Igor Hornak
Politika Napriek elektronizácii stále v Rakúsko Uhorsku
Poteším sa vždy, keď mi z niektorého úradu zavolá milý a ústretový úradník. Máte to schválené, príďte si po to ale osobne, nech sa vzdáte odvolania a vyznačím právoplatnosť.
Presvedčením libertarián Zoznam autorových rubrík: O nesmrteľnosti chrústa, Spoločnosť a politika, Cesty, Úvahy o lepšom štáte, Financie, Postrehy, Krčmy mojej mladosti, Súkromné, Nezaradené
Poteším sa vždy, keď mi z niektorého úradu zavolá milý a ústretový úradník. Máte to schválené, príďte si po to ale osobne, nech sa vzdáte odvolania a vyznačím právoplatnosť.
Debata o prístupe batoliat do rokovacej sály parlamentu odpútava od podstaty problému. V skutočnosti sme dali štátu kompetencie rozhodovať o veciach, o ktorých rozhodovať nemá a z toho vznikli aj podobné pseudoproblémy.
Vysoké školy zadarmo znižujú použiteľnú vzdelanosť národa a jeho konkurencieschopnosť. Takéto tvrdenie dávam do dnešnej diskusie. Nedovolí si to žiadny politik (ani Sulík), ja ale politik nie som! Myslím, že s užitočnosťou vzdelávania širokých más je spojených niekoľko paradoxov a mýtov, tak som sa im pozrel na zúbky. A aby to malo šťavu, pripojím ešte drzejšie tvrdenie, prevzdelanosť národa vedie k všeobecnému hlúpnutiu. Pozor, článok je provokačný a dlhý, pre osoby trpiace náhlymi závratmi sociálnej spravodlivosti a požiadaviek istôt nevhodný a jeho čítanie je len na vlastné riziko.
Napriek tomu, že si to v referende želali 2/3 zúčastnených. (povodne som uviedol jeho obyvateľov - oprava autora) Štát si zmenu názvu neželá a hotovo. Ďalšia to facka slobode občana, ktorý už nie je majiteľom štátu, naopak, stal sa majetkom štátu.
Politici budú kradnúť vždy. Ono aj vždy kradli, vládnutie bolo vždy sprevádzané menšími aj väčšími škandálmi, zdanlivo zlými rozhodnutiami, projektami, ktoré zle vypálili až po vojny, ktoré doniesli utrpenie väčšine, ale zisk len niekomu. Krajiny, kde pôsobenie náboženstva, odkázanosť na spoluprácu v kmeni, či dlhodobá kráľovsko - šľachtická tradícia cti udržali morálku na slušnej úrovni boli na tom lepšie, čo ale krajiny zdecimované 40 rokmi vlády komunistov, vykrádané okupačnou mocnosťou? Aká v nej bude morálka a starosť o verejné blaho. Zmenil sa nejak postoj verejnosti k prísloviu „Kto nekradne, okráda svoju rodinu?“
Pokusy o reformu štátnej správy, rôzne personálne a organizačné audity prinesú úsporu maximálne v desiatkach úradníkov. Úspora je ale krátkodobá, nová vládna garnitúra spravidla prinesie nových úradníkov, spolustraníkov treba nakŕmiť. Trochu zaprovokujem: mne by vystačilo ministerstvo školstva s 10 zamestnancami. Zamyslel som sa, čo od ministerstva (a všeobecne štátu) očakávam a aké služby mi má poskytnúť a zisťujem, že by mohlo byť podstatne menšie. Ostalo by viac pre tých, čo naše deti skutočne učia. Tu je zoznam tých 10 pozícií - aj s pracovnými náplňami.
Chápem, prečo prišla gandža na pretras práve teraz. Zákon o zmene stavebného konania môže pripraviť kohokoľvek o majetok kvôli súkromnému záujmu, stačí, že „projekt“ nájde zaľúbenie vlády. To, čo smrdí tunelom tajných, výpadok daňových príjmov, facky ústave a iné háklivé témy treba niečim prekryť. Ale, keď už ste maryšu načali, pridám niečo aj ja.
Námestia sú symbolom občianstva, slobody a boja za ňu. Pre národy znamenajú veľa, preto často nesú názvy významných udalostí alebo osôb v národných dejinách. Aj zápas o smerovanie Turecka – ako sekulárnej západnej demokracie či orientálnej náboženskej despócie je spojený s námestím – Taksim. Na námestiach sa oslavujú víťazstvá – vojnové aj futbalové, stavajú sa na nich šibenice. Pre mňa sú najväčšími symbolmi najmä tieto:
Prečo podporovať profesionálny šport? To je predsa „for profit“ aktivita, ľudia ju robia pre peniaze ako svoju prácu, ktorá im ešte poskytuje radosť. Aj mne moja práca poskytuje radosť, ale nežiadam, aby mi na ňu prispieval daňový poplatník. Štát, vypadni zo športu. Ako štát kriví a potláča podnikanie, tak nivočí aj šport. Nech sa stará o povodne, na to tu je, ale všetko ostatne robí horšie.
Žiadni kmotri, ekonomickí baróni veľkého biznisu, len vytrvalosť. Jasná predstava a dôsledné sledovanie cieľa. Často aj partizánsky princíp boja v štáte s prerastenou reguláciou, byrokraciou, korporativizmom. Ako vo futbale fandím v zápase slabším, fandím aj Michalovi Kravčíkovi. K napísaniu článku ma inšpirovali mnohé príspevky pod Kravčíkovým blogom, ktoré sa mi zdali predpojaté a často plné zášte a závisti.