Ako vybabrať s nepríjemným oparom na perách?

Písmo: A- | A+

Opar je malý pľuzgierik či vriedok na perách, pod nosom alebo okolo úst. Koža okolo oparov býva červenkastá, opuchnutá a niekedy aj boľavá na dotyk. Pľuzgieriky môžu po niekoľkých dňoch prasknúť a vytečie z nich číra tekutina.

Aké vírusy opary spôsobujú?

Opary vyvolávajú vírusy z čeľade Herpesviridae. Okrem vriedkov v okolí úst (herpes labialis) sa môžu prejaviť aj na genitáliách (genitálny herpes). Herpes simplex zvyčajne prenikne do organizmu cez poškodenú kožu alebo ďasná.

Ako som sa mohol nakaziť oparom?

Vírusom spôsobujúcim opar sa dosť často nakazí už dieťa od svojich rodičov, ktorí sú jeho nosičmi. Môžete ho dostať prvýkrát aj vtedy, keď vás pobozká niekto s oparom. Často sa to stane ešte v skorej mladosti, takže si na to ani nemusíte pamätať. Bežné je aj šírenie vzájomným požičiavaním si pohárov, príborov či uterákov. Orálny sex je zas bežný spôsob prenášania oparu na genitálie (genitálny herpes).

Čo treba spraviť, keď sa opar začne objavovať?

Dôležité je začať s liečbou už v prvých fázach oparu (svrbiace miesto). Vhodné je použiť napríklad zabalený ľad po dobu 90 minút, ale pozor, aby ste si nespôsobili omrzliny. Pomôcť môže aj okamžitá aplikácia niektorého zo širokej ponuky krémov proti oparom.

Ako sa liečia opary po ich rozvinutí?

Obvykle si opar liečime na vlastnú päsť s vyliečením počas niekoľkých dní. Na liečbu môžeme využiť špeciálny krém alebo náplasť na opary, pleťové krémy, mastičky, niekedy aj tabletky. Lekára má zmysel navštíviť iba v prípade viacerých bolestivých oparov. Samotný vírus Herpes simplex, ak už sme ním raz nakazení, nedokážeme z organizmu úplne odstrániť a zostáva v nás po celý zvyšok života. Vo forme oparu sa môže znovu prejaviť hlavne pri oslabení imunitného systému.

Obrázok blogu

Ako sa chrániť pred vznikom oparu?

Prevenciu môžeme rozdeliť na „pred“ a „po“ nakazení sa vírusom Herpes simplex. Ak ešte nie ste nakazení, vyhýbajte sa bližšiemu styku s telesnými tekutinami od infikovanej osoby. Nezdieľajte príbory, šálky a podobné predmety, ale napríklad ani potraviny, ktoré mohli použiť ľudia s oparom. Často si umývajte ruky mydlom.

Po nakazení sa vírusom, už nemôžete sporadickému výskytu oparu zabrániť, avšak môžete ho minimalizovať. Základným pravidlom je, že frekvencia výskytu oparu súvisí so stavom vášho imunitného systému a životným štýlom. Opar sa napríklad môže objaviť pri zvýšenej miere stresu, pri prechodenom prechladnutí alebo ako sprievodný znak chrípky. Častejší výskyt oparov (napríklad 2x za mesiac) môže signalizovať vážnejší defekt imunitného systému, ktorý je už potrebné konzultovať s odborníkom . Svoj imunitný systém môžete podporiť aj prípravkami Imunoglukan P4H® s obsahom Imunoglukanu® a vitamínu C, ktorý prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Autor článku:

MUDr. Vladimír Flimer

kožný lekár, dermatovenerológ

Zdroj: archív článkov Imunoblog

Skryť Zatvoriť reklamu