
Peniaze poistencov, ktoré nalejú zákonodarci do slovenského zdravotníctva sú naše peniaze. Aj keď niekedy mám pocit, akoby štát a politici veľkoryso rozdeľovali zdroje, ktoré šikovne získali kdesi v Karibiku z daňovo nedobytných rajov alebo niekde na newyorskej burze. Tzv. čierna diera slovenského zdravotníctva to sú najmä stovky odliečených pacientov, platy sestier a lekárov, aj keď v európskom kontexte naozaj smiešne. Sú to aj úhrady za referencované lieky a materiál atď. atď. Náradie, ktoré jednoducho potrebujeme.
Sú to, samozrejme, aj nejaké tie zbytočné CT a MR prístroje, predražené tendre na kadečo, premrhané eurofondy, nehorázne odmeny pre zopár viac-menej schopných manažérov. A – aby sme nezabudli, „šialené“ zisky zdravotných poisťovní, bez ktorých to v súčasnosti takmer nikde na svete nejde.
Každý rok to isté. Trápne bla bla bla... Či už je pri koryte vláda ľavicová alebo pravicová. V tomto prostredí tu máme ako bonus stále množstvo rozpadnutých nemocníc, nevyhovujúcich základným hygienickým normám, nespokojnosť pacientov a širokej verejnosti, lekárov, ktorí raz štrajkovali a nenastúpili drzo do služieb, sestry v stanovom mestečku pred úradom vlády a ostatných znechutených, frustrovaných a vyhorených zdravotníkov, zastúpených svorne v stavovských organizáciách – komorách, asociáciách či odboroch.
Spomedzi mnohých vymenujme ešte ďalších zúčastnených, laborantov, farmaceutov, akcionárov poisťovní, rôznych analytikov a niekoľko stoviek ostatných ufrflaných zainteresovaných. Nezabudnime, samozrejme, aj na škandály, ktoré nám denne servírujú médiá. Žiaľ, škody sú naozaj často fatálne. Niekedy aj na ľudských životoch a o to viac to bolí. Systémová chyba.Z času načas zlyhal aj reálne ľudský faktor. Smutné. Štát sa tiež netvári dvakrát spokojne. Možno aj preto sa k zdravotníkom správa neraz macošsky.
Tak či onak, tento cirkus za vyše 5 miliárd eur ročne, čo je po prepočte asi „len“ 150 miliárd bývalých korún, tu budeme mať, zdá sa, aj v roku 2014. Naoko tučná sumička. V Británii dávajú na podobný chaos 130 miliárd euro ! Nie sú na tom lepšie. Ako sa nechal počuť minister zdravotníctva Jeremy Hunt, v minulom roku poškodili škandalóznych 500 tisíc pacientov a 3 000 z nich dokonca zomrelo. Boh nás opatruj. .
Ak máte skúsenosť, či už pozitívnu alebo negatívnu s britským zdravotníctvom, napište prosím koment v diskusii. Pripravujem článok a bez reálnych podkladov to nejde. Aj keď sa stretávam s ľudmi, ktorí radšej priletia k lekarovi na Slovensko, akoby sa mali ošetriť v Británii.
Tak či onak. Spokojní Slováci a Slovenky-pacienti, adekvátne zaplatené sestry a lekári, mlčiace médiá, žiadne podnety na Úrade pre dohľad, ukojené poisťovne, vynovené nemocnice, čoraz viac endoprotéz, transplantácii a bypassov zostanú aj u nás, napriek všetkej snahe, tiež len ilúziou.
Veľmi rád si takto o rok nasypem popol na hlavu a napíšem opäť pár riadkov, ako veľmi som sa mýlil.