Faktom je, že za Bugára ani neboli na tanieri také horúce témy, ako šarvátky okolo H. Malinovej, vtedy sme ani netušili, že na s p.Slotom najviac uznávanom území na politickú scénu vstupujú maďarskí gardisti, vtedy ešte nik nepoznal meno komárňanského podnikateľa Jánosa Bószu a vtedy ani slovenskí národniari neškrípali zubami ako dnes. Pravda, všetko so všetkým súvisí.
Ale chcel by som zostať pri nastolenej téme: ako vnímam ja z pohľadu slovenského Maďara pôsobenie troch popredných politikov SMK?
Ak dovolíte, teraz len stroho, bez zbytočného výkladu výrazových prostriedkov eseje. Zhodou okolností ich zoradenie do abecednéh zoznamu sa zhoduje aj ich zostupnou popularitou medzi občanmi SR.
Béla Bugár v minulosti so svojím do očí bijúcim správaním sa zosmiešňoval aj pred vlastnými voličmi, a tie jeho „nápadité“ šaskovania stáli na hranici dobrého vkusu a únosnosti. ( Pre získanie slovenských voličov sa preobliekal aj do jánošíkovskej rovnošaty - to sa chlapci, to sa, potešenie moje.) V poslednom čase aj jeho pózy pred kamerou už boli veľmi trápne a neznesiteľné pre maďarského intelektuála. A všetko slúžilo pre umelé udržiavanie jeho moci v strane. Ale na druhej strane, treba priznať: so svojím výzorom a sebavedomým vystúpením pred verejnosťou viac získal než stratil. Aj to treba zdôrazniť, že do strany už prenikli také nekalé praktiky, na ktoré už nevedel tak promptne reagovať, ako v zábavných programoch STV a Markízy. Pozerači a poslucháči správ slovenskej národnosti si vôbec nevšimli, že ich miláčik z SMK pomaly stráca dôveru vlastných voličov. Bolo cítiť, že niečo vŕzga v strane. Preto ani nebolo až takým prekvapením, že ho Csáky na kongrese porazil.
Pál Csáky je skúsený politik európskeho charakteru, predsa jeho retorika v očiach Slovákov nie je až taká čistá a jednoznačná ako u Bugára. Najmä preto, lebo nerozhodný, váhavý volič nevie, kam smerujú jeho vízie. Nie je jasný jeho vzťah k Duraymu. (Pre mňa áno, ale mal by sa razantnejšie dištancovať od jednoliatej a jednotvárnej politiky Durayho.) Nemal by sa dlho otáľať, lebo ľahko môže stratiť dôveru jeho voličov.
Najmenej viet a času by som mrhal na charakteristiku Durayho. V slovensko-maďarskom kontexte on má veľmi úzke zázemie, skôr žiadne. Žiaľ viac pôsobí na politickej scéne Maďarska a tým viac škodí než osoží. Nepopieram jeho kvality, ale tie sa neprejavujú v slovensko-maďarských vzťahoch.
Na záver pre slovenských blogerov: v talóne mám vyhliadnutého politika zo Strany MK, ktorého pôsobenie by bolo najšťastnejším riešením pre budúcnosť slovensko-maďarského spolunažívania.
Dovtedy ešte veľa vody pretečie Dunajom.