Postup pri zdaňovaní príjmov pre odídencov z Ukrajiny

Finančná správa Slovenskej republiky za odídenca považuje štátneho občana Ukrajiny alebo jeho rodinného príslušníka...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)
Image by Steve Buissinne from Pixabay
Image by Steve Buissinne from Pixabay 

Súčasná situácia v súvislosti s pretrvávajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine donútila mnohých ľudí opustiť svoju vlastnú rodnú krajinu. Mnoho Ukrajincov pred obavami z vojny odišlo do okolitých štátov, najmä do Poľska a na Slovensko. S vidinou vedenia riadneho života sa odídencom z Ukrajiny podarilo nájsť štúdium, a aj zamestnanie. Keďže vojenský konflikt na Ukrajine predstavuje mimoriadnu situáciu, je potrebné zamyslieť sa nad tým, akým spôsobom sa pristúpi k zdaňovaniu príjmov pre odídencov z Ukrajiny, predovšetkým, aby sa zamedzilo vzniku dvojitého zdanenia ich príjmov. 

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Kto sa považuje za odídenca z Ukrajiny?

Ako uviedli odborníci z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS, Finančná správa Slovenskej republiky za odídenca považuje štátneho občana Ukrajiny alebo jeho rodinného príslušníka, ktorému bolo na Slovensku poskytnuté dočasné útočisko, a to počas obdobia poskytnutia dočasného útočiska. Z tohto dôvodu bude preto v rámci otázky zdanenia príjmov odídencov z Ukrajiny potrebné zohľadniť skutočnosť, že tejto osobe bolo udelené dočasné útočisko. Takáto osoba sa následne považuje za cudzinca s tolerovaným pobytom na Slovensku. Do tejto skupiny odídencov sa preto nezaraďuje osoba, ktorej bol na Slovensku udelený prechodný pobyt alebo trvalý pobyt, prípadne osoba, ktorá žiada o azyl alebo o doplnkovú ochranu.

SkryťVypnúť reklamu

Viac informácií nájdete tu.

Rezidencia odídenca

Vo vzťahu k odídencom z Ukrajiny je nevyhnutné zohľadniť ich príslušnosť k určitej jurisdikcii a určenie ich daňovej príslušnosti. Daňová rezidencia následne ovplyvňuje aj samotný rozsah, spôsob zdaňovania a aj výber dane z príjmov. Základným právnym predpisom je zákon o dani z príjmov a medzinárodná zmluva o zamedzení dvojitého zdanenia uzavretá medzi Slovenskou republikou a Ukrajinou (ďalej len „Zmluva“). Daňová príslušnosť je naviazaná nielen na miesto, kde sa osoba zdržiava, ale aj na príjmy, ktoré dosiahla v tej-ktorej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Na tento účel je potrebné rozlišovať daňového rezidenta a daňového nerezidenta, čo definuje aj samotný zákon o dani z príjmov: 

SkryťVypnúť reklamu

a. daňový rezident – jedná sa o osobu, pri ktorej je daňová príslušnosť naviazaná na trvalý pobyt, bydlisko alebo na miesto obvyklého zdržiavania sa na Slovensku, prípadne sa jedná o osobu, ktorá sa na Slovensku nachádzala aspoň 183 dní v príslušnom kalendárnom roku (takáto osoba má preto povinnosť zdaňovať všetky svoje príjmy, ktoré na Slovensku dosiahla, a to bez ohľadu na to, kde ich nadobudla – zdaňujú sa tak aj jej príjmy dosiahnuté v zahraničí),

b. daňový nerezident – je ním osoba, ktorá nemá na Slovensku trvalý pobyt, bydlisko, a ani sa tu obvykle nezdržiava (takáto osoba preto zdaňuje len ten príjem, ktorý jej plynie výhradne zo zdrojov na Slovensku a ktoré sú vymedzené zákonom o dani z príjmov – nezdaňujú sa ale jej zahraničné príjmy).

SkryťVypnúť reklamu

Podľa Michala Orviského v prípade, ak by určitý odídenec bol daňovým rezidentom tak na Ukrajine, ako aj na Slovensku, použijú sa tzv. rozhraničovacie kritériá uvedené v Zmluve. Na základe vopred stanovených kritérií sa zamedzí dvojitému zdaneniu, a príjem odídenca z Ukrajiny sa tak zdaní len v jednej krajine (takýmto rozhraničovacím kritériom by mohlo byť napr. stredisko životne dôležitých záujmov). 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

“Vzhľadom na to, že vojenský konflikt na Ukrajine predstavuje mimoriadnu situáciu, nie vždy bude možné jasne a presne určiť, či sa odídenec z Ukrajiny na Slovensku považuje za daňového rezidenta alebo daňového nerezidenta. Pri nedostatku potrebných údajov a faktov sa bude vychádzať zo skutočnosti, že odídenec má svoj trvalý pobyt na Ukrajine, a jeho pobyt na Slovensku nedosahuje dostatočný stupeň stálosti a trvania”, - Michal Orviský, - “Takýto pobyt totiž odídencovi vznikol iba dočasne, a na základe trvania mimoriadnej situácie, a preto, ak sa odídencovi poskytlo na Slovensku dočasné útočisko, jeho rezidencia sa nijakým spôsobom nezmenila. Z tohto dôvodu preto bude odídenec z Ukrajiny považovaný na Slovensku za daňového nerezidenta, a bude daňovým rezidentom Ukrajiny”. 

