Potravinová alergia u detí - dá sa vyliečiť?

6 mesačné dievčatko s ťažkým atopickým ekzémom, ktorý sa veľmi nezlepšuje pri bežnej liečbe, 4 mesačný chlapček s hnačkami, niekedy aj s prímesou krvi v stolici, alebo iné 4 mesačné dieťa, ktoré má prejavy potravinovej alergie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Pri vyšetreniach sa zistí, že dieťa má alergiu na kravské mlieko, vajíčko, prípadne inú potravinu. Po vynechaní potravín, na ktoré je dieťa alergické zo stravy, v prípade dojčenia aj zo stravy matky, dochádza rýchlo k výraznému zlepšeniu prejavov, alebo úplnej úprave stavu.

Diéta na celý život?

Vynechanie určitých potravín z jedálnička je často dosť komplikované, dokonca prináša zo sebou stres pre celú rodinu. Je potrebné dôsledne čítať všetky etikety, poučiť celú rodinu o potrebe vynechať určité potraviny, čo je niekedy dosť problematické. Často majú ostatní členovia rodiny pocit, že dieťa je zbytočne takto obmedzované a predsa len by niečo z tých dobrôt na stole mohlo ochutnať. Problémom je tiež návšteva materskej školy, ktorá často nemá možnosti, aby takýmto deťom zabezpečila špeciálnu stravu. Preto sa rodičia často a celkom oprávnene pýtajú - bude takáto diéta u dieťaťa potrebná celý život? Je možné, že sa alergia postupne stratí? Kedy môžeme skúsiť opäť podať potraviny, na ktoré dieťa v minulosti zareagovalo?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

U malých detí do 1 roka ide väčšinou o alergiu na kravské mlieko, menej často sú deti alergické na vajíčko, ešte menej na pšeničnú múku. Veľmi málo malých detí je alergických na rôzne druhy zeleniny, strukoviny, ovocie, orechy a arašidy, toto sú alergény typické až pre staršie deti a dospelých. Alergia na potraviny v rannom detstve síce predstavuje zvýšené riziko vzniku ďalších alergických ochorení, okrem ekzému aj alergickej nádchy a atopického ekzému v neskoršom veku, na druhej strane veľmi často s vekom dieťaťa dochádza k nástupu tolerancie, čiže dieťa postupne môže konzumovať potraviny, na ktoré bolo predtým alergické. To, či dôjde alebo nedôjde k nástupu tolerancie, závisí jednak od konkrétnych alergénov, jednak od individuálnej reakcie dieťaťa.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Všeobecne môžeme povedať, že alergia na mlieko, vajíčko, ako aj pšeničnú múku, či sóju s vekom „vyhasína“, viac ako polovica detí (podľa niektorých štúdií aj viac ako ¾ detí) v 5.roku života už tieto alergény tolerujú. K horšiemu nástupu tolerancie väčšinou dochádza u detí, ktoré sú alergické na viacero alergénov naraz, ktoré prekonali závažnú reakciu po požití alergénu, a tiež ktoré majú vysoký stupeň senzibilizácie na konkrétny alergén (t.j. majú výraznú reakciu, v kožných testoch alebo krvných testoch na konkrétny alergén). Ale aj u takýchto detí môžeme postupne očakávať nástup tolerancie, aj keď nie všetkých alergénov, tak aspoň niektorých (napríklad dieťa, ktorému v 6 mesiacoch bola zistená alergia na kravské mlieko a vajíčko, môže v 2 rokoch mlieko tolerovať, ale alergia na vajíčko pretrváva ďalej). Na druhej strane alergia na arašidy, stromové orechy, strukoviny, morské plody je síce v prvom roku života zriedkavá, ale ak sa objaví, vo väčšine prípadov pretrváva celý život.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Záverom môžeme teda skonštatovať, že u väčšiny detí, ktoré majú prejavy potravinovej alergie v rannom detstve, dochádza postupne k tolerovaniu alergénov, často zo začiatku najmä v tepelne upravenej forme (napríklad koláč, ktorý obsahuje vajíčko). Práve kvôli tomu je potrebné raz za 6 mesiacov absolvovať kontrolné vyšetrenie, kde sa prehodnotí klinický stav dieťaťa, prípadne uskutočnia doplňujúce vyšetrenia, event. expozičný test, aby sa posúdil vývoj tolerancie. Tým pádom nedôjde k zbytočnému predlžovaniu reštrikčných diétnych opatrení, ktoré síce dieťatku veľmi pomohli, ale zároveň veľmi skomplikovali život rodičom a v prípade nástupu tolerancie už ďalej nie sú potrebné.

SkryťVypnúť reklamu

Autor: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.

Mávate často migrény? Možno trpíte potravinovou intoleranciou!

Prečítajte si viac na našom Imunoblogu.

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  61
  •  | 
  • Páči sa:  29x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu