Bezproblémová dovolenka s astmou či alergiou

Písmo: A- | A+

Dovolenkové obdobie je tu. Ak máme astmu, alergie či iné poruchy imunity stojí pred nami úloha, ako si vychutnať dovolenku bezpečne a bez zbytočných zdravotných komplikácií. Poradíme vám, ako na to.

Pre prípravu dovolenky astmatika či alergika platí skoro to isté, čo platí aj v ich bežnom živote. Základom je vedomie vlastnej zodpovednosti, z ktorého vyplýva dôležitosť dôkladnej prípravy a prevencie. Ak trpíme spomínanými ochoreniami, mali by sme si položiť ešte pri výbere dovolenkovej destinácie tieto otázky:

  1. Aká je zdravotná starostlivosť v preferovanom rezorte?

  2. Ako rýchlo môže prísť lekár, keď to bude potrebné?

  3. Je v dostatočnej blízkosti pľúcny špecialista či alergológ?

  4. Je možné telefonovať v oblastiach, ktoré plánujeme navštíviť?

  5. Aká kvalita ovzdušia je vo vybranej destinácii? Nie je tam smog, nadmerné množstvo peľu či iných alergénov?

Obrázok blogu

Máme astmu či iné chronické respiračné ochorenie a ideme na dovolenku

Výber vhodného miesta. Ľudia s astmou by mali preferovať oblasti s miernou klímou a s nízkou vlhkosťou. Vhodnými sú aj prímorské veternejšie miesta. Je tu predpoklad, že vietor odfúkne väčšinu znečisťujúcich látok či peľ, a zároveň iodizovaný morský vzduch bude pôsobiť na sliznice dýchacích ciest. Pokiaľ ide o horské oblasti, ťažším astmatikom sa odporúča zostať v maximálnej nadmorskej výške 1000 metrov. Vo vyšších polohách by mohli trpieť hypoxiou (nedostatkom kyslíka).

Výber vhodného hotela. Pri hľadaní v katalógu cestovnej kancelárie sa snažte nájsť hotel, ktorý má zavedené antialergické izby s minimom roztočov a iných alergénov.

Medicínska príprava. Pred vycestovaním požiadajte vášho lekára, aby vám v medzinárodnom registri liekov našiel názov vami užívaných liekov, predávaných v danej krajine. Vášho lekára tiež požiadajte, aby vám vydal stručnú lekársku správu o vašom zdravotnom stave a túto si nechajte preložte do miestneho jazyka alebo angličtiny. V cestovnej kancelárii si tiež preverte adresy vhodných zdravotníckych zariadení v okolí vášho pobytu. Samozrejmosťou by malo byť aj dodatočné cestovné poistenie.

Športovanie na dovolenke. V prípade ľahších a stredných astmatikov by nemal byť s primeraným športovaním žiaden problém. Najmä pri ťažšej astme môže byť problematické potápanie.

Problémy v lietadle. Pre niektoré pľúcne ochorenia ako emfyzém môže byť letecká doprava príliš náročná, pre nižší obsah kyslíka a zmeny tlaku. Pri dobre kontrolovanej astme by s tým nemali byť problémy. Odporúčame vziať si so sebou na palubu lietadla preventívne lieky, ktoré ale treba vopred oznámiť pri kontrole na letisku.

Obrázok blogu

Máme alergiu a ideme na dovolenku

Výber vhodného miesta a termínu. Zdrojom problémov alergika je nevhodná reakcia imunitného systému na alergény. Výber dovolenkovej destinácie treba prispôsobiť individuálnemu charakteru našej alergie. Takže ak trpíme napríklad alergiou na peľ, snažíme sa vyhnúť dovolenkovým miestam s bohatou vegetáciou. Zároveň odporúčame vycestovať vtedy, keď prebieha špička peľovej sezóny u nás. 

Výber vhodného hotela. Pri výbere postupujeme rovnako ako v prípade problémov s astmou, teda preferujeme hotel s antialergickými izbami. Niektoré hotely môžu mať na izbách izbové kvetiny, preto sa odporúčame na to spýtať pri nástupe na pobyt.

Potravinová alergia a intolerancia. Ľudia s týmto typom alergie si zvyknú variť sami. Preto treba od začiatku myslieť na hotelovú izbu s kuchynským kútom. V prípade stravovania v hotelovej reštaurácii treba o vašej alergii či neznášanlivosti informovať vopred zástupcov hotela s dôrazom na to, aby sa do vášho jedla nedostali zvyšky alergizujúcich potravín. Ďalším rizikom je konzumácia cudzokrajných jedál. Odporúčame vyhnúť sa im, alebo ich skúšať len veľmi striedmo.

Pokiaľ trpíte alergiou na roztoče, vhodnou dovolenkou je vysokohorský pobyt, keďže roztoče sa vo výškach nad 2500 metrov takmer nevyskytujú. Všeobecne treba od hotela vyžadovať roztočom odolné návleky na matrace a vankúš. V prípade alergie na plesne je najvhodnejšou zimná dovolenka. Spóry plesní totiž nedokážu prežiť v snehu. Nezabudnite myslieť aj na skrížené alergie, napríklad na vzťah peľových alergií a bodnutie niektorými druhmi hmyzu.

Obrázok blogu

Ak alergické dieťa ide do letného tábora

Nezabudnite o alergii, astme aj iných zdravotných problémoch vášho dieťaťa informovať organizátorov tábora. Je potrebné poskytnúť im zoznam liekov spolu s pokynmi pre dávkovanie vrátane akčného plánu, ako postupovať pri urgentnej starostlivosti. 

Všeobecné dovolenkové tipy pre alergikov a astmatikov

  1. Preložte si aspoň základné frázy opisujúce vaše zdravotné problémy a lieky, ktoré užívate. Zíde sa vám to tak pri pohraničnej kontrole ako aj v prípade urgentného stavu.

  2. Pred odchodom na dovolenku si preverte, či máte vaše predpísané lieky v dostatočnom množstve. Pri dlhšom pobyte si skontrolujte ich dátum exspirácie. Lieky si vezmite do lietadla v príručnej batožine v schválených nádobkách vrátane písomnej informácie od vášho lekára. Tieto lieky musíte nahlásiť ešte pred začiatkom batožinovej kontroly.

  3. Ak si so sebou chcete vziať adrenalínové injekčné pero ako terapiu prípadného anafylaktického šoku, uistite sa, že budete mať aspoň 2 súpravy. Nezabudnite si vziať aj návod, ako ho správne použiť a nikdy ho nenechávajte na priamom slnku či vo veľkom teple.

  4. Po príchode na dovolenku informujte delegáta zájazdu o vašej alergii či astme a zistite si, kde sa nachádza ambulancia lekára a najbližšia pohotovosť.

Skryť Zatvoriť reklamu