Kúpať sa, či nekúpať v čase korony? Ak áno, na kúpalisku či v jazere?

Kúpacia sezóna sa začala. Keďže koronavírus už zistili aj v odpadovej vode, mnohí si kladú otázku, či sa pri kúpaní nemôžu nakaziť. Hygienici hovoria, že všetko závisí od opatrení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Hygienici odporúčajú, aby sa ľudia kúpali len v bazénoch a na takých jazerách, kde kvalitu vody monitorujú. “V bazénoch umelých kúpalísk je riziko kontaminácie koronavírusom pri dodržiavaní technologických postupov úpravy bazénovej vody a jej dezinfekcie chlórovými prostriedkami s udržiavaním hornej hranice povolených limitov prakticky vylúčené,” povedala portálu Živé mesto hovorkyňa Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Katarína Nosálová.

Pre návštevníkov tiež platí povinná dezinfekcia rúk a odporúčaný dvojmetrový odstup.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na jazerách síce podľa hovorkyne vodu neupravujú, ale “vzhľadom na veľký objem vody možno predpokladať dostatočný rozptyl znečistenia, ktorý znižuje riziko ochorenia”, vraví Nosálová.

V hlavnom meste tiež aktuálne nie je veľa evidovaných prípadov. Skončila prvá vlna epidémie a pomaly prichádza druhá. Aktuálne evidujú 11 nakazených, v celom kraji ich je 20.

Manuál Úradu verejného zdravotníctva ku kúpacej sezóne.
Manuál Úradu verejného zdravotníctva ku kúpacej sezóne. (zdroj: ÚVZ SR)

Prežije vo vode?

V súčasnosti neexistujú dôkazy o tom, že nový koronavírus spôsobujúci ochorenie COVID-19, sa môže šíriť vodou na kúpanie, tvrdia hygienici.Ak by sa aj koronavírus do vody dostal, podľa odborníkov je v tomto prostredí nestabilný.

Ešte koncom marca totiž dva holandské inštitúty oznámili, že objavili RNA nového koronavírusu v nečistenej odpadovej vode. To ale neznamená, že vo vode zistili živý koronavírus, podotýka Európska asociácia prevádzkovateľov verejných vodovodov a kanalizácií.

SkryťVypnúť reklamu

Metóda, ktorú využili, však podľa nej nie je schopná identifikovať prítomnosť životaschopných vírusov alebo potenciál infikovať ľudí. Takýmto odberom odpadovej vody z obce sa podľa nej dá len zistiť, či je vírus medzi populáciou značne rozšírený.

SkryťVypnúť reklamu

Bratislavské vodárne už v polovici mája dali skontrolovať odpadové vody na viacerých miestach v meste, pričom výsledok bol negatívny. “Výsledky testov tak podporujú zistenia z klasického testovania obyvateľov, podľa ktorých vírus COVID-19 aktuálne nie je medzi ľuďmi vo väčšej miere rozšírený,” konštatoval vtedy bratislavský magistrát.

V pitnej vode podľa Svetovej zdravotníckej organizácie zatiaľ koronavírus nezistili, výsledky štúdií z minulosti však podľa nej ukázali, že ľudské koronavírusy vydržia v nechlórovanej vode dva dni. Citlivé sú teda nielen na chlór, ale aj UV žiarenie, takže na ich zničenie stačia konvenčné metódy.

SkryťVypnúť reklamu

Vajnorské jazero kontrolovali aj pre možné znečistenie zo skládky.
FOTO: ŽIVÉ MESTO

Celkovo patrí kvalita vôd na kúpanie na Slovensku k najhorším v Európe, ukazuje porovnanie Európskej environmentálnej agentúry. Zhoršila sa napríklad kvalita vody vo Vajnorskom jazere (na obrázku), problémy má Senec.

Viac informácií i tabuľku s aktuálnymi údajmi, kde v Bratislavskom kraji hygienici odobrili kúpanie, nájdete v článku tu:

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  50
  •  | 
  • Páči sa:  236x

Analytička Transparency International Slovensko, ktorú zaujíma aj to, čo je pod povrchom. Dlhé roky som strávila v SME ako reportérka rubriky Bratislavy. Venujem sa aj zbieraniu príbehov pamätníkov minulých režimov pre Post Bellum SK. Zoznam autorových rubrík:  Komunálna politikaRodina a školaNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Anna Brawne

Anna Brawne

107 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

300 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

108 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu