Téma odluky cirkvi od štátu je úplne iná ako to, čomu sa budem venovať nižšie. Nepopieram, že zmeniť spôsob financovania cirkví a náboženských spoločností by prinieslo aj isté pozitíva, napr. sprehľadnenie, koniec invektív na túto tému a v konečnom dôsledku by sa ukázala pravdivosť viery. Faktom tiež je, že by na tom niektoré cirkevné spoločnosti mohli byť aj lepšie, ako doteraz. Mám ten dojem, že najmä tým menším cirkvám by to ale skôr uškodilo.
Všetci občania našej krajiny prispievajú svojimi daňami na chod celého štátneho aparátu (v tom dobrom zmysle slova). Časťou svojich daňových odvodov prispievajú aj na platy duchovných a chod ústredia cirkví. Iba na to. Ak opomenieme charitu, ktorá sa financuje z inej rozpočtovej kapitoly, potom možno pokojne povedať, že všetko ostatné si cirkvi financujú z vlastných zdrojov: prenájom pôdy alebo budov, zbierky, milodary (t.j. dobrovoľné dary) atď. Aj ja so svojich daní spolufinancujem štátne projekty, s ktorými nesúhlasím, ale keďže žijem tu, a žijem tu rád, musím sa s tým (aspoň nateraz) uspokojiť.
Operuje sa tu s číslom 12.000. Je možné, že je to nejaké stredné číslo, ja mám na výplatnej páske v kolónke hrubá mzda napísané 9.352 (som kňazom 3 roky). Podotýkam, že plácu dostávam iba za pracovné dni, na čom sme sa vždy so spolužiakmi iba smiali. Kňazova práca sa nedá ohraničiť siedmou hodinou rannou a 16 hodinou popoludní. O sobotách a nedeliach nehovorím. Nesťažujem sa, len konštatujem, viem, do čoho som išiel. Po odpočítaní daní, stravných lístkov a všetkých možných poistení (zdravotné, poistenie v nezamestnanosti, nemocenské, starobné, invalidné) vyjde, že v kolónke "na účet" je suma 7.981.
Vždy ma zaráža ešte jedno číslo: 12.647. Je v kolónke s názvom "cena práce". Neviem, či je to na úsmev alebo na plač, odhliadnuc od toho, že som kňaz, ale "cena práce" vysokoškolsky vzdelaného človeka je ohodnotená na niečo vyše 12 a pol tisíca...
Keď by sme sa pozreli do kapitoly "výdavky", budem tiež celkom osobný. Nie všade to však musí byť tak, ako to napíšem, sú farnosti, kde kňaz musí prispievať aj na chod kostola, pretože veriaci na to jednoducho nemajú. Je to z istého pohľadu správne, veď aj on "navštevuje" bohoslužby a stará sa tak o Boží chrám.
Ja si nemusím platiť nájomné. Ale ak od príjmu odrátam leasing na auto 4.558 (12 ročná Škoda Forman), nejaký ten benzín resp. LPG - asi 1.000, mobilný telefón 909, investičné životné poistenie 1.310, vyjde to spolu 7.777. Ešte som nič nejedol, ale zostalo mi 204. Našťastie tu u nás je o stravu postarané iným spôsobom.
Plat nie je mojím jediným príjmom, učím na strednej škole náboženstvo, dostávam milodary (t.j. dobrovoľné dary) pri vysluhovaní sviatostí a svätenín.
Vonkoncom sa tu nechcem nejako sťažovať. Som kňazom preto, lebo som sa tak, na základe Božieho povolania rozhodol. Ak niekto berie svoju prácu iba z finančného hľadiska, nebude ho napĺňať asi nikdy. To krásne (hoci mnohokrát aj náročné), čo mi Boh dopraje pri vykonávaní služby ľuďom zažiť sa nedá vyčísliť nejakými peniazmi. Pochopiteľne, pre život tu na zemi ich potrebujem, a preto som napísal týchto pár viet, aby diskusia mala konkrétny charakter.