Ba skôr naopak. Kríza im pravdepodobne aj prospela. Pri rozhovore so zamestnancami a mojím sprievodcom - Maikom Bauerom, počas návštevy prišlo aj k tejto téme. Jednoducho, Nemci sedeli doma a svoje záhradky a domčeky chceli mať krajšie, preto sa predaj a dopyt počas krízy ešte zvýšil.
Čo však obdivujem ja na tejto firme, je jej dlhotrvajúci pracovný vzťah, kde sa dedia manažérske funkcie z otca na syna. Deti žijú firmou svojich rodičov. Ale deťmi zodpovednými za vedenie firmy. Súčasní pokračovatelia tradície mali „tvrdý tréning“ a samozrejme aj príslušné vzdelanie. Neviem si dosť dobre predstaviť, aby na Slovensku top manažér, išiel „makať“ spolu zo svojimi zamestnancami, ak niekde vypadne pracovná sila. Naučí vás aj zametať, aj po sebe upratať. Predvedie vám naozaj komplexnú univerzálnosť. Jednoducho, nenachytáte ho na ničom.
Na rozdiel od niektorých slovenských firiem, kde hlava nevie, čo robí zadok a o rodinných tradíciách sa zatiaľ veľmi vravieť nedá. Je pravdou, že zatiaľ ani sa zakladať rodinné firmy nedalo. Kolektivizácia na nás nechala následky. Nikto nie je za nič zodpovedný a všetci za všetko sú zodpovedne nezodpovední.
Každému by som odporúčal ísť si vyskúšať túto prácu, respektíve odporúčam všetkým manažérom, nech si vyskúšajú každú pracovnú pozíciu, ktorú vo svojej firme majú. Rodičia radšej dajú aj to posledné, len aby ich deti boli spokojné a v spoločnosti „in“. Je to chyba konzumnej spoločnosti.
Počas exkurzie sme s majiteľmi diskutovali o produkcii a možnosti zvýšiť lesnatosť EÚ. Myšlienka zalesniť plochu EÚ o 10 až 30 %, nie je až taká nereálna. Kapacity EÚ nato má. Majitelia vyslovili záujem rekultivovať bývalé vojenské letisko. Jednoducho by chceli celé bývalé vojenské letisko NATO premeniť na lesík s oddychovými zónami a aquakultúrou, napríklad vybudovaním jazierka či potoka s nútenou cirkuláciou. Ak by sa takto menili bývalé vojenské objekty, to by bolo celkom super. Jednou z myšlienok, ku ktorým sme dospeli nielen my v našom rozhovore, bola aj téma budúcich svetových konfliktov. Nebude to ropa, ani zlato a ani diamanty. Bude to konflikt pre pitnú vodu. Západ a sever Európy to už pochopil a investujú do projektov udržania a zachovania pitnej vody maximum. Len my ešte stále nevieme, aké bohatstvo vlastne máme.
„Tento projekt je spolufinancovaný Európskym fondom regionálneho rozvoja a umožnený programom INTERREG IVC“.

Pestovanie stromčekov

Vojenský hangár

Firma sa venuje aj aranžérstvu

Prevádzka
