Tradičné jarné ťažkosti ako kýchanie, nádcha, slzenie a pálenie očí, sipot v pľúcach či pocit tlaku na hrudi si opäť vynucujú pozornosť. Pozrime sa, ako najlepšie zvládnuť „útok“ jari na naše zdravie.
Astma, choroba olympionikov?
Asthma bronchiale nie je obyčajná choroba. Týmto chronickým zápalom dýchacích ciest trpí až 300 miliónov ľudí na celom svete, častejšie žien ako mužov. V súčasnosti patrí k najlepšie kontrolovateľným ochoreniam vôbec. Výsledok do veľkej miery ovplyvňuje disciplína a trpezlivosť pacienta. Inšpiráciou môže byť množstvo profesionálnych športovcov-astmatikov, ktorí majú astmu pod kontrolou: Veronika Zuzulová, Jozef Gönci, Mark Spitz, Paula Radcliffe, Dennis Rodman, Justine Henin a ďalší.
Je astma iba alergického pôvodu?
Napriek tomu, že sa v tomto článku venuje najmä astmatikom s tzv. alergickou astmou (napr. peľovou), faktom je, že zdrojov astmy je oveľa viac. Poznáme napríklad nealergickú astmu, keď je chronický zápal pľúc bez vonkajšieho pôvodcu. Ale rozšírenou je aj astma z povolania či ponámahová astma. Nepríjemnými sú tiež astma na hubu Aspergillus. Dokonca aj hormonálne problémy môžu u niektorých žien vyvolať astmu.
Astma a alergia, verní kamaráti
Najväčšie zastúpenie má predsa len alergická astma. Nepríjemná spolupráca alergie a astmy sa rozbehne počnúc prvým jarným slniečkom, keď stromy začnú pučať a kvitnúť. Peľová sezóna je tu a s ňou aj spomínané príznaky. Najhoršie to je počas suchších a veterných dní, keď šíreniu peľov nič nebráni. Drobnou úľavou je len občasný jarný dážď.
Zistili vám alergickú nádchu? Táto informácia je kľúčová pre vývoj vášho zdravia. Je totiž dokázané, že u ľudí s alergickou nádchou sa vyskytuje astma častejšie a je aj horšie kontrolovateľná. Avšak netreba zúfať, ale správne konať. Účinná liečba alergickej nádchy zvyčajne znižuje frekvenciu ťažkých astmatických záchvatov a pomáha k lepšej funkcii našich pľúc. Najúčinnejšia liečba alergickej nádchy sa opiera o kombináciu udržiavania čo najčistejšieho nosa (napríklad pravidelným preplachovaním) a aplikácie kortikosteroidov a špecifickej alergénovej imunoterapie.
Je jarné športovanie vhodné pre astmatikov?
Jednoznačne áno. Okrem rôznych zdravotných účinkov šport znižuje aj stres a prirodzene posilňuje ľudskú imunitu. Každý pacient s bronchiálnou astmou by sa mal pred pravidelným športovaním najprv poradiť so svojím alergológom. Osobitne sa treba porozprávať o námahou vyvolanej astme. V prípade, ak vonku prevláda chladnejšie počasie, je vhodná aj preventívna inhalácia spreja proti bronchospazmom.
Niektoré lieky zhoršujú astmu!
Možno to znie prekvapivo, ale niektoré lieky aj bylinky dokážu zhoršiť stav vašej astmy. Ide najmä o lieky ako aspirín, nesteroidné protizápalové lieky či beta-blokátory určené na liečbu srdcových ochorení. Potenciálnu hrozbu predstavujú aj prírodné látky ako výťažok z echinacei a materskej kašičky, ktoré môžu u niektorých ľudí s astmou vyvolať alergické reakcie. Preto pred nákupom liekov a čajov informujte lekárnika o vašej chorobe.
Je na astmu vhodná špecifická alergénová imunoterapia?
Nie vždy a nie na každý druh astmy. Pokiaľ však bola vaša alergia potvrdená testami a vaša astma je stabilná, môžete v spolupráci s vaším alergológom uvažovať o imunoterapii. Avšak v prípade, ak ste v minulosti mali anafylaktický šok na niektorý alergén, užívate beta-blokátory či máte niektoré špecifické imunitné ťažkosti, tak imunoterapia nie je vhodná.
Jar volá na vzduch, ale čo keď je znečistený?
Aj keď nás jarné počasie láka von, na rozdiel od zdravých ľudí si musíme dávať pozor aj na stav ovzdušia. Astmatikom, ktorí sú vystavení nadmerným dávkam oxidu siričitého a oxidu dusíka (napríklad pri spaľovaní uhlia či z automobilových exhalátov), alebo voči zvýšeným dávkam ozónu, hrozí dýchavičnosť a pocit ťažoby na hrudníku. Najmä u detí potom môže prísť k zhoršeniu astmy. Pri smogovej situácii preto odporúčame zostať doma a vyhýbať sa veľkej fyzickej námahe.
Byť astmatikom chtiac-nechtiac ovplyvňuje celý náš životný štýl. Túto chorobu však môžeme mať pod kontrolou, najmä zásluhou každoročne pribúdajúcich nových liekov. Základom je ale zodpovedný prístup pacienta.
Zdroj: Archív článkov - MUDr. Katarína Bergendiová, PhD., klinický imunológ a alergológ