Vplyv psychickej traumy | psychológia

„Trauma vyvolá v mozgu šok, omráči myseľ, telo, organizmus. Zahltí svoju obeť a zvrhne do mora bolestí.." Levine A.Peter

Vplyv psychickej traumy | psychológia
Psychológ Marek Horňanský, PhDr. Mgr. MSc. MBA. (Zdroj: Marek Horňanský | psychológ - terapeut Ψ)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

„Trauma nie je to, čo sa vám stane. Trauma je to, čo sa stane vo vás v dôsledku toho, čo sa vám stalo ...“ Gabor Maté, M.D

V dnešnom článku by sme sa pozreli na oblasť bolestivú, avšak patriacu k životu. Fenomén traumy. Existuje množstvo faktorov, ktoré môžu spustiť bolestivé procesy v nás ľuďoch. Ako typickú traumatickú udalosť možeme opísať tú, ktorá je náhla. To znamená, že človek sa na ňu nemôže pripraviť a ani ju ovplyvniť. V mnohých prípadoch za samotný vznik udalosti jedinec ani nemôže. Je v okamžiku vystavený fyzickej či psychickej hrozbe, poprípade sa na ňom negatívne dopady kontinuálne prejavujú. Predmetná situácia je pre zasiahnutých ľudí mimoriadne stresujúca, neznáma a výnimočná. Človek preto nevie, ako reagovať. To následne prináša dlhodobé a nezvratné problémy.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa mnohých autorov sa trauma u ľudí spúšťa prežitím istej silnej, veľmi negatívnej udalosti, ktorá sa vymyká normálnym skúsenostiam. Ide o takú "intenzitu pôsobenia", že na ňu nestačia obranné mechanizmy zasiahnutého jedinca. Takýto človek preto nedokáže túto situáciu adekvátne zvládnuť a zdravo spracovať. Trauma je reakciou na bezmocnosť ľudského organizmu. Vzniká v situáciách, pri ktorých nie je možný útok či útek. V takýchto prípadoch dochádza k dezorganizácii jednotlivých komponentov človeka.

Následky s tým spojené neraz zotrvajú aj po odoznení reálneho ohrozenia. Dochádza týmto k hlbokým, trvalým zmenám vo fyziologickej, kognitívnej či emočnej oblasti ľudského organizmu (Vizinová, Preiss, 1999). Medzi konkrétne príklady, spôsobujúce psychicku traumu patria nehody, prírodné požiare, povodne, znásilnenia, sexuálne zneužívania, týranie, únos, pokus o vraždu a pod. Rizikovú skupinu tvoria predovšetkým obete trestných činov, vojaci v priamych bojoch alebo ľudia cestujúci do nehostinných a nebezpečných oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Traumatizujúci pri tom nebýva len konkrétny zážitok, ale aj situácie, ktoré po ňom prichádzajú a následne potencujú. Medzi uvedené situácie môžeme zaradiť napr. negatívne reakcie blízkych, hrubý policajný výsluch či zdĺhavé súdne pojednávanie. Ak pri predmetných udalostiach človek zažíva stres, bezmocnosť či hrôzu, môže dôjsť k následnému rozvoju tzv. posttraumatickej stresovej poruchy (PTSD).

Zdá sa že životy väčšiny ľudí majú plynulý dej. Ten môj má mnoho koncov a začiatkov. Práve to trauma robí. Prerušuje dej životného príbehu...“ Jessica Stern

Trauma sa na človeku môže podpísať rôznym spôsobom a intenzitou. Jej následky sa môžu u niekoho prejaviť bezprostredne po prežitej udalosti, u iného to však môže trvať niekoľko rokov. Záleží od miery a druhu traumatickej udalosti, ale predovšetkým od samotného jedinca. Trauma ovplyvňuje organizmus človeka ako celok a zasahuje jeho biologickú, psychickú či sociálnu rovinu. Je spojená s celým radom emócií a negatívneho prežívania. U zasiahnutého jedinca sa prejavuje strach, zúfalstvo, bezmocnosť či naopak agresia, hostilita, hnev alebo apatia.

SkryťVypnúť reklamu

Zmenený môže byť celý rad psychických funkcií. Rovnako dotknutá je oblasť sociálnych a medziľudských vzťahov. Traumatizovaní ľudia používajú ako obranu tzv. disociáciu (odštiepenie), teda odpojenie od seba a okolitého sveta. Snažia sa tak žiť s pocitom, ako by sa im nič zlého nestalo, a pritom vedia, že skutočnosť je iná a horšia. Určitým spôsobom tak vedome štiepia svoj duševný život. U takto zasiahnutých jedincov neraz pozorujeme či už izoláciu v kontakte s druhými ľuďmi alebo práve naopak, intenzívne a nekritické vyhľadávanie spoločnosti.

Trauma v odbornej literatúre sa opisuje ako strata kontaktu nielen so sebou samým, ale aj s príbuznými, priateľmi a celkovo s okolitým sociálnym svetom. Predmetné odpojenie je navonok často zle rozpoznateľné. Väčšinou k nemu dochádza pomaly, človek ho vníma málo, ale postupne sa adaptuje. Následne dochádza napríklad k zníženiu sebavedomia a sebadôvery, k narušeniu duševnej pohody a celkovému zníženiu kvality života. Trauma má negatívnu vplyv aj na fyzické zdravie u ľudí. To sa neraz prejavuje širokou paletou zdravotných a somatických ochorení a problémov.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzické telo reaguje na traumu celým spektrom fyziologických prejavov a symptómov. Uvádzané sú hypertenzia, zvýšená tepová a dychová frekvencia, svalový tonus, zvýšená teplota, tras a pod. Celkovo je ovplyvnený aj autonómny nervový systém či okruhy spájajúce prefrontálnu kôru a limbický systém. Neliečená trauma sa neraz prejavuje až s odstupom mesiacov poprípade rokov (!) vo forme závažných ochorení alebo iných chronických symptómov. Všetky uvedené faktory spôsobujú stratu chuti do života, signifikantné zníženie schopnosti, motivácie realizovať svoje osobné vízie a sny. To má prirodzený vplyv na celkovú vitalitu života človeka. Významne narastá riziko traumatických a postraumatických porúch v prípadoch komplexnej traumatizácie.

Marek Horňanský | psycholog - terapeut Ψ Bibliografia:

Atkinson, Rita L. a kol. Psychologie. Praha: Portál, 2003. ISBN 80-7178-640-3

Marek Horňanský

Marek Horňanský

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  55x

Psychológ Marek Horňanský, PhDr. Mgr. MSc. MBA. Ψ Autor je absolventom univerzitného štúdia jednoodborovej psychológie Ψ absolvent päťročného psychoterapeutického výcviku (Person Centred Psychotherapy and Counseling). Terciálne a postgraduálne vzdelávanie absolvoval na slovenských a zahraničných vysokých školách. Viac ako 20 rokov individuálnej, rodinnej, skupinovej a komunitnej práce s klientmi, v oblasti psychosociálneho a psychologického poradenstva, terapií, koučingu a mentoringu. V oblasti osobnostného a odborného vzdelávania dospelých dlhoročne realizuje školenia, kurzy, prednášky a workshopy. Spolupodieľa sa na tvorbe podcastov, publikačnej a osvetovej činnosti. Úzko spolupracuje s odborníkmi pomáhajúcich profesií, v súkromnej, štátnej a mimovládnej sfére. Striedavo žije a pracovne pôsobí na Slovensku, Českej republike a Nemecku. Viac info: www.Terapeut-Psycholog.sk Zoznam autorových rubrík:  Psychológia

Prémioví blogeri

INEKO

INEKO

117 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
INESS

INESS

108 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

105 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

316 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu