Najviac iritujúce slovíčko v mojom slovníku

„Mala by som.“ keď to počujem, zvyšuje sa mi krvný tlak a môj vnútorný rebel sa hlási o slovo. Chce vykričať do celého sveta, že to bude podľa neho a na žiadne „mala by som“ nebude reagovať.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Je jedno, čo nasleduje za slovami „mala by si“, táto fráza sa postará o to, že si k tomu zaručene vytvorím odpor. Zamýšľala som sa nad tým, prečo tomu tak je a pozrela som sa na to z perspektívy malého dieťaťa. „Mala by si domov doniesť dobré známky. Očakáva sa od teba, že urobíš xyz.

V mojej detskej hlave sa automaticky vytvorí matematický výrok – Ak urobíš, čo sa od teba očakáva, všetko bude ok. Čo znie skvelo. Stačí, aby som bola bezchybná a budem už navždy v bezpečí. Avšak... nanešťastie sa s tým spája aj druhá časť výroku - Ak tak neurobíš, bude zle.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

A táto druhá časť je príčinou toho, prečo ide odpor ruka v ruke s očakávaním. Naša pozornosť sa sústreďuje už iba na to, že môže byť zle... čo ak sa nám náhodou nepodarí splniť očakávanie? A tu sa dostávame do nebezpečného myšlienkového zacyklenia sa, v ktorom sa už nedokážeme sústrediť na činnosť samotnú, ale na to, aký dôsledok z toho budeme mať. 

Keď som rozmýšľala o tom, ako sa z tohto myslenia dostať – napadlo mi poupraviť môj pôvodný výrok na následnovný - Ak urobíš, čo sa od teba očakáva, všetko bude ok. Ak tak neurobíš, všetko bude ok. Nájdeme spôsob, ktorý ti bude vyhovovať. 

Pocity, ktoré to vo mne vyvolalo sú bezpečieindividuálny prístup a podpora.

SkryťVypnúť reklamu

Čo samovoľne bez môjho pričinenia vytvorilo ďalší pocit – dôveru

Čo vytvorilo ďalší – chuť zlepšovať sa.

A keď sme pri chuti zlepšovať sa, sme aj pri téme flexibílneho a fixného zmýšľania (tzv. fixed/growth mindset)

Každý sme pravdepodobne do rozličnej miery kombináciou oboch typov zmýšľania.

Človek s fixným typom zmýšľania verí, že jeho schopnosti sú pevne stanovené. Buď je v niečom dobrý, alebo nie je. Talent bol nekompromisne nadelený. Sústreďuje sa na výsledky a na hodnotenie. Keď musí pre niečo tvrdo pracovať, vníma to negatívne, pretože verí, že múdri ľudia preto nemusia nič urobiť – už sa múdrymi narodili. Úsilie teda vníma negatívne. Skrýva svoje nedostatky a chyby. Potrebuje byť externe/vonkajšie motivovaný (peniazmi, hodnotením atď.)

SkryťVypnúť reklamu

Človek s flexibílnym typom zmýšľania verí, že sa môže tvrdou prácou neustále zlepšovať a vypracovať sa. Úsilie vníma pozitívne. Svoje chyby a nedostatky vidí ako príležitosť na zlepšenie. Prirodzene ho zaujíma činnosť samotná a hodnotenie a výsledky vníma skôr ako ukazovateľ, ako danú tématiku pochopil, nie ako dôkaz jeho inteligencie/schopností. Je interne/vnútorne motivovaný (baví ho činnosť samotná)

Zaujímavú štúdiu na danú problematiku urobili MANGELS ET AL. (2006), kde skúmali študentov medicíny a zisťovali, kedy sa v ich mozgu aktivujú centrá pozornosti. 

Študentom dávali náročné otázky a hneď po odpovedaní na otázku dostali okamžitú spätnú väzbu – či bola ich odpoveď správna alebo nesprávna a následne im povedali správnu odpoveď. 

SkryťVypnúť reklamu

Na konci prieskumu zisťovali, koľko správnych odpovedí si boli schopní študenti zapamätať. 

A zistili toto: 

Študenti s fixným typom zmýšľania venovali výrazne viac pozornosti, keď sa rozhodovalo, či odpovedali správne alebo nesprávne a neboli sa schopní sústrediť na správnu odpoveď.

Študenti s flexibílnym typom zmýšľania sa viac sústreďovali, keď sa vyhlasovala správna odpoveď a tak si ju boli schopní aj zapamätať.

Dobrou správou je to, že flexibílny mindset je naučiteľný.

Čo dokáže nepríjemnú činnosť premeniť na znesiteľnú a dokonca príjemnú? 

Hra. Nie nadarmo sa hovorí, kto sa hraje, nezlobí :) 
Hra je vynikajúci nástroj, ako toho dosiahnúť. 
A ako vytvoriť podmienky pre hravosť?
V prvom rade je potreba vytvoriť pocity bezpečiaindividuálneho prístupu a podpory.
A čo zabíja hravosť? Bohužiaľ dôraz na externé hodnotenie. Čím väčšiu váhu prikladáme známkam a výsledkom, tým viac zapadneme do fixného typu zmýšľania. 

Toľko k mojím dnešným myšlienkovým pochodom.

Majte sa zatiaľ krásne 

L.

Lenka Hruščáková

Lenka Hruščáková

Bloger 
  • Počet článkov:  96
  •  | 
  • Páči sa:  109x

Zámerom týchto článkov je ✨ trochu vás inšpirovať ✨ trochu vás pobaviť ✨ v ideálnom prípade skĺbiť oboje :)

Prémioví blogeri

Karol Galek

Karol Galek

115 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu