anti©: SW Pirátstvo - liek na malware?

Malware je hrozná pliaga. Šikovní programátori malwaru vymýšľajú nové a dokonalejšie spôsoby, ako sa dostať do vášho počítača a používať ho napríklad na šírenie spamu, hackerské útoky alebo na ďalšie rozširovanie malwaru. Sú takí šikovní, že ich "produkty" sa dajú kupovať na "čiernom malwarovom trhu". Chcete predávať falošné rolexky? Imitácie viagry? Vysokoškolské diplomy "na objednávku"? Doplnky stravy a vitamíny na zväčšovanie, zmenšovanie, zoštíhľovanie alebo akékoľvek iné modifikácie ľudského tela? Kúpte si balík rozšíreného malwaru od jeho tvorcov, kúpte si rozosielanie spamu na milióny počítačov. Malware je ťažký biznis a jeho ťažiskom je inovácia. Čo s tým má spoločné softwarové pirátstvo?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (24)

Zatiaľ nič. Pirátstvo však údajne spôsobuje ťažké straty legitímnym výrobcom softwaru a určité organizácie sa neštítiatvrdiť, že kvôli pirátstvu mnoho ľudí prichádza o prácu. Masy ľudí bezmyšlienkovite veria, že softwarovýpriemysel stojí na kopirajtoch a patentoch a bez nichby nikto nebol ochotný programovať nové užitočnéprogramy, lebo by sa tým údajne neuživil. Táto myšlienkaje tak hlboko zakorenená v ľuďoch, že sa jej pridŕžajúaj v situáciách, ktoré sa podobajú na dôkaz neplochosti Zeme jej oboplávaním. Budete aj vy stále veriť mýtu,že bez kopirajtov by sa nikto nevedel uživiť tvorbou ajv situáciách, keď uvidíte, že pre toto tvrdenie neexistujúžiadne praktické dôkazy z reálneho sveta?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Späť k malwaru a pirátstvu. Ak by boli pirátstvo a neexistenciakopirajtov a patentov také fatálne pre softwarový priemysel,prečo by ho nebolo možné použiť na zneškodnenie malwarovéhopriemyslu? Čo keby sme začali "ilegálne" kopírovať malwarebez toho, aby sme jeho tvorcom čokoľvek zaplatili? Čo kebydotované štátne organizácie predávali skopírovaný malware tým, ktorí si malware doteraz kupovali od jeho tvorcov?Však podľa mantry kopirajtníkov by malo platiť, že ak sa dá niečo zohnať lacnejšie a bez zaplatenia pôvodnémuautorovi, tak nikto nemá dôvod na ďalšiu tvorbu, nietoešte inováciu? Nemalo by porušovanie autorských právtvorcov malwaru neutralizovať ich činnosť? Kto by tvorilnový malware ak by zaň nedostal zaplatené, pretožeštátne organizácie by ho kopírovali a predávali lacnejšieba možno aj zadarmo?

SkryťVypnúť reklamu

Zamyslime sa nad tým, ako tvorcovia malware fungujú.Rešpektujú navzájom svoje "autorské práva", alebo si navzájom preberajú a kopírujú prácu? Existujetvorba a inovácia malwaru na základe kopírovania alebonekopírovania už existujúcich myšlienok a existujúcehomalwaru? Keď programátor malwaru tvorí svoj produkt, používa pri tom niekoho cudzie myšlienkya vylepšuje už existujúci malware, alebo všetkovymýšľa od základov sám a dáva pri tom pozor, abynáhodou nepoužil niečo, čo už pred ním použil niektoiný? Vláčia sa tvorcovia malwaru po súdoch kvôlivzájomnému porušovaniu práv na ich "intelektuálnevlastníctvo", alebo dokážu efektívne tvoriť,inovovať a podnikať aj bez jeho právnej "ochrany"? Funguje vývoj a inovácia malwaru vďaka kopirajtom a patentom, alebo funguje aj napriek neexistencii ich uplatňovania v oblasti malwaru? Myslite!

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu