Začína jeseň a s ochladením pomaly odznievajú aj všetky prejavy peľovej alergie. Peľoví alergici si vydýchnu: konečne bude na chvíľku pokoj a poväčšine v zime aj zabudnú, že v peľovej sezóne mali nejaké ťažkosti. A budú dúfať, že tá ďalšia sezóna už možno nebude taká zlá.
Práve toto je však najvhodnejšie obdobie na vyšetrenie v imunoalergologickej ambulancii. Zatiaľ čo v čase prejavov alergie sa snažíme o ich zmiernenie podávaním antihistaminík, kvapiek do očí, nosových sprejov, mimo sezóny je najvhodnejší čas na realizovanie vyšetrení a následné začatie jedinej možnej príčinnej liečby, ktorou je alergénová imunoterapia. V prípade prvého vyšetrenia v imunoalergologickej ambulancii sa uskutočňujú kožné testy. Kožné testy nám slúžia na zistenie alergénu, ktorý robí danému pacientovi ťažkosti. Keďže hovoríme o peľovej alergii, najčastejšími alergénmi sú pele stromov, ako je breza, lieska, jelša, ďalej pele tráv a burín. Už podľa obdobia, v ktorom má pacient ťažkosti, vieme predpokladať, o aký alergén pôjde. Alergény stromov spôsobujú ťažkosti už s nástupom jari, hneď ako sa oteplí. Alergény tráv pôsobia najmä v období máj-júl a buriny majú hlavnú sezónu koncom leta. Niekedy na zistenie alergénov nestačia len kožné testy, vtedy na doplnenie informácie robíme aj krvné testy, ktorými sa zisťuje prítomnosť IgE protilátok na jednotlivé alergény.
Správne zistenie alergénu, ktorý zapríčiňuje ťažkosti, je potrebné pre nastavenie správnej alergénovej imunoterapie. Tú začíname práve pred sezónou a je to jediná možnosť liečby, ktorá znižuje prehnanú reakciu organizmu na alergén v čase jeho výskytu (na rozdiel od sezónnej protialergickej liečby, pri ktorej sa snažíme už len utlmiť príznaky). K dispozícii máme viaceré prípravky alergénovej imunoterapie, ktoré môžeme rozdeliť na injekčné alebo sublingválne (podávané pod jazyk, či už vo forme tabletky, alebo kvapiek). O konkrétnom prípravku sa rozhodujeme podľa preferencie pacienta. V prípade injekčnej formy sa berie do úvahy napríklad možnosť dochádzania pacienta, v prípade sublingválnej liečby hlavne dôslednosť pacienta, nakoľko pre dosiahnutie účinku je potrebné pravidelné, denné podávanie. Táto liečba trvá 3-5 rokov, pri správne zvolenej forme liečby pozorujeme zmiernenie prejavov alergie, nižšiu spotrebu liekov počas sezóny, u astmatikov tiež miernejšie prejavy astmy.
Ak ste teda mali počas leta prejavy alergie ako svrbenie očí, slzenie, kýchanie, opuchnutý nos či nádchu, a doteraz ste to riešili len samoliečením, je určite namieste práve teraz vyšetrenie u imunoalergológa. Správna diagnostika v mimosezónnom období a následná liečba dokáže výrazne zmierniť prejavy alergie počas ďalších sezón.