Aj preto sme už s opaľovaním väčšinou oveľa striedmejší ako v minulosti. Používame ochranné krémy, dávame si pozor, aby sme sa nespálili. Napriek tomu sa ale môžeme stretnúť s neprimeranou reakciou nášho organizmu na slnko. A to na slnku nemusíme ani stráviť celý deň.
S akými prejavmi sa môžeme stretnúť?
Slnečné žiarenie dokáže vyvolať rôznorodé kožné prejavy, ktoré sa odborne nazývajú fotodermatózy. Tieto ochorenia vznikajú v dôsledku pôsobenia najmä UVA žiarenia a na ich vznik niekedy stačí aj krátkodobý pobyt na slnku. Môže ísť o priamu reakciu na slnko, alebo reakciu v spojení s používaním rôznych liekov, chemických látok (aj kozmetických prípravkov). Slnko môže tiež spôsobiť zhoršenie už prítomného kožného ochorenia (napríklad lupusu). Prejavy sú naozaj rôznorodé, môžeme sa s nimi stretnúť aj u detí, ale menej často ako u dospelých.
Najčastejšou reakciou je polymorfný (rôznorodý) kožný výsyp, ktorý sa nesprávne považuje za alergickú reakciu na slnko, ale skutočný mechanizmus vzniku prejavov nie je doteraz úplne objasnený. Väčšinou ide o rôznorodý výsyp (ako je začervenanie, drobné vyrážky) spojený so svrbením, ktorý vzniká za niekoľko hodín až dní po expozícii slnečnému žiareniu. Najčastejšie sú kožné prejavy na tvári, rukách, hrudníku a krku. Prejavy sa často objavujú s príchodom jari a prvými slnečnými dňami - od marca do júna. Počas leta si organizmus už akoby na slnečné lúče zvykne a kožné ťažkosti sa už nevyskytujú.
Pozor na lieky a kozmetiku
Pri iných formách reakcie sa môžu objaviť vyrážky rôzneho charakteru a intenzity aj na miestach nevystavených slnečnému žiareniu. K reakcii môže dôjsť v dôsledku užívania liekov a slnenia sa, prípadne pri používaní rôznej kozmetiky, na ktorú náš organizmus v spojení so slnkom môže zareagovať. Medzi lieky, ktoré v spojitosti so slnkom môžu vyvolať kožné prejavy patria napr. antibiotiká a chemoterapeutiká (tetracyklíny, chinolóny, sulfonamidy), amiodaron, furosemid, fenotiazíny, kyselina tiaprofénová. Prejavy sa môžu prejaviť pri celkovej aj lokálnej liečbe. Tiež kontakt s lúčnymi trávami a následná expozícia slnku môže vyvolať kožné prejavy v mieste kontaktu. Môžu za to furokumaríny, ktoré sa nachádzajú v rôznych lúčnych trávach. K reakcii môže dôjsť aj pri použití furokumarínov v deodorantoch, kozmetických prípravkoch. Toto sú očakávané toxické reakcie, o ktorých vieme, že používaní týchto liekov a prípravkoch v spojitosti so slnkom dochádza ku klinickým prejavom. Niekedy dochádza k skutočnej alergickej reakcii na niektoré lieky a iné prípravky, ktorá sa prejaví len pri kontakte so slnkom. Rozdiel je v mechanizme vzniku kožných prejavov a tiež v tom, že zatiaľ čo pri určitých liekoch očakávame toxickú reakciu pri kontakte so slnkom, vznik alergickej reakcie dopredu predpovedať nevieme.

Čo môžeme urobiť v prípade, že máme nejaké kožné prejavy v súvislosti so slniečkom? Závisí od závažnosti reakcie, ale ako prvá pomoc nám dobre poslúžia antihistaminiká, či už celkové, ako aj lokálne, ktoré dokážu zmierniť kožné prejavy ako aj svrbenie. Pri výraznejšej reakcii je potrebné vyhľadať lekárske ošetrenie. Na zmiernenie prejavov sa potom používajú lokálne kortikoidy, v prípade výrazných prejavov tiež celkové kortikoidy. Väčšina reakcií nevyžaduje ošetrenie, reakcie po obmedzení kontaktu so slniečkom ustupujú. Samozrejme ak sú prejavy závažné, neustupujúce, je namieste odborné vyšetrenie a diagnostické doriešenie.
A ako môžeme predísť takýmto reakciám? Bohužiaľ, nie vždy sa to dá. Ale jednoznačne je potrebné vyhýbať sa pobytu na slnku v prípade užívania niektorých liekov. Používanie kvalitných opaľovacích krémov (s ochranou aj proti UVA žiareniu), ochrana vhodným oblečením pri pobyte na slnku, vyhýbanie sa prílišnému slneniu sú základné opatrenia, ktoré dokážu znížiť výskyt kožných prejavov.
Prečítajte si aj: Viete čo znamená SPF na opaľovacom kréme?
Hydratovaná a žiarivá pokožka aj v lete - tieto 3 pravidlá by ste mali dodržiavať.
Zdravá pokožka aj po pobyte na slnku
Autor článku: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.