Diaľničné známky, vzbura ajťákov a čo si z toho vziať?

Tak už dosť, povedala si komunita IT-čkárov v Česku, keď štát chcel zaplatiť za vývoj e-shopu a mobilnej apky na predaj elektronických diaľničných známok 401 mil. CZK (15,9 mil. EUR).

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

V tzv. hackathlone, vývojárskom maratóne, vyvinuli v priebehu víkendu dokonca aplikácie 2, vrátane API rozhrania, ktorým sa môže pripojiť každý e-shop a predávať diaľničné známky sám. A dali ho zadarmo k dispozícii štátu. Prevádzka systému samozrejme niečo stáť bude, musí fungovať 24 hodín denne v týždni, budú to ale zlomky pôvodne uvažovanej ceny.

Asseco Central Europe, ktoré pôvodný kšeft získalo bez súťaže, ponúklo ukončenie zmluvy. Reputačné riziko sa v nadnárodných firmách začína brať vážne a Asseco už nadnárodnou firmou je. Ide aj o mozgy. IT zamestnanci nie sú len stroje na výrobu kódu a poskytovanie iných služieb, ale často vizionári hľadiaci vpred. Zlodejina hrubého rangu nie je to, prečo sa IT venujú. Asseco nehrozilo žiadnymi žalobami. Žalovať štát len z chamtivosti môže byť v slušných krajinách drahšie ako prípadný výnos z takého sporu.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zareagoval aj český premier, Andrej Babiš. Pri podozreniach z vlastných machinácií si nemôže dovoliť ďalšie škandály svojej vlády, tak vyrazil ministra dopravy, Vladimíra Kremlíka, (bez zlatého padáka).

Od IT-čkárov samozrejme nemôžeme očakávať, že budú robiť zadarmo v pocite hnevu a občianskeho protestu. Od vlády ale môžeme oprávnene očakávať, aby obstarávala IT podporu štátneho biznisu efektívne. Aby kupovala len tie IT služby, ktoré naozaj potrebuje. Aby do zásoby nenakupovala drahé licencie a neplatila z nich drahé ročné udržiavacie a servisné poplatky. A hlavne zmenila filozofiu: prevádzkovala len hlavné core systémy, vystavila k ním komunikačné rozhrania. V službách pre samotnú komunikáciu s občanom dala priestor komerčným poskytovateľom. Ujali by sa len dobré služby, konkurencia používateľov by dala prežiť len najlepším. Keď to funguje v prípade účtovníctiev a miliónov iných aplikácií, čo denne používame v mobiloch, bude to fungovať aj pri komunikácii so štátom.

SkryťVypnúť reklamu

Je čas na zmenu architektúry služieb štátu, pre komplexný pohľad na IT architektúru, ktorými sú služby štátu zabezpečované.

Igor Hornak

Igor Hornak

Bloger 
  • Počet článkov:  136
  •  | 
  • Páči sa:  12x

Presvedčením libertarián Zoznam autorových rubrík:  O nesmrteľnosti chrústaSpoločnosť a politikaCestyÚvahy o lepšom štáteFinanciePostrehyKrčmy mojej mladostiSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu