
Slovensko sa vďaka svojej dynamickej ekonomike a priaznivému podnikateľskému prostrediu stáva čoraz atraktívnejšou destináciou pre podnikateľov v oblasti virtuálnych mien. Krajina umiestnená v srdci Európy poskytuje širokú škálu príležitostí na rozvoj inovatívnych technológií, vrátane blockchainu a virtuálnych mien. Založenie kryptomenovej spoločnosti na Slovensku predstavuje jedinečnú príležitosť pre podnikateľov, ktorí chcú využiť výhodnú reguláciu a dostupnú infraštruktúru.
Slovenský zákon o živnostenskom podnikaní umožňuje podnikanie s virtuálnymi menami. Popularita v tejto oblasti podnikania neustále rastie, čo vedie k postupnému zvyšovaniu požiadaviek na začatie podnikania. Podnikatelia sa preto stretávajú s čoraz väčším množstvom regulačných podmienok.
Aké sú podmienky na založenie spoločnosti zaoberajúcej sa kryptomenami?
Podľa Michala Orviského z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS je prvým krokom k založeniu kryptomenovej spoločnosti je zvolenie vhodnej právnej formy budúcej spoločnosti.
"Súčasná legislatíva umožňuje vybrať si jednu z viacerých právnych foriem spoločností. Pokiaľ ide o organizačno-právnu formu kryptomenovej spoločností, najvyužívanejšími sú v súčasnosti spoločnosť s ručením obmedzeným a jednoduchá spoločnosť na akcie," hovorí právnik. "Keďže proces založenia obchodnej spoločnosti je pomerne zdĺhavý a náročný, odporúčame v tejto súvislosti obrátiť sa na advokáta, ktorý dokáže poskytnúť komplexné právne poradenstvo a vypracovať všetky potrebné dokumenty k založeniu spoločnosti. So získaním potrebných živností a založením spoločností vám dokáže pomôcť ktorýkoľvek advokát."
Ešte pred samotným založením kryptomenovej spoločnosti je potrebné získať živnostenské oprávnenie, čo je nevyhnutným krokom na začatie vlastného podnikania. Po nadobudnutí účinnosti nariadenia MICA bude zároveň potrebná aj licencia od Národnej banky Slovenska.
Zákon o živnostenskom podnikanív súčasnosti upravuje 2 formy podnikania súvisiace s virtuálnymi menami. Na obe formy podnikania v oblasti virtuálnych mien stačí mať úplné stredné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelanie. Ide o tieto druhy živností:
⦁ poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny, a
⦁ poskytovanie služieb peňaženky virtuálnej meny.
Podmienkou získania živnosti je predloženie dokladu o stredoškolskom vzdelaní alebo úplnom stredoškolskom vzdelaní. Na získanie živnostenského oprávnenia bude potrebné predložiť aj potvrdenie o bezúhonnosti, ktoré musí byť v prípade zahraničnej osoby úradne preložené do slovenského jazyka.
Podľa Daniela Letka z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS všetky existujúce a novovzniknuté kryptomenové spoločnosti v súčasnosti nepotrebujú na svoju činnosť osobitnú licenciu.
"To sa ale čoskoro zmení. Koncom roka 2024 nadobudne platnosť nové nariadenie EÚ o trhoch s kryptoaktívami (MICA). Toto nariadenie jasne stanovuje požiadavku pre každý podnikateľský subjekt, aby malo na výkon svojej podnikateľskej činnosti udelenú licenciu od národného orgánu dohľadu v oblasti finančného trhu. V podmienkach Slovenskej republiky je týmto orgánom Národná banka Slovenska. Aktuálne podnikajúce subjekty budú mať stanovenú dobu do roka 2026 (prechodné obdobie), počas ktorej si budú musieť dodatočne požiadať o licenciu od Národnej banky Slovenska, pričom novozaložené podnikateľské subjekty budú musieť mať licenciu od 30. decembra 2024."
S ohľadom na potrebu zamedzenia prania špinavých peňazí, aj v oblasti virtuálnych mien, je nevyhnutné, aby každý podnikateľský subjekt vypracoval postupy a procedúry, ktoré minimalizujú toto riziko pri vykonávaní transakcií. Vzhľadom na rozsiahlosť tejto dokumentácie odporúčame konzultáciu s advokátom, ktorý poskytuje komplexné poradenstvo a ktorý ju vie aj náležite spracovať.
Za účelom založenia kryptomenovej spoločnosti je potrebné pripraviť:
program proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu (AML) – AML program predstavuje súbor postupov a právnych predpisov, ktoré sa zavádzajú s cieľom identifikovať a predchádzať zisku z nelegálnych činností
program „Poznaj svojho zákazníka“ (KYC) – KYC program zavádza postupy na prvotnú identifikáciu a overenie klienta, či je v skutočnosti tým, za koho sa vydáva, čo zahŕňa predovšetkým zhromažďovanie osobných identifikačných údajov
Podľa odborníkov z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS sa na obchodné spoločnosti podnikajúce s virtuálnymi menami budú vzťahovať aj ďalšie požiadavky.
Medzi najdôležitejšie patria nasledovné:
vypracovanie tzv. white papers (biele knihy) – biele knihy slúžia ako informačný dokument, ktorý poskytuje všetky potrebné informácie pre potenciálnych kupujúcich,
sledovanie uskutočnených transakcií – každý jeden podnikateľský subjekt bude musieť viesť záznamy o všetkých vykonaných transakciách, čím sa má predchádzať daňovým únikom, podvodom a financovaniu nelegálnych aktivít,
povinnosť informovať o vplyve virtuálnych mien na klímu a životné prostredie – uvedená povinnosť je odôvodňovaná tým, že na každú jednu uskutočnenú transakciu s virtuálnou menou sa spotrebuje veľké množstvo elektrickej energie,
organizačné požiadavky – každý jeden podnikateľský subjekt pôsobiaci v oblasti virtuálnych mien by mal mať riadiaci orgán s primeranými znalosťami, zručnosťami a skúsenosťami, pričom by mal mať zavedené aj postupy na vybavovanie sťažností a podnetov zo strany klientov.