
V ére digitálnej transformácie, kedy je každý z nás nositeľom informácií a aktívnym účastníkom globálnej siete, sa jedna aplikácia odlišuje od ostatných. Tou je Telegram - nie je to len messenger, ale skutočná platforma na výmenu myšlienok, správ a názorov, ktorá je v rôznych krajinách čoraz populárnejšia. Telegram bol založený v Rusku v roku 2013 a predstavuje cloudovú a sociálnu platformu, ktorú v súčasnosti využíva viac ako 41 miliónov užívateľov. V posledných 2 rokoch zažíva svoj dynamický vzostup.
Telegram funguje nielen ako chatová platforma, ale zároveň svojim užívateľom poskytuje možnosť vytvorenia súkromných alebo verejných kanálov, ktoré fungujú na princípe Facebookových stránok, kde užívatelia môžu uverejňovať príspevky a statusy rôzneho charakteru a následne na ne i reagovať.
Ako veľmi je Telegram bezpečný?
Telegram v priebehu roka 2023 zaznamenal založenie množstva súkromných ale aj verejných kanálov a skupín, ktoré uverejňujú materiál pochybného obsahu.
Telegram sa stal predmetom pozornosti európskych regulátorov kvôli obavám o to, ako platforma pristupuje k riešeniu nelegálneho obsahu, ako je napr. extrémistický materiál a detská pornografia. V roku 2019 bolo Telegramu súdom v Taliansku nariadené, aby odstránil kanály, ktoré propagujú terorizmus, a v roku 2020 bola platforme udelená pokuta vo výške 400 000 eur súdom v Rusku za nedodržanie povinnosti poskytnúť ruským bezpečnostným službám prístup k údajom používateľov.
Podľa viacerých zdrojov sa od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu viaceré kanály Telegramu nielenže zapojili do otvorenej proruskej propagandy, ale aj koordinovali akcie ruských provokatérov, ktorí zverejňovali informácie o rozmiestnení a pohybe ukrajinských vojsk. Podľa Oddelenia kybernetickej bezpečnosti Ukrajinskéj bezpečnostnéj služby (SBU) "existuje niekoľko vytvorených Telegramových kanálov a neustále pribúdajú nové pod zámienkou ukrajinských, ktoré údajne poznajú vnútropolitickú situáciu. V skutočnosti sú však tieto kanály ruské a prostredníctvom nich sa cielene spúšťajú dezinformácie s cieľom ovplyvniť našich ľudí." SBU zároveň pravidelne pracuje na identifikácii a blokovaní provokatívnych kanálov.
V roku 2022 Hlavné spravodajské riaditeľstvo Ukrajiny vydalo vyhlásenie o ochrane informačného priestoru Ukrajiny pred ruskými nepriateľskými kanálmi na platforme Telegram.
Podľa slovenskej polície v roku 2023 niektoré publikačné kanály na sociálnej sieti Telegram zaznamenali zvýšený nárast počtu sledovateľov. So zvýšeným nárastom sledovateľov sa objavovalo aj viac príbehov, ktoré sa odvolávali na pôvodné ruské zdroje. Cez stopovanie jednotlivých zdrojov sa bolo možné následne dopátrať ku konkrétnym účtom na Telegramu. Tento obsah si našiel na Slovensku vlastných prívržencov, ktorí ho začali šíriť cez vlastné kanály.
Podľa medzinárodnej organizácie The Counter Extremism Project, ktorá sa zaoberá bojom proti extrémizmu, mnohé teroristické skupiny využívajú aplikáciu Telegram na nábor nových členov a koordináciu činností svojich jednotiek. Tieto služby sú prístupné pre všetkých používateľov, ktorí môžu využívať verejne dostupné miestnosti, ale aj uzavreté chatové miestnosti.
Taktiež je dôležité si uvedomiť, že dezinformácie môžu pochádzať z rôznych zdrojov, a preto je veľmi dôležité ich rozpoznať a porozumieť im.
Ale ako Telegram reguluje svoj obsah?
Ako uviedli odborníci z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS, Telegram doposiaľ nemal ucelený riadiaci mechanizmus a vyhodnocovanie škodlivého obsahu často nebolo pre používateľov preskúmateľné. Fungovanie platformy bez riadiaceho mechanizmu vedie k chaotickému a netransparentnému rozhodovaniu. Rozhodnutia sa v týchto prípadoch prijímajú až väčšinou na základe konkrétneho podnetu, prevažne teda ad hoc. Telegramu absentuje akýkoľvek preventívny mechanizmus identifikácie potenciálne nebezpečných skupín. Keď Telegram zrušil kanál (Showman) s tým, že "podporuje násilie", nebolo jasné, aké kritériá Telegram posudzoval pri rozhodovaní, a teda či kanál podporuje násilie, a ako Telegram hodnotil tento dôkaz.
