Menštruačný cyklus a imunita

Prirodzený cyklus ženských pohlavných orgánov a súvisiacich hormónov má priamy dopad na fungovanie ženskej imunity.

Menštruačný cyklus a imunita
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Prirodzený cyklus ženských pohlavných orgánov a súvisiacich hormónov má priamy dopad na fungovanie ženskej imunity. Osobitne to platí počas ovulácie a menštruácie.

Ženy podliehajú najväčšiemu riziku nákazy vírusmi či baktériami vrátane herpesu, HIV a ľudského papilomavírusu v polovici menštruačného cyklu, počas ovulácie. Štúdia zo Španielska potvrdila tento fakt, odhalený už dávnejšie a zároveň vysvetlila príčinu. Sú ňou vysoké hladiny hormónu estrogénu, prítomné počas ovulácie, ktoré majú za následok zníženie aktivity kľúčových procesov imunitného systému.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Počas ovulácie je ženský organizmus nastavený tak, aby dokázal otehotnieť. Vajíčko sa uvoľňuje z vaječníka, maternica je plná živín a hladiny estrogénu sú na najvyššej úrovni. Zníženie aktivity imunitného systému má svoju logiku, keďže to umožňuje spermiám prežiť v ženskom reprodukčnom ústrojenstve. Avšak zároveň to umožňuje rozvinutie rôznych infekcií vrátane hubových ako Candida albicans, ktorá má na svedomí genitálne kvasinkové infekcie.

Pochopiť, ako estrogén vplýva na imunitný systém je veľmi dôležité aj pre vývoj nových spôsobov liečby týchto patogénov. Navyše sa ukazuje, že pohlavné hormóny (okrem estrogénu aj progesterón či estradiol) pravdepodobne zohrávajú rolu aj v rozvoji niektorých autoimunitných chorôb, ktoré sú častejšie u žien než u mužov. Tento vzťah imunity a pôsobenia hormónov počas ženských cyklov je ešte zložitejší, keďže niektoré štúdie ukazujú, že napríklad vyššie hladiny estradiolu môžu mať protizápalové účinky. Detailné poznanie tejto problematiky je tak otázkou ďalšieho vedeckého skúmania.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Čo ale z hľadiska imunity vieme na 100 % je skutočnosť, že vedľajším efektom ovulácie je vyššia náchylnosť žien na infekcie. Taktiež je potvrdené väčšie zaťaženie organizmu žien počas menštruácie. Navonok sa zvykne prejavovať zvýšeným stresom, nervozitou a únavou. Vnútorne ide o prejav mnohých molekulárnych a bunkových interakcií, ktoré majú dopad aj na imunitu. Preto je veľmi dôležité udržať organizmus a imunitný systém čo najviac „v pohode“.

5 krokov k lepšej imunite v rámci ženského cyklu

  1. Prijmite zdravší životný štýl za svoj. Jedzte viac zdravej stravy a pravidelne cvičte. Ak fajčíte, skúste sa tejto závislosti zbaviť. Alkohol pite len s mierou. Zvyknite si spávať aspoň sedem – osem hodín každú noc. Často si umývajte ruky. To všetko predstavuje základnú stavbu pre funkčný imunitný systém.

  2. Spravte si zo zdravej výživy rutinu. Nesprávne stravovanie či podvýživa „kvôli kráse“ neprospievajú nielen dobrému imunitnému systému, ale aj bezproblémovému menštruačnému cyklu.

  3. Menštruácia vyžaduje zvýšený príjem potravín bohatých na železo, ako sú napríklad špenát, orechy, fazuľa, papriky, hrášok, tofu, ryby, hydina a hovädzie mäso.

  4. Počas menštruácie a v období prechladnutí pridajte do svojho jedálnička vitamíny (C, B2, B6, D) a minerály ako selén či zinok, ktoré dohromady podporia imunitný systém v boji proti škodlivým mikroorganizmom.

  5. Vyhýbajte sa stresu, a to aj počas PMS obdobia. Chronický stres si nevyhnutne zoberie daň na vašom imunitnom systéme. Nájdite si čas na seba a vytvorenie pohody aj počas „svojich dní“. 


Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  66
  •  | 
  • Páči sa:  36x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

739 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

66 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu