
Tento týžden sme „získali Oskara“ v kategórii dobrej starostlivosti o bábätká v tehotenstve – plody staršie ako 38 týždňov gestačného veku, ktoré svoju najzraniteľnejšiu etapu života prežívajú ešte v maternici matky alebo sa čerstvo narodili. Je to nepochybne výsledok dobrého zdravotného povedomia slovenských žien, neonatológov, ale hlavne slovenských gynekológov a ich starostlivosti o tehotné v rámci Slovenska a celej Európy. Radosť demografov je asi tiež na mieste.
Projekt EURO-PERISTAT, ktorého výsledky sme sa dozvedeli 12.12.2008 poukazuje na dôsledky najzávažnejších nedostatkov v starostlivosti o najzraniteľnejších.. V starostlivosti o budúcnosť Európy...
Závery The European Perinatal Health Report, ktoré spočívajú v 280-tich nemilosrdných stránach hodnotení všetkých európskych krajín a Nórska vyzdvihuje aj naše úspechy. Vzhľadom na komplikovaný zber dát a ich vyhodnocovanie uverejnili výsledky z roku 2004.
V projekte vyhodnocovali - okrem "našej slovensko-fínskej" kategórie /fetal mortality/stillbirth rates/ - aj novorodeneckú a dojčenskú úmrtnosť, výskyt vrodených vývojových chýb a detskej mozgovej obrny, nízkej pôrodnej hmotnosti, predčasných pôrodov, mortality matiek, ale aj kvalitu pôrodu - percento detí narodených cisárskym rezom alebo iným inštumentálnym spôsobom vyvolaných pôrodov a pôrodov s nastrihnutím hrádze.
Máme podobne ako Fínsko!!! NAJLEPŠIE výsledky v starostlivosti o najmenších. Na Slovensku evidujeme len cca 2 úmrtia na 1000 plodov a najmladších novorodencov, ktoré sú ešte v starostlivosti našich gynekológov. Najhoršie sú na tom však tzv. vyspelé krajiny EU - Holandsko, Francúzsko, Škótsko a...Litva /4-5 na 1000/. Slovensko hrá prím aj v primeranom spôsobe vedenia pôrodu. Podľa záverov EURO-PERISTATU naši pôrodníci využívajú inštrumenty potencionálne traumatizujúce novorodenca v menej ako 3% v porovnaní s 12% Španielska a Portugalska. Španieli majú, podobne ako Gréci a Maďari, najvyšší počet novorodencov s pôrodnou váhou nižšou ako 2500 g. Najvyššiu dojčenskú úmrtnosť má Litva, Estónsko, Malta a Poľsko. Cisárskym rezom sa rodí v Taliansku až 38% detí a predčasným pôrodom kraľujú s 11,4% Rakúšania. Viac ako každá druhá belgická mamička /až 63% pôrodov/ môže počas pôrodu očakávať potrebu /?/ nastrihnutia hrádze.
Určite máme v tejto citlivej oblasti zdravotnej starostlivosti rezervy. Možno tento výskum nie je absolútne objektívny, každopádne prináša dobrú zvesť a pozitívne signály. V žiadnej zo sledovanej skupiny nepatrilo Slovensko medzi najhoršie. Skôr naopak. EU vyzdvihla naše úspechy v starostlivosti o najzraniteľnejších a najmenších Slovákov-Európanov...A zahraničné média si to všimli...
No copyright. Pište o tom kto môže a kde môže....Súvisiace linky nižšie...