
Extradičná téma je v medzinárodnom práve dôležitá, ale nie vždy má jasný výklad. Trestná činnosť sa stáva čoraz zložitejšou a nepozná hranice. Počas krízy sa otázka extradície môže zmeniť z nástroja spravodlivosti na nástroj prenasledovania disidentov a politických oponentov. Takéto situácie sa často môžu vyskytovať v niektorých krajinách, kde systematicky dochádza k porušovaniu ľudských práv, a jediným spôsobom, ako tomu zabrániť, je vyhľadať pomoc odborníkov.
Vydanie je proces odovzdania osoby z jednej krajiny do druhej na účely trestného stíhania alebo výkonu trestu. Tento právny mechanizmus je významný v oblasti trestných vecí a spolupráce medzi krajinami. V pozadí tohto procesu sa skrýva množstvo detailov, ktoré ovplyvňujú jeho výsledok.
Podľa Michala Orviského z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS sa tento postup riadi medzinárodnými dohodami a Trestným poriadkom. Medzinárodný zatýkací rozkaz je právnym nástrojom, ktorý zabezpečuje spoluprácu medzi justičnými orgánmi členských štátov.
"Medzinárodný zatykač možno vydať v prípadoch, keď sa obvinený alebo odsúdený nachádza v cudzine, je potrebné ho vyžiadať, vyhýba sa trestnému stíhaniu alebo aj napriek riadnemu doručeniu nenastúpil na výkon trestu," hovorí právnik, "Súd zasa vydá medzinárodný zatykač, ak prítomnosť obvineného nemožno zabezpečiť iným spôsobom. Rozhodujúce sú také okolnosti, ako je neprítomnosť obvineného napriek predvolaniu na súd a jeho pobyt v zahraničí."

Podmienky vydania do iného štátu zo Slovenska závisia na uplatňovaní medzinárodných dohôd a právnych predpisov. Predovšetkým musí byť dodržaný právny postup a vydaný medzinárodný zatykač musí byť v súlade s medzinárodnými právnymi normami.
V prípade vydania na Ukrajinu sú v súlade s článkom 574 Zákonníka trestného práva Ukrajiny ústrednými orgánmi tejto krajiny vo veci vydávania osôb Generálna prokuratúra Ukrajiny a Ministerstvo spravodlivosti Ukrajiny. Tieto orgány sa so žiadosťou o vydanie osoby obracajú na orgány cudzích štátov. Viac informácií o extradícii na Ukrajinu nájdete tu.
Ministerstvo spravodlivosti Slovenskej republiky je oprávnené prijímať žiadosti o vydanie zo Slovenska do iného štátu. Žiadosť musí obsahovať originál alebo overenú kópiu odsudzujúceho rozsudku, zatykač a opis trestných činov, pre ktoré sa vydanie žiada a znenie príslušných právnych predpisov dožadujúceho štátu. Vydanie je prípustné, ak je trestný čin podľa slovenského práva považovaný za trestný čin a pokiaľ horná hranica trestu odňatia slobody presahuje jeden rok.
Pokiaľ ide o ukrajinských občanov, ktorí by mohli byť prípadne predmetom vydávacieho konania, Michal Orviský zdôrazňuje, že Trestný poriadok nepozná vojnu ako dôvod na pozastavenie spolupráce v trestných veciach. Preto štatút dočasného azylu (docasne utocisko) nemôže zabrániť vydaniu. Konečné rozhodnutie je však na ministrovi spravodlivosti Slovenskej republiky.
Interpol a červené oznámenie (Red Notice)
Červené oznámenie (Red Notice) je žiadosť adresovaná orgánom činným v trestnom konaní na celom svete o vyhľadanie a dočasné zadržanie osoby až do jej vydania, extradície alebo iného právneho konania. Vychádza zo zatykača alebo súdneho príkazu vydaného justičným orgánom žiadajúcej krajiny. Krajiny pri rozhodovaní o zatknutí osoby uplatňujú svoje vlastné zákony.
Postup Slovenskej republiky v prípade žiadosti z cudziny podľa § 498 - § 514 Trestného poriadku môže byť nasledovný:
prokurátor krajskej prokuratúry, ktorý je príslušný podľa miesta zadržania alebo pobytu vyžiadanej osoby, vykonáva predbežné vyšetrovanie s cieľom určiť, či je vydanie do cudzieho štátu prípustné. Ak sa predbežné vyšetrovanie začne pred prijatím žiadosti o vydanie, prokurátor o jeho začatí bezodkladne informuje ministerstvo spravodlivosti. Účelom predbežného vyšetrovania je posúdiť, či sú splnené podmienky na vydanie do cudzieho štátu. Na žiadosť cudzieho orgánu môže prokurátor nariadiť polícii, aby zadržala osobu, o ktorej vydanie žiada cudzí orgán. Súd rozhodne o žiadosti prokurátora o zadržanie do 48 hodín. Okrem toho môže súd rozhodnúť o predbežnej väzbe, ktorá nesmie trvať dlhšie ako 40 dní odo dňa zadržania. Jej účelom je zabezpečiť, aby zadržaná osoba zostala na území Slovenskej republiky až do prijatia žiadosti o vydanie.
Dá sa zabrániť vydaniu?
Osoba, ktorej sa žiada o vydanie, má právo na obhajcu v konaní týkajúcom sa jej vydania.
Existujú prípady, kedy vydanie zo Slovenska nie je možné, napríklad ak je osoba slovenským občanom (s výnimkou stanovených prípadov v zákone) alebo ak osoba požiadala o azyl alebo jej už bol azyl udelený. Taktiež, ak uplynula lehota na trestné stíhanie, alebo keď podaním žiadosti o azyl osoba odložila svoje prípadné vydanie do cudziny, keďže do rozhodnutia o jej žiadosti nemožno vydanie uskutočniť.
Podľa Michala Orviského, ak osoba požiada o azyl, Ministerstvo spravodlivosti jej môže udeliť azyl na dobu neurčitú (v niektorých prípadoch sa najskôr poskytuje azyl na 3 roky a až následne na dobu neurčitú), ak má opodstatnené obavy z prenasledovania z rôznych dôvodov, ako sú napríklad rasové, národnostné, náboženské alebo politické dôvody.
"Azyl môže byť poskytnutý aj z humanitárnych dôvodov," hovorí právnik, "ak nie je možné udeliť azyl, automaticky sa zvažuje poskytnutie doplnkovej ochrany, pokiaľ existuje vážne riziko vážnej ujmy v prípade návratu do krajiny pôvodu."
Právnici však zdôrazňujú, že každý trestný prípad je svojím spôsobom špecifický, a preto by ste mali vždy požiadať o pomoc advokáta. Je dôležité poznamenať, že proces vydávania osoby je situácia, v ktorej vás môže zastupovať advokát, pričom v prípade predbežnej väzby vzniká dôvod povinnej obhajoby, čo znamená, že ak si osoba, o ktorej sa koná, nezvolí advokáta (obhajcu), bude jej náhodným výberom pridelený.
Kvalifikovaný advokát môže klientovi výrazne pomôcť a sprevádzať ho celým procesom. Okrem toho sa vždy môžete obrátiť na organizácie na ochranu ľudských práv, ako je napríklad Medzinárodná organizácia pre migráciu (IOM), ktorá vie poskytnúť prvotné poradenstvo.