Keďže ale vojenský konflikt predstavuje výnimočnú situáciu, ktorá môže v tejto otázke zmeniť status odídenca, bude potrebné v každom jednotlivom prípade posudzovať jeho rezidenciu, čo môže mať vplyv na zmenu daňovej príslušnosti (napr. ak by odídenec v prípade náhlej, neočakávanej a definitívnej straty svojho stáleho bytu na Ukrajine ostal žiť na Slovensku, stal by sa slovenským daňovým rezidentom).

Ako sa zdaňuje príjem odídenca pri vykonávaní pracovného pomeru na Slovensku?

Ako povedala ukrajinská advokátka Olha Chyzhykova, ak sa vychádza z predpokladu, že odídencovi bolo na Slovensku udelené dočasné útočisko, a je tu zamestnaný na pracovný pomer, bude sa považovať za daňového nerezidenta. 

“V dôsledku toho sa preto predpokladá, že odídenec je daňovým rezidentom Ukrajiny, avšak predmetný príjem, ktorý je odídencovi vyplácaný zo strany slovenského zamestnávateľa, sa môže zdaniť aj na Slovensku”, - povedala Olha Chyzhykova, - “V tomto prípade by mohlo dôjsť k vzniku dvojitého zdanenia, ktoré sa v tomto prípade zamedzí na území Ukrajiny tak, že v súlade s ustanoveniami práva Ukrajiny, ktoré upravujú oslobodenie od dane zaplatenej mimo územia Ukrajiny, na slovenskú daň, ktorá sa podľa práva Slovenskej republiky a v súlade so Zmluvou platí priamo alebo formou zrážky zo zisku, príjmu alebo majetku podliehajúceho zdaneniu zo zdrojov na Slovensku, sa bude uplatňovať zníženie na akúkoľvek ukrajinskú daň, ktorá sa vypočíta z tohto zisku, príjmu alebo majetku, na ktorý sa vzťahuje ukrajinská daň. Suma, o ktorú sa daň zníži, však v žiadnom prípade nepresiahne tú časť dane z príjmov alebo z majetku vypočítanej pred jej znížením, ktorá pripadá na príjmy alebo na majetok, ktoré sa môžu zdaniť v tomto druhom štáte podľa okolnosti”. 

V praxi sa často vyskytujú aj prípady, ak odídenec pracuje na Slovensku vo forme „práce z domu“ pre svojho ukrajinského zamestnávateľa, ktorý ale nemá na Slovensku zriadenú svoju prevádzkareň.  V takomto prípade sa posudzuje nielen fyzický výkon práce odídenca na Slovensku, ale aj to, po akú dlhú dobu sa tu odídenec zdržiaval. Ak sa takto pracujúci odídenec zdržiava na Slovensku v úhrne viac ako 183 dní v akomkoľvek dvanásťmesačnom období, a ak tu fyzicky vykonával svoju prácu, v takomto prípade sa mu bude jeho príjem zdaňovať. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ak ale celková prítomnosť odídenca na Slovensku nepresiahne ustanovené časové obdobie, predmetné príjmy sa mu na Slovensku zdaňovať nebudú.

V neposlednom rade je potrebné uviesť, že po skončení zdaňovacieho obdobia, ak odídenec z Ukrajiny vykonával závislú prácu na základe pracovného pomeru, je jeho povinnosťou v zmysle zákona o dani z príjmov podať daňové priznanie na Slovensku, alebo požiadať svojho zamestnávateľa, ktorý zaňho vykoná ročné zúčtovanie. Je to predovšetkým z dôvodu, že príjmy sa na Slovensku (u rezidentov, aj u nerezidentov) zdaňujú na tzv. preddavkovom princípe, t. j. slovenský zamestnávateľ zráža preddavky na daň z príjmov ako platiteľ dane na Slovensku aj ukrajinským občanom, ak pracujú na Slovensku.

Fyzická osoba - daňový rezident Ukrajiny, ktorá získala príjem zo zahraničia a zaplatila dane mimo Ukrajiny, bude zároveň povinná podať daňové priznanie za zdaňovacie obdobie aj na Ukrajine v súlade s postupom a v lehotách stanovených Daňovým kódexom Ukrajiny. Podľa Hlavného oddelenia Štátnej daňovej služby v Kyjevskej oblasti takýto zahraničný príjem podlieha ukrajinskej dani z príjmu fyzických osôb vo výške 18% a vojenskej dani vo výške 1,5%.

Aby sa predišlo dvojitému zdaneniu a aby sa zabezpečilo, že dane zaplatené na Slovensku budú započítané na Ukrajine, je potrebné spolu s ukrajinským daňovým priznaním predložiť potvrdenie štátneho orgánu krajiny (oprávneného na výber takejto dane), v ktorej bol takýto príjem (zisk) dosiahnutý. Toto potvrdenie musí obsahovať výšku zaplatenej dane a poplatku, ako aj základ dane a/alebo predmet dane. Uvedené potvrdenie podlieha legalizácii v príslušnej krajine, na príslušnej zahraničnej diplomatickej misii Ukrajiny, ak platné medzinárodné zmluvy Ukrajiny neustanovujú inak.

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  35
  •  | 
  • Páči sa:  329x

Moja cesta od emigranta k novinárovi a koordinátorovi dobrovoľníkov. Osobnosti, organizácie, názory. Zoznam autorových rubrík:  NázoryUkrajinské reálie CudzinciSlovenské reálie

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu