Za siedmimi horami, za siedmimi dolami ...

„Ale v Kristovi Ježišovi ste sa teraz vy, čo ste boli kedysi ďaleko, stali skrze Kristovu krv blízkymi.“ Ef 2, 13

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Obrázok blogu

Ono je to naozaj veľmi ďaleko. A ja tam mám kamoša.
Tam sa píše azbukou a hovorí po rusky. V zime je tam kľudne aj -40 *C, v lete sem tam aj + 35 : no, pre bežného Európana celkom slušný záber.

Tento môj kamoš mi včera písal, že im už druhý krát zamrzla voda. :)
Bolo by to na zasmiatie – veď čo sa čuduje, všetci predsa vieme, že pri – 40 *C voda zvykne zamrznúť. Ibaže im zamrzla teplá voda vo vodovodnom potrubí. A to už až tak na zasmiatie nie je. To už je pekná makačka. Predstavte si, že v takej kose musíte niekde na ulici makať a fachčiť, a energicky roztápať zamrznuté potrubie. No husté.

Prečo to tí ľudia robia? Načo tam vlastne šli a prečo sa odtial nevrátia radšej domov?

Lebo tam, v Jakutsku, v ďalekej ruskej Republike Sacha, takmer desať tisíc kilometrov +daleko, kde sa vstáva o osem hodín skôr ako u nás, práve tam sú ľudia, ktorí ešte pred pár rokmi žili tak biedne, že potrebovali humanitárnu pomoc aj od nás, od Slovákov...
Sú tam deti, strašne milé ksichty - vyzerajú ako malí eskimáci - ktoré sa dokážu nekonečne tešiť z pozornosti pár slovenských dobrovoľníkov, ktorí sa do krajiny s večne zamrnutou pôdou vybrali práve kvôli nim. Sú tam mladí ľudia, ktorí nepoznajú svojich otcov, lebo tam je taký trend, taká móda byť otcom, a nikdy sa k tomu nepriznať. Hovoria : Papu neznaju. Krajina nie je na tom najhoršie, ale je tam veľa rodín, ktorým nikto nevysvetlil, že výplata nie je len na nákup alkoholu, že deti predsa len občas potrebujú aj najesť. Je tam veľa detí, ktoré sa v škole nevedia sústrediť. Nie preto, že by boli hyperaktívne. Sú len hladné. Zo správ, ktoré mám, sa zdá, že sa to zlepšuje, že už to nie je tak, ako pred siedmymi rokmi, že predsa len pokrok vidieť. Vďaka Bohu.

Stretneš tam decká, ktoré baví dívať sa na scénky, ktoré im pripravia dobrovoľníci, ktoré si radi zahrajú vonku futbal, keď ešte nemrzne tak veľmi vyblbnú sa pri korčuľovaní, decká, ktorým môžete rozprávať rozprávky, pomáhať im s úlohami, doučovať ich angličtinu, a hitom je samozrejme gitarový krúžok. Tieto deti ešte netrpia prieberčivosťou tých našich :) - nemajú skrátka toľko možností, aby si mohli zvyknúť extra si vyberať a vďaka tomu je o niečo ľahšie ich nadchnúť. Už síce nežijú úplne v inej realite ako my, ale Rusko je Rusko. Rozdiel vidíte na prvý pohľad.

A tí blázni, ktorí strávia najbližších pať dní rozmrazovaním potrubia, to sú naši saleziáni, misionári. Muži rozhodnutí ísť za hranicu svojho pohodlia. Za hranicu zdravého mrazu :).
Sú to muži, ktorí vďaka tomu, že odpovedali na Božie povolanie, priniesli Krista až tam, desať tisíc kilometrov ďaleko. Prichádza tam Boh pod spôsobom chleba, skrze dar ich kňazstva, ich rukami a ľud, ktorý bol ďaleko, stal sa týmto i mne skrze Kristovu krv blízkym. Prichádza tam aj cez svedectvo ich životov, ich ochotu, zapálenosť, vernosť, vytrvalosť, priateľstvo.

Som aspoň takto platonicky zaľúbená do tejto krajiny, ak Boh dá, raz sa tam pôjdem pozrieť :) ale možno rašej v lete, keď je tajga zelená a rieky sa dajú splavovať kľudne aj 400 km...

To je Jakutia - môj pohľad zvonku. Zoznámte sa.

Jana Guričanová

Jana Guričanová

Bloger 
  • Počet článkov:  40
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Žiť naplno pre mňa znamená vďačnosť za najmenšie veci, za každú pozornosť, priateľstvo, slovo, či povzbudenie, ale aj za ťažkosti, komplikácie, trápne, či úsmevné chvíle. Tí, ktorých stretám robia obyčajné dni neobyčajnými. Krok za krokom :) vpred. Zoznam autorových rubrík:  Keď je život veselýKeď sa zamyslím ...SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

42 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

713 článkov
SkryťZatvoriť reklamu