Je otroctvo legálne?

Ústava zaručuje právo vlastniť majetok. Je možné, že existujú zákony, ktoré toto vlastníctvo obmedzujú len a len za účelom obohatenia iných osôb - čiže nie za účelom ochrany ústavných práv druhých, ani ochrany štátu, prírody, verejných záujmov atď, ale len na ochranu súkromných záujmov vybranej skupiny ľudí? Kto vám bezdôvodne zakazuje užívať váš majetok bez primeranej náhrady, kto obmedzuje vaše vlastnícke práva, dokonca vlastnícke práva k vášmu vlastnému telu, ktoré vlastníte od svojho počatia? Kto vám pomocou zákonov diktuje, čo smiete a čo nesmiete robiť s vlastným majetkom? Však to by bolo čiastočné legálne otroctvo, nie?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)

Ústava Slovenskej Republiky, článok 20, odsek 1

Každý má právo vlastniť majetok. Vlastnícke právo všetkých vlastníkov má rovnaký zákonný obsah a ochranu. Dedenie sa zaručuje.

Odsek 3

Vlastníctvo zaväzuje. Nemožno ho zneužiť na ujmu práv iných alebo v rozpore so všeobecnými záujmami chránenými zákonom. Výkon vlastníckeho práva nesmie poškodzovať ľudské zdravie, prírodu, kultúrne pamiatky a životné prostredie nad mieru ustanovenú zákonom.

Odsek 4

Vyvlastnenie alebo nútené obmedzenie vlastníckeho práva je možné iba v nevyhnutnej miere a vo verejnom záujme, a to na základe zákona a za primeranú náhradu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Rozhliadnite sa po svojej domácnosti, v kancelárii, vo svojom počítači alebo na internete. Prejdite si v mysli svoj majetok, všetky veci, ktoré vlastníte a spýtajte sa samých seba - naozaj s týmto môžem robiť čokoľvek alebo si na to kvôli nejakému zákonu nárokuje niekto nejaké práva? Môžem s týmto mojím vlastníctvom narábať hociako tak, aby som nepoškodil iné cudzie práva, alebo mi nejaký zákon zakazuje s tým narábať, akoby to nebolo moje vlastníctvo ale vlastníctvo niekoho iného?

Je jasné, že nemôžem hodiť moju vlasnú vázu do susedovho okna, pretože by som tým zasahoval do jeho vlastníckeho práva, ani nemôžem rozbitou vázou suseda porezať, lebo by som zase len zasahoval do jeho práv. Ale môžem si svoju rozbitú vázu zlepiť svojím vlasným lepidlom? Nenárokuje si náhodou niekto pomocou nejakých zákonov vlastnícke práva k mojej váze a nezakazuje mi jej lepenie? Dúfam, že nie, ale vylúčené to celkom nie je. A čo iné narábanie s mojou vázou? Môžem ju vôbec rozbiť? Môže mi to niekto zakázať (hoci aj ak tým napríklad niekoho cudzieho nezraním)? Môžem si z črepov zlepiť dve menšie vázy (ak by som bol taký šikovný)? Môžem si podľa jedej mojej vázy vymodelovať z mojej vlastnej hliny druhú vázu, alebo si niekto pomocou nejakého zákona nárokuje vlastnícke právo k mojej váze a zakazuje mi s ňou takto nakladať? Môžem moju vázu niekomu požičať, ukazovať ju iným ľuďom alebo ju predať ďalej? Možno že ústavou zaručené vlastnícvo váz nie je narúšané žiadnym zákonom, ale čo iný majetok? Myslite!

Samuel Hora

Samuel Hora

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorca, večný študent a obeť nezmyselných zákonov. Zoznam autorových rubrík:  Rozprávky a podobenstváMyslite!Intelektuálne vlastníctvoSloboda

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu