10 tipov pre starostlivosť o pokožku počas jesene

Písmo: A- | A+

Často si myslíme, že o pokožku sa máme starať iba počas leta alebo zimy. Ale aj na jeseň si vyžaduje naša pokožka určitú starostlivosť. Prinášame Vám zopár tipov.

1. Podporte tvorbu kolagénu 

Kolagén je pre pokožku kľúčová látka, keďže spája a regeneruje tkanivo. Aj keď sa to počas letného vylihovania na pláži nezdá, slnko je nepriateľom kolagénu. Slnečné lúče kolagén rozkladajú, znižujú tak pružnosť pokožky a vyvolávajú predčasné starnutie. Preto na jeseň a počas zimy zvýšte konzumáciu potravín s vysokým obsahom esenciálnych mastných kyselín ako sú morské, studenovodné ryby a ľanové semienka. Nebojte sa siahnuť aj po prípravkoch s obsahom týchto kyselín. Pomôžete tak vašej pokožke pri regenerácii buniek.

2. Hydratovať, hydratovať, hydratovať

Pravdepodobne máte svoj obľúbený hydratačný krém, ktorý zaručene funguje na jar i v lete. Ale pri zmenených poveternostných podmienkach sa menia aj potreby vašej pleti. Preto na jeseň začnite hľadať ten správny „mastnejší“ hydratačný krém. Mal by byť skôr na báze oleja, ako vody, keďže olej pomáha vytvárať ochrannú vrstvu pre udržiavanie vlhkosti v koži. Olejový prípravok vyberajte opatrne, keďže nie všetky zabezpečujú potrebný efekt. Siahnite napríklad po avokádovom oleji, minerálnych olejoch či mandľovom oleji. Výborným pomocníkom pre zvlhčovanie pleti je aj hydratačná maska, aplikovaná raz za týždeň.

3. Nezabudnite na opaľovací krém aj počas babieho leta

Opaľovací krém by sme mali používať po celý rok. Aj októbrové slniečko dokáže počas babieho leta prekvapiť. Taktiež počas jesennej turistiky v horách dostáva naša pokožka zabrať.

4. Zregenerujte vaše pery ešte pred zimou

V prípade, ak ste boli počas leta často na slnku, alebo ste sa kúpali v bazénoch, kombinácia slnečného žiarenia a chlóru mohla vaše pery vysušiť a zanechať ich popraskané. Pokiaľ príde tuhá zima, je preto vhodné obnoviť zdravie pier pomocou intenzívne vyživujúcich balzamov. Siahnuť môžete aj po špeciálnych hydratačných prostriedkoch na pery a nezabudnite na jemný peeling.

Obrázok blogu

5. Pridajte k štandardnej starostlivosti o pleť aj prípravky pre chladné počasie

V prvom rade siahnite po produktoch, ktoré hydratujú vašu pleť a zároveň ju pomôžu regenerovať. Tým, že obnovíte poškodené či podvýživené časti, pripravíte pokožku na nastávajúce studené počasie. Pri prechode z jesene do zimy je dobré prejsť aj na bohatšie telové krémy.

6. Navštevujte pravidelne termálne kúpele

Jeseň je ideálna doba pre regeneráciu pokožky a podporu celkového zdravia aj prostredníctvom pravidelného rozmaznávania v termálnych kúpeľoch. Sauna vašu pokožku zbaví toxínov, bublinková kúpeľ vás zrelaxuje a masáž ponapína pokožku. Výsledkom bude oddýchnuté telo a krajšia pokožka.

7. Ak máte problematickú pokožku, vyhľadajte odborníka

Aj keď mávame problémy s pokožkou, počas leta sa nám zvyčajne nechce ísť na vyšetrenie k dermatológovi. Na jeseň by sme si na to už mali nájsť čas. Namiesto kupovania lacnej kozmetiky či náhodného skúšania tipov od priateľov, navštívte svojho dermatológa a poraďte sa o vašom probléme. Zanalyzuje typ vašej pleti, poradí ako bojovať s vaším zdravotným problémom a odporučí vám aj vhodné prípravky.

8. Nezabudnite na ruky

Pokožka na rukách je tenšia než na väčšine tela a má menej žliaz. Výsledkom je ťažšie udržateľná vlhkosť rúk, a to osobitne v chladnom a suchom počasí. Ak už máte ruky popraskané a začali vás svrbieť, je najvyšší čas s tým niečo spraviť. Keď idete von používajte ochranné rukavice, a to aj pri teplotách nad nulou. Ak sú ale rukavice mokré, nedávajte si ich na ruky, aby ste zbytočne nedráždili pokožku. Siahnite aj po kvalitnejších prípravkoch na ruky, ktoré kúpite iba v lekárni. Bežné krémy už v takom prípade nestačia. V rámci regenerácie si natierajte si ruky ráno aj večer pred spaním..

9. Pozor na efekt prehriatych bytov a chladného exteriéru

Väčšinou už od októbra začína obdobie, keď nám ústredné kúrenie naplní interiéry horúcim suchým vzduchom, ktorý je sám o sebe záťažou pre pokožku. V kombinácii so šokom zo studeného vonkajšieho vzduchu, už ide o veľkú výzvu, ako udržať pokožku zdravú. Užitočnou pomôckou sú zvlhčovače pre zvýšenie vlhkosti vo vzduchu. Jeden v byte ale nestačí, umiestnite radšej niekoľko malých zvlhčovačov vzduchu po celom dome.

10. Sprchujte sa v teplej, nie horúcej vode

Raz za čas sa okúpať v horúcej termálnej vode je fajn. Avšak pravidelne sa vystavovať horúcej vode počas sprchovania už našej pokožke radosť nerobí. Ak nechcete, aby vás pokožka začala svrbieť a bola šupinatá, sprchujte sa počas jesene a zimy iba v teplej vode a krátko.

Autor článku:

MUDr. Vladimír Flimer

kožný lekár, dermatovenerológ

Zdroj: archív článkov Imunoblog

Skryť Zatvoriť reklamu