
Skutočne, živých prameňov minerálnych vôd v našom hornošarišskom chotári je neúrekom. Takmer každá obec ležiaca na úpätí vyhasnutej sopky Busov a jej susedky Čiernej hory, má svoj prameň minerálnej vody. Tu, na východe, sa týmto vodám zvyčajne hovorí ščava .
Všeobecne známe Bardejovské kúpele nebudem spomínať, dosť je o nich popísané na nete. Budeme sa spolu potulovať na úpätí spomínaných vrchov, v chotároch maličkých rusínskych obcí, pár kilometrov od slovensko-poľskej hranice. Pre tých, ktorí tento kraj vôbec nepoznajú môžem upresniť, že to je na pravej strane cesty prvej triedy z Bardejova na Poprad.
Hora Busov, majestátny vrchol kedysi činnej sopky dozerá z tisícmetrovej výšky na šíre okolie pod sebou a výdatne roní horké slzy. Slzy v podobe minerálnych prameňov jedinečnej chuti.
Najznámejšia z nich je Cigeľka – uhličitá a mimoriadne slaná. K nej sa ale normálne nedostanete. Prameň je chránený oplotením malej fabričky, ktorá túto vodu expeduje do sveta. V rovnomennej obci je však voľne prístupná studnička kyselky tiež veľmi dobrej chuti. Miestni vravia, že po opici nieto nad Cigeľku, tá Vás vylieči z kocoviny takmer okamžite a v kombinácii so sódou bikarbónou robí hotové zázraky.
Ak sa presunieme asi o 3km dole svahom Cigeľky, dorazíme do dedinky Petrová. Hneď pri krčme je upravený prameň kvalitnej ščavy. V letnom období robí miestnej krčme nežiadúcu konkurenciu. No a rodákom už len chýba druhá rúrka na niečo ostrejšie a krčmu by mohli aj zrušiť.
Poďme ale ďalej, znovu smerom k poľskej čiare. Asi po štyroch kilometroch dorazíme do rázovitej obce Frička, v minulosti vraj raj pašerákov koní. Kyselka sa nachádza asi 300m od obce smerom na strážnicu pohraničníkov, pod dreveným prístreškom. Je vynikajúca na denné užívanie a pri dobrom skladovaní v chlade a tme aj dlho vydrží a nestráca na kvalite. Pokocháme sa ešte krásou dreveného kostolíka a vraciame sa naspäť.
Víta nás „věsnička naša středisková“ – Gaboltov, toť slávne kresťanské pútnické miesto . Trošku zanedbaný, ale chuťovo kvalitný prameň sa nachádza na začiatku obce, oproti kedysi slávnemu JRD Busov.
Opúšťame panstvo Busova a poberáme sa navštíviť tetku Čiernu horu. Pod jej ochranou sa skrýva kvalitný a dobre udržiavaný prameň kyslej vody na pomedzí chotárov šarišských valalov(obcí) Gerlachov a Hrabské. Ščava je pomerne ďaleko od dediny, preto je častým a vďačným cieľom miestnych turistov a piknikárov.
Prelezieme cez kopec do už spomínaného Hrabského , kde nájdeme veľmi chutnú vodu priamo pri kostole. Tak ako väčšina z týchto minerálok ani táto nikdy nezamŕza.
No a dnešný malý výlet ukončíme v dedinke Snakov, kde sa asi kilometer od obce nachádza číra a sírou mierne zapáchajúca kyselka veľmi znamenitej chuti.
Čo dodať na záver? Je to len malá vzorka kyslých štiav. Určite sa neurazia susedia z druhej strany Busova a Magury, že som nespomenul kvalitnú Švabľovku -vajcovku z Becherova, či Stebníckej Huty, vajcovku z Abrahámoviec či kyselku z Lukavice.
Všetky sú skutočne jedinečné a dobré a zaslúžia si našu pozornosť, ale aj starostlivosť, aby slúžili pre zdravie ešte mnohým generáciám.