
Ako píšu M. Válek a Š. Lazár v Informácii pre Predsedníctvo ÚV KSS o demonštratívnom zhromaždení v Bratislave: "Dňa 25. 3. 1988 cca o 16.15 hod. sa začali grupovať veriaci pred kostolíkom Notre Dame na Hviezdoslavovom námestí. O 18.00 hod. sa vytvorila skupina asi 600 ľudí pred Slovenským národným divadlom a zapálila sviečky. Súčasne začali spievať štátnu hymnu, pápežskú hymnu a následne aj iné piesne. Zástupcovia Obvodného národného výboru Bratislava I v spolupráci s Verejnou bezpečnosťou vyzvali zhromaždených, aby sa rozišli, pretože ide o nepovolenú akciu. Po neuposlúchnutí výzvy príslušníci Verejnej bezpečnosti vykonali pokus o rozptýlenie davu, najprv pomocou osobných vozidiel a potom za pomoci dvoch vodných diel, ktoré s miernym tlakom použili voči skupine asi 200 občanov. O 18.25 hod. bolo už Hviezdoslavovo námestie vyprázdnené. Skupina účastníkov demonštrácie sa presunula na Štúrovo námestie. Poriadková služba bola o 19.00 hod. odvolaná."
Po sviečkovej manifestácii sa už nedalo pochybovať o tom, že komunizmus nie je najideálnejšou formou vlády. Oligarchia vyvolených. Následný sled udalostí smerujúcich k novembru 1989 sa dal do pohybu.
Prečo je 17. november dňom boja za slobodu a demokraciu? Odpoveď sa nachádza v roku 1939. Vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava. 17. novembra 1939 uplynulo 70.rokov od brutálneho zásahu nacistických orgánov proti českým vysokým školám a študentom. Vtedy boli české univerzity zavreté, študenti odvlečený do koncentračných táborov, kde mnohí zahynuli. Toto tragické výročie si pripomenuli pražskí študenti veľkou demonštráciou. Pokojnú demonštráciu polícia brutálne napadla, viacerých študentov zranila. Brutálny zásah, na ktorý dostala polícia pokyn od politických predstaviteľov, pobúril verejnosť. Vo všetkých väčších mestách sa konali demonštrácie odsudzujúci brutálny zásah a žiadajúce jeho dôkladné vyšetrenie.
V predvečer dňa študentstva vyšli vysokoškoláci s občanmi do ulíc. Centrom diania však bolo Mierové námestie v Bratislave. Verejná bezpečnosť proti tomuto stretnutiu nezakročilo, iba monitorovalo situáciu.
Dôsledky udalosti nenechali na seba dlho čakať a dav posilnený pozitívnym vývojom udalostí začal bojovať za slobodu . Vzniklo Občianske fórum a Verejnosť proti násiliu, 25. novembra sa v Prahe Na letnej zúčastnilo demonštrácie okolo 750 000 ľudí a 30. novembra bol zrušený 4. článok ústavy o vedúcej úlohe Komunistickej strany. Gorbačovova perestrojka a glasnosť, rozpad ZSSR a Varšavskej zmluvy spojil Východnú Európu so Západom a bývalé "satelity" Sovietskeho zväzu pocítili závan slobody.
Význam 17. novembra nesie v sebe odkaz dvoch národov, ktoré sa oddelili od seba "nenásilnou" cestou. Nie vždy platí: „Oko za oko zub za zub“. Nežná revolúcia sa stala symbolom výkriku ľudí, ktorí po štyridsiatich rokoch žili v neslobode, nabrali odvahu a vystúpili z davu. Stali sa hrdinami doby, hrdinami 17. novembra 1989.
Dnes je zaujímavé, že v krajinách bývalého východného bloku a hlavne u nás na Slovensku prevláda „historická amnézia“. Preto treba spomínať a bojovať za svoje sny. Cesta za slobodou Východného bloku bola dláždená obeťami komunizmu, táto idea nikdy nebola odsúdená, hoci jej vplyv a následky prekročili tieň nacizmu.
foto: http://www.tyzden.sk/casopis/2008/46/co-je-to-november.html
http://www.tyzden.sk/uploads/tx_media/2008/03/article-detail/13023.jpg