Durov (zakladateľ Telegramu) argumentoval, že Telegram ruší teroristické kanály (ako napr. kanály súvisiace s ISIS - Islamic State), pričom identifikácia a následné rozhodnutie o tom, ktoré kanály podporujú násilie, je "celkom zrejmá", a že takéto rozhodnutia možno prijať pomerne jednoducho. V tom istom vyhlásení povedal:
,,Ďalším nedávnym príkladom hranice, ktorú by sme nemali prekročiť, je práve kanál Showman, ktorý začal svojich členov vyzývať, aby hádzali kamene do okien verejných budov a vozidiel (školy, chrámy, autobusy) a natáčali to. Kontaktovali sme správcov kanálu a požiadali ich, aby ukončili toto nabádanie k vandalizmu; nielenže nás ignorovali, ale spustili ďalšiu nechutnú aktivitu, vyzývajúc svojich viac ako 100-tisíc používateľov, aby zapálili mešity hádzaním Molotovových koktailov do nich a natáčali to. V dôsledku toho sme nemali inú možnosť, než zablokovať ich kanál."
Postup Telegramu pri rušení kanálu by mal byť vo všeobecnosti uvedený v jeho používateľských podmienkach, poskytujúc viac podrobností o tom, ako proces zvyčajne funguje. Dôvodom je napríklad to, že celý proces by mal byť preskúmateľný a používatelia by mali vedieť ako sa môžu proti odstráneniu kanálu brániť. Durov sa však namiesto toho rozhodol povedať, ako k tomu došlo, a to jednoduchým spôsobom, vo vyhlásení (Showman). Tento prípad, ktorý donútil Durova konať, bol pomerne jasný a priamo súvisel s podporou a podnecovaním násilia. Pri posudzovaní konfliktu v Izraeli však Durov už tak jednoznačne nekonal. Hamas prostredníctvom Telegramu varoval civilistov pred útokmi na určité oblasti a Telegram tak poslúžil ako prostriedok ochrany obyvateľstva.
Ale hranica nie je vždy taká priamočiara, a "pravidlo" nezakladá proces. Napríklad nie všetky prípady terorizmu sú porovnateľné s kanálmi ISIS. Zatvorenie kanálov ISIS neznamená, že Telegram moderuje všetok obsah súvisiaci s terorizmom na svojej platforme. Pravidlo nepredstavuje dostatočný prostriedok na prijímanie konzistentných, transparentných a objektívnych rozhodnutí pri regulácií ľudského správania. Telegram musí korigovať správanie ľudí na základe jasného a transparentného mechanizmu riadenia.
Aké sú podmienky používania Telegramu
Navyše tu vstupuje do hry aj otázka ochrany osobných údajov používateľov v kontexte všetkých uvedených skutočností.
Spoločnosť sa nedávno ocitla v istom ohrození, z hľadiska jej činnosti v Európe a povinnosti dodržiavať nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) 2022/2065 o jednotnom trhu s digitálnymi službami (akt o digitálnych službách) (ďalej len „DSA“).
Ako povedal Michal Orviský z advokátskej kancelárie FALATH & PARTNERS, samotná platforma má na svojom oficiálnom webe zverejnené Terms of Service (podmienky používania), ktoré upravujú základné podmienky a pravidlá, ktorými sa platforma riadi. Hneď v úvode týchto podmienok sa Telegram zaviazal k dodržiavaniu DSA.
"DSA je legislatíva, ktorú Európska únia prijala v decembri 2020 s cieľom regulovať online platformy a digitálne služby v EÚ v úmysle vytvoriť pre používateľov bezpečnejšie a transparentnejšie online prostredie", - povedal Michal Orviský, - "Táto legislatíva ukladá digitálnym poskytovateľom niekoľko povinností, vrátane opatrení na zabránenie šírenia nelegálneho obsahu a požiadavky na vymenovanie právneho zástupcu v rámci EÚ. DSA nadobudlo účinnosť 17.02.2024 a jeho hlavnou úlohou je zabezpečiť „prístup k bezpečným produktom a ochranu základných práv používateľov.“
Telegram naznačil, že je odhodlaný dodržiavať DSA (keďže sú jeho služby dostupné aj v Európskej únii), ale stále existujú obavy o tom, ako platforma implementuje požiadavky tejto legislatívy. Spoločnosť bola predtým kritizovaná za svoj prístup k moderácii, ktorý podliehal prílišnému formalizmu a vytváral tak pre nelegálny obsah na platforme prajné podmienky.
