Čo sa môže skrývať za sčervenenou pokožkou s vyrážkami

Červené fľaky a mapy, kožné ranky, odreniny, červenobiele vyrážky, šupinatá koža, svrbenie a pálenie kože – toto sú pomerne bežné príznaky množstva ochorení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Niektoré začervenania a kožné vyrážky zmiznú rýchlo, iné na pokožke migrujú z miesta na miesto a znepríjemňujú život. Uvádzame prehľad najčastejších ochorení, ktoré sa manifestujú začervenenou pokožkou:

Akné

Akné vyrážky vznikajú kvôli uzatvoreniu vývodov mazových žliaz v koži. Zvyčajne sú červenej farby a plochého tvaru. Pri nevhodnom ošetrovaní z nich môžu po zahojení ostať jazvy.

Ovčie kiahne

Červené kožné vyrážky sú typický prejav vírusu varicella zoster, ktorý je zodpovedný za ovčie kiahne. Pokrývajú hrudník a chrbát. Choroba sa prejavuje horúčkami a bolesťou v krku. Napriek zavedenej vakcíne ide ešte stále o pomerne rozšírenú infekciu, najmä u detí pod 12 rokov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Náhle začervenanie a svrbenie pokožky známe ako žihľavka

Prejavy žihľavky, teda drobné kožné vyrážky a ružové opuchy, sprevádzané svrbením, sa môžu objaviť na ľubovoľnom mieste pokožky. Zvyčajne ide o prejav intolerancie alebo dokonca alergie, najčastejšie na potraviny a lieky. V rámci liečby treba odhaliť pôvodcu žihľavky a prípadne nasadiť antihistaminiká.

Rubeola

Ide o ďalšiu vírusovú infekciu, ktorá sa veľmi často prejavuje červenými kožnými škvrnami. Najčastejšie postihuje deti a mladých dospelých. Vyrážky zvyknú svrbieť. K prejavom ochorenia patrí aj horúčka, bolesť v krku či zdurené uzliny. Aj na túto infekciu existuje vakcína, ale asi 10 % mladých ľudí je na vírus stále citlivých. 

SkryťVypnúť reklamu

Psoriáza

Už z názvu tohto ochorenia vyplýva kľúčový prejav – často až rozsiahle červené škvrny na koži, so striebornými šupinami a občasným krvácaním pri odlúpnutí. Toto medicínsky aj ľudsky náročné ochorenie zasahuje najmä lakte, kolená, nohy a ruky vrátane nechtov. Príčina tejto choroby spočíva v systémovej poruche imunitného systému, ktorý napáda vlastné kožné bunky. To má za následok rýchle delenie buniek s vyššie spomínanými prejavmi. 

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Seboroická dermatitída

Pre seboreu sú typické mastné červené škvrny na koži s rôznou stupnicou zafarbenia. Na rozdiel od psoriázy možno seboroické kožné šupiny ľahko a bez krvácania odstrániť. Najčastejšie sa ukáže na povrchu hlavy. Presná príčina tohto ochorenia nie je známa. Predpokladá sa vzťah k imunitnému systému, ale aj stravovaniu.

SkryťVypnúť reklamu

Ekzém

K najčastejším prejavom ekzému patria šupinaté červené škvrny na rukách či hrudníku. Ide o chronické (dlhodobé) zápalové ochorenie prejavujúce sa aj otravným svrbením a vyrážkami. Ak sa takéto červené mapy objavia u vášho dieťaťa, nemali by ste to podceňovať. Dieťa treba radšej nechať dôkladne vyšetriť u dermatológa.

Ekzém býva znamením, že dieťa môže mať sklon k alergiám alebo astme. Až u 40 % detí s ekzémom sa astma rozvinie do veku 4 rokov. Asi 30 % všetkých prípadov ekzému u batoliat je spojených s alergiou, z toho z tretiny potravinovou. Ekzém nie je nákazlivý. Presná príčina ekzému nie je známa, ale predpokladajú sa genetické pozadie, alergie, porucha imunity, ale aj psychosomatické príčiny.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Kontaktná alergická dermatitída

Toto ochorenie, nazývané aj kontaktný ekzém, môže byť vyvolané alergizujúcou či dráždivou látkou. K typickým prejavom patrí červená koža, pľuzgieriky, chrasty a vredy, spolu s typickým svrbením. Na liečbu sa využívajú premasťujúce a kortikosteroidné krémy. K najčastejším dráždidlám vyvolávajúcim ochorenie patria: mydlo, domáce čistiace prostriedky, zmäkčovadlá, oblečenie, teplo a svetlo, latex, parfumy a voňavky, pleťové krémy, rastliny a zvieratá, potraviny a niektoré kovy ako nikel.

Kožné vyrážky spôsobené liekmi

Niektoré lieky môžu vyvolať alergickú reakciu, resp. alergii príbuzné prejavy. Najčastejšie sa ukáže sčervenaním až sfialovením pokožky, vyrážkami a podobne. V rámci liečby je potrebné prestať užívať problémový liek. Pri ťažkých príznakoch treba nasadiť antihistaminiká.

Bodnutie hmyzom

Červené bodky na koži môžu byť aj dôsledkom bodnutia komárom či uštipnutia mravcami, všami a roztočmi. Bodnutie spôsobuje svrbenie. V niektorých prípadoch sa preklopí až do alergickej reakcie. 

SkryťVypnúť reklamu

Ďalšie príčiny

Sčervenanie pokožky a vyrážky môžu signalizovať aj množstvo menej obvyklých ochorení, často závažného charakteru. Či už to je hypotyreóza u dieťaťa, syndróm toxického šoku, Henoch-Schönleinova purpura, Kawasakiho choroba a ďalšie. Preto tieto prejavy netreba podceňovať, ale radšej navštíviť príslušného odborníka.

Zdroj: archív článkov Imunoblog

Autor článku: MUDr. Vladimír Flimer

kožný lekár, dermatovenerológ

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  65
  •  | 
  • Páči sa:  35x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu