Nastal čas na SSD? II. - výber

Pred rokom som sa v článku „Nastal čas na SSD?" venoval otázke, ako sú na tom disky SSD z hľadiska použitia pre domáceho používateľa. Doba pokročila, náklady na výrobu čipov klesli, taktiež aj ich výrobný proces sa zmenšuje, čo dáva priestor na ďalší pokles ceny/GB priestoru. Skúsime sa teda pozrieť na to,  aká je ich situácia dnes.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Po tom, čo minulý rok ceny klasických plotňových HDD stúpli po vytopení výrobných hál v Thajsku stúpli na takmer dvojnásobnú úroveň, trh zareagoval zvýšeným dopytom práve po diskoch SSD. Dôvodom bolo ako pomalé znižovanie cien na predkrízovú úroveň, tak aj postupné „vychytanie" múch diskov SSD, čím sa začali nasadzovať do počítačov ako systémový disk. Dnes už teda otázka nestojí tak, či sa oplatí SSD kúpiť. Táto otázka bola zodpovedaná po tom, čo sa cena dostala pod psychologickú úroveň 1€/1GB, dnes sa pohybuje na úrovni 0,85€/1GB, čo je vzhľadom na nárast výkonu oproti klasickým HDD jednoznačný argument ku kúpe. Je tu tendencia ďalšieho poklesu, takže táto otázka prestáva byť argumentom.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

No ani v prípade SSD netreba kupovať akýkoľvek kus, pretože to by bolo ako kupovať mačku vo vreci, v tejto kategórii tiež existujú vlajkové lode, ktoré udávajú smer, a kusy, ktoré vzhľadom na to, že ich cena nie je o veľa nižšia, sa neoplatí kupovať. No kde hľadať rozdiely, ak je disk vlastne len plošný spoj rozhrania, radiča a pamäťových buniek zakrytých šasi? Práve v použitých bunkách a radiči.

Pamäťové čipy osádzané do diskov sú buď synchrónne alebo asynchrónne. Lacnejšie, no aj menej výkonné sú asynchrónne, ktorých pracovná rýchlosť dosahuje v maxime 50 MB/s, čo je v porovnaní so synchrónnymi, ktoré sú v teoretickom maxime rýchlejšie takmer o 160 %, podstatný rozdiel. Ten sa však až tak markantne neprejavuje na cene. Čiže tu jednoznačne treba siahnuť po synchrónnych diskoch. Existuje veľmi veľa testov, hlavne na stránkach výrobcov diskov, kde sa snažia predať aj lacnejšie disky, ktoré tieto rozdiely neukazujú, no - tieto testy sú robené na prázdnom disku. V okamihu, keď disk zaplníte, čo je asi logické tak ako že ráno vyjde slnko, rozdiel je badateľný.

SkryťVypnúť reklamu

Druhým podstatným ukazovateľom je radič. Na ňom závisí, ako rýchlo bude celkovo disk pracovať a komunikovať s okolím. Tu padá voľba na radiče Marvell alebo SandForce. Intel sa chváli testami diskov s radičom SandForce, ktoré ukazujú na nedostihnuteľný náskok pred „zbytkom poľa", no nie je to celkom tak. Radič SandForce SF-2281 dosahuje pôsobivé výsledky, ale... Je tu jedna vec, ktorú inžinieri trošíčka neradi spomínajú. A to je rozdiel, v ktorom tento radič mierne zaostáva oproti radiču Marvell - v IOPS pri veľkosťou malých súboroch ( a teda tých, ktoré sú na systémových diskoch prvoradé ). IOPS, teda najrýchlejšie náhodné čítanie a zápis, má Marvell zatiaľ najlepšie pri bežnom využití disku ako systémového. Aktuálny prírastok do rodiny Marvell, radič Marvell 88SS9187, asi tento rozdiel ešte viac zväčšil vo svoj prospech.

SkryťVypnúť reklamu

Ak si teda zvolíte kúpu SSD, tak jednoznačne treba dbať na pozornosť pri výbere na použité čipy a radič. SSD so synchrónnymi čipmi a radičom Marvell či SandForce bude určite dobrou voľbou.

Daniel Horecký

Daniel Horecký

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Jedno osobné stretnutie povie o človeku tisíckrát viac ako tisíc ním napísaných slov. Zoznam autorových rubrík:  DopravaŠportPolitikaEkonomikaSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Karol Galek

Karol Galek

116 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu