájal ich s praxou. Snažím sa školstvo zlepšiť a v Bratislavskom kraji som ako poradca župana urobil „malú reformu školstva.“Som poslanec NR SR za SaS.Podporte ma na www.facebook.com/branislav.grohlingViac o mne na stránke www.grohling.sk Zoznam autorových rubrík:  školstvoNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Pavol Koprda

Pavol Koprda

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

3 články
Skryť Zatvoriť reklamu