Telegram a DSA?
Cieľom DSA je dosiahnutie bezpečného a dôveryhodného online prostredia, pričom podobný zámer bol deklarovaný aj zo strany Telegramu. Integrovanie DSA je preto kľúčové za účelom zavedenia transparentného procesu posudzovania nezákonného obsahu. DSA za „nezákonný obsah“ označil okrem iného aj nepovolené používanie materiálu chráneného autorským právom. V súvislosti s tým DSA uvádza, že nijako nezasahuje do pravidiel stanovených v iných právnych aktoch únie, ktoré upresňujú a dopĺňajú DSA. V nadväznosti na uvedené, v článku 2 ods. 4 písm. b) DSA odkazuje na využitie práva EÚ v oblasti autorského práva a s ním súvisiacich úprav.
Oblasť autorských práv a ich ochrany upravuje niekoľko smerníc a nariadení. Jednou z týchto smerníc je aj smernica Európskeho parlamentu a Rady 2004/48/ES o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva, ktorá upravuje oprávnenia, postupy a prostriedky právnej nápravy, ktoré sú potrebné na zabezpečenie vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva (ďalej len „Smernica“).
Podľa článku 8 ods. 1 Smernice, členské štáty zabezpečia, aby v súvislosti s konaním týkajúceho sa porušenia práva duševného vlastníctva mohli súdne orgány na návrh navrhovateľa nariadiť porušiteľovi, ktorý narúša právo duševného vlastníctva, aby poskytol informácie o pôvode a distribučných sieťach tovarov alebo služieb, ktoré porušujú právo duševného vlastníctva. Smernica o vymožiteľnosti práv duševného vlastníctva upravuje apel zo strany súdov členských štátov, aby na návrh navrhovateľa mohli vydať proti porušiteľovi práv príkaz na vykonanie predbežného opatrenia s cieľom zabrániť akémukoľvek bezprostrednému zásahu do práv duševného vlastníctva (Článok 9 ods. 1 písm. a) Smernice o vymožiteľnosti práva duševného vlastníctva.).
Vzhľadom na transpozíciu európskej právnej úpravy do národnej právnej úpravy sa v tejto situácii otvára aplikácia zákona č. 185/2015 Z. z. Autorského zákona v platnom znení (ďalej len „Autorský zákon“). Podľa platnej právnej úpravy sa môže autor, do ktorého práv sa neoprávnene zasiahlo, alebo takýto zásah hrozí, domáhať najmä určenia svojho autorstva, zákazu ohrozenia tohto práva rovnako ako jeho opakovaniu, poskytnutia informácií o pôvode rozmnoženiny diela, jej napodobeniny, či spôsobe a rozsahu jej použitia, náhrady nemajetkovej ujmy, náhrady škody a iné (bližšie pozri ustanovenie § 58 ods. 1 písm. a) – i) Autorského zákona.).
Telegram porušuje Vaše autorské práva – stačí svojpomoc?
V prípade, ak sa v niektorej zo skupín na Telegrame šírilo dielo bez Vášho súhlasu, je potrebné podniknúť konkrétne kroky. Samotný Telegram odporúča sa nasledovný postup:
zdokumentovanie porušenia autorského práva, ktoré môže slúžiť ako dôkazný prostriedok;
upozornenie na porušenie Vášho práva;
nahlásenie porušenia Vášho práva vedeniu Telegramu;
monitoring Telegramu v súvislosti s možnosťou opakovania porušovania Vášho práva.
Ale realita môže niekedy predstavovať i v tejto oblasti nedostatočnú odozvu zo strany vedenia online platformy. V tejto situácii je priaznivé preskúmať ostatné ochranné mechanizmy a obrátiť sa na právneho zástupcu, ktorý následne môže začať súdne konanie vo veci porušenia autorského práva. Akt o digitálnych službách zavádza nové povinnosti pre poskytovateľov služieb na online trhu s cieľom bojovať proti šíreniu nezákonného obsahu. Títo poskytovatelia musia zabezpečiť predovšetkým to, aby z ich strany dochádzalo k poskytovaniu overených informácií o svojej totožnosti ešte pred tým, ako začnú poskytovať svoje služby. Komisia spolu s členskými štátmi bude dohliadať na dodržiavanie povinností proti šíreniu nezákonného obsahu na online trhoch a vyvíjať aktivitu k ich presadzovaniu.