Barbarský argument proti slobode

Nie je neobvyklé, keď sloboda rapídne klesá na hodnote v očiach prostého ľudu, hlavne keď sa ten dozvie, že naša demokracia má relatívne ďaleko od slobody. Už nejaké to storočie je známe, že existujú dva základné spôsoby usporiadania spoločnosti, dva základné princípy obstarávania živobytia: násilná nadvláda, čiže lúpeže a zotročovanie, a na druhej strane slobodná mierová práca a vzájomná harmonická dobrovoľná výmena. Vo vzácnych momentoch, keď má bežný človek príležitosť zamyslieť sa nad tým, ktorý z týchto dvoch systémov zodpovedá demokracii, prichádza nevyhnutne aj otázka, čo zodpovedá tomu druhému systému?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (41)
Otrokári sa snažia, aby sme si slobodu predstavovali takto, ale v skutočnosti takto vyzerá otroctvo.
Otrokári sa snažia, aby sme si slobodu predstavovali takto, ale v skutočnosti takto vyzerá otroctvo. (zdroj: http://videogames.desktopnexus.com/wallpaper/48855/)

Po nedávnom prechode od komunizmu k demokracii nie je prekvapivé, keď počuťčastú odpoveď, že práve demokracia je ten slobodný systém a možno komunizmusje ten druhý - otrocký. Zvláštne je ale to, že keď sa dotyčný človek dozvie, že z tohto pohľadu je v skutočnosti demokracia v tej istej kategórii ako komunizmus -čiže násilná nadvláda nejakej skupiny ľudí nad inou skupinou - úplne zlyhávapredstavivosť človeka pri pokusoch o nájdenie toho systému, ktorý má zodpovedať slobode. Napríklad v týchto SME-diskusiách sa niekedy stáva,že slobodu niekto vtipne prirovná k mýtickému barbarstvu, kde každý bojuje s každým a vyhráva len ten najsilnejší, tak ako v divokej prírode.Možno počuť argumentáciu, že ak naše "slušné" a "mierové" demokratickéusporiadanie spoločnosti nie je slobodné a ak by sloboda mohla existovaťlen bez nadvlády niekoho (napr. tak ako v demokracii - "väčšiny") nad niekým iným,tak sloboda môže údajne existovať už len v absolútnom chaose, bezvládí a anarchii,čo je údajne ekvivalentné barbarskému neľútostnému boju a víťazstvu najsilnejšieho.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tieto prevrátené hodnoty by nemali byť zarážajúce, keď si uvedomíme to, čo jeuž známe mnohé desaťročia - vládnuca elita dnes potrebuje aspoň pasívnu podporuväčšiny a teda potrebuje vzbudzovať dojem, že akákoľvek iná alternatíva k súčasnému štátnemu zriadeniu je neprijateľná a nebezpečná. Napriektomu sa stále čudujem, keď inak rozumní ľudia na moment vypnú svoju rozumnosť,aby mohli prehlásiť, že demokracia je sloboda a naopak "nedemokratické" "bezvládie"je barbarský boj, kde vyhráva silnejší. Nestačí sa vari poobzerať po billboardoch, čítať noviny a občas si pozrieť televíziu? Človek ani nemusí aktívnesledovať predvolebné kampane aby mal šancu si uvedomiť, že demokraciaje tak isto iba ďalší spôsob boja o moc a nadvlády silnejšieho nad slabším.Tí, ktorí sa vysmievajú slobode a prirovnávajú ju k barbarstvu, sú ironicky samiotrokmi barbarského systému, v ktorom prehrávajú svoj boj, respektíve sapokorne skláňajú v poddanstve tomu najsilnejšiemu, ktorý má v rukách mocupevňovanú armádou, políciou a úradníkmi. Štát je predsa ten najsilnejší násilný vládca a nikto sa mu nevzoprie. Ich karikatúra slobody je v skutočnosti karikatúrou ich samých a mocného barbarského štátu, ktorý ich zotročuje.

SkryťVypnúť reklamu

povinné čítanie: Murray N. Rothbard: Anatómia štátu (INESS.sk, preklad Martin Rojko)
originál v angličtine (mises.org)

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu