V roku 1945 bola prijatá Charta Organizácie Spojených národov (OSN) a Ukrajina sa stala jednou zo zakladajúcich krajín. Napriek tomu, že vojna na Ukrajine má výrazné dôsledky pre európske spoločenstvo, vrátane Slovenska, ktoré s Ukrajinou susedí, sa zdá, že modré prilby nezasahujú.
Na oficiálnej webovej stránke mierových síl OSN sa uvádza, že tieto jednotky vo svojej histórii sa zapojili do viac ako 59 vojenských konfliktov. Avšak v Európe sa angažovali len počas juhoslovanských vojen a v Gruzínsku. Úplný zoznam vojenských konfliktov je k dispozícii tu.
Mierové sily OSN sú jednotky a personál poskytnutý členmi OSN na účasť v mierových operáciách, s cieľom predchádzať konfliktom, udržiavať mier a globálnu bezpečnosť. Už v roku 2014, od začiatku vojny na Ukrajine a anexie Krymu, sa vzniesli otázky o zavedení mierových síl OSN, no OSN odmietla s odôvodnením, že na to "neexistujú dôvody". V roku 2015 Ukrajina však požiadala OSN o mierovú misiu.
Po rozhodnutí ruskej Bezpečnostnej rady (21.02.2022) prezident Putin oznámil "uznanie" nelegálnych ozbrojených skupín v Luhanskej a Doneckej oblasti a dekréty stanovili, že ruské jednotky budú vykonávať "mierové funkcie" na kontrolovanom území militantmi.
Secretary-General OSN António Guterres (22.02.2022) označil rozhodnutie Ruska za porušenie územnej celistvosti a suverenity Ukrajiny. A o dva dní Rusko zaútočilo na Ukrajinu.
loading...
...
V súvislosti s aktuálnym konfliktom a útokom Ruska na Ukrajinu, česká ministerka obrany Jana Černochová vyjadrila názor, že OSN by mala zasiahnuť do vojenského konfliktu a poslať modré prilby, ktoré by dohliadali na dodržiavanie ľudských práv a zásobovanie.
„Když se děje takový bezprecendentní krok a OSN není schopná udělat zásadní kroky, tak je to beznaděj. Měli by najít způsob, jak poslat modré přilby, tedy vojáky, kteří budou dohlížet na dodržování základních lidských práv nebo zásobování. Pokud tohle není OSN schopná zařídit, je na čase vyjednat nějakou změnu“
Zdroj: © Česká televize
Je dôležité pripomenúť, že aj financovanie vojenských misií mierových síl je v kompetencii OSN. V médiách sa diskutuje o potrebe dohody so stranou, ako je Rusko, pre zavedenie mierových síl na Ukrajine. Avšak Rusko podľa agentúry Reuters "nevidí dôvod na vyslanie mierových síl OSN na Ukrajinu".
Rusko zaútočilo na Ukrajinu pod zámienkou mierovej misie a bombarduje mestá a dediny pod vlajkou mieru. Ukrajina je pritom krajinou na európskom kontinente a zároveň patrila medzi zakladajúce členy Organizácie Spojených národov. Otázka, prečo mierové sily OSN nechránia Ukrajinu a európske spoločenstvo pred agresorom, zostáva nezodpovedaná.
Aký je Váš názor na to?