Popraskané kútiky úst nemusia byť len chybičkou krásy

Boľavé, krvavé, často až nevzhľadné chrasty v kútikoch úst nás trápia najmä v zimných mesiacoch. Nech sa ich človek snaží akokoľvek zbaviť, nenájde spôsob, ktorý by na ne zázračne zafungoval. Je to aj váš prípad?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Suché pery k veterným a chladným dňom akosi patria. Čím viac nám prekážajú, tým viac máme v obľube zvlhčovať si ich slinami. A to je chyba! Viac než sliny totiž potrebujú naše pery skutočnú hydratáciu a ochranu pred nepriaznivým počasím, napríklad takým dobre známym balzamom na pery. Nie každý však obľubuje pocit mastných pier a mnohí sa tak stále spoliehajú na vlastné sliny.

Čo sa deje vo vašich kútikoch?

Popraskané a boľavé kútiky nie sú v mnohých prípadoch estetický, ale zdravotný problém. V snahe zmierniť suchosť pier zanesieme olizovaním sliny na pery aj do kútikov. Tieto prebytočné sliny vytvoria ideálne teplé a vlhké prostredie pre množenie húb a kvasiniek. A práve kvasinková infekcia najčastejšie spôsobuje bolestivé a nevzhľadné chrasty, ktorých sa dokážeme len ťažko zbaviť. No nielen kvasinky nás v tomto smere vedia poriadne vytrápiť, zápal v kútikoch môžu mať na svedomí aj rozličné vírusy či baktérie.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Čo sa skrýva za popraskanými kútikmi úst?
Čo sa skrýva za popraskanými kútikmi úst? 

Máte problém?

Zapálené kútiky sa môžu objaviť na jednej alebo oboch stranách úst. Možno ste sa s týmto problémom stretli po prvýkrát a možno s ním už bojujete roky. Tak či onak, príznaky sa môžu výrazne líšiť. Čo si treba všímať?

  • suché a popraskané pery

  • začervenanie až opuch v kútikoch úst

  • krvácanie

  • pľuzgiere, veľké chrasty

  • bolestivosť, prípadne svrbenie

  • zlú chuť v ústach

  • pocit pálenia pier alebo úst

  • problémy s jedením kvôli podráždeniu a bolesti

Či ide vo vašom prípade naozaj o zdravotný problém, môže potvrdiť jedine dermatológ.

Ako s kútikmi skoncovať raz a navždy

Neoplatí sa veľmi riskovať tým, že problém s kútikmi odignorujete. Pokiaľ vás trápia opakovane, je vhodné poradiť sa so svojim lekárom, aby sa zabránilo šíreniu infekcie do okolia úst, prípadne do ústnej dutiny, čo by mohlo mať závažnejšie dôsledky.

Pre nasadenie vhodnej liečby je najdôležitejšie poznať svojho protivníka. Na správne identifikovanie pôvodcu vám lekár urobí z postihnutých kútikov ster, ktorý následne zašle na rozbor. Je totiž zrejmé, že s bakteriálnou infekciou si poradí iná masť než s kvasinkovou. Základom liečby je ranu vyčistiť, vysušiť a následne naniesť vhodný typ masti. V prípade potreby môžete na postihnutý kútik naniesť vazelínu, ktorá zmierni pocit suchosti a vytvorí ochranný film.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Lekári pri opakovaných infekciách kútikov úst odporúčajú tiež zmenu stravy, ktorá by mala byť vyvážená a obsahovať dostatočné množstvo potrebných vitamínov. Zároveň netreba zabúdať aj na posilňovanie imunity, aby sa predišlo opakujúcim zápalom. Vyskúšajte výživový doplnok Imunoglukan P4H®, ktorý je vhodný na dlhodobé užívanie alebo intenzívnu 5-dňovú kúru s kapsulami Imunoglukan P4H® ACUTE!.

Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  87
  •  | 
  • Páči sa:  81x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
SkryťZatvoriť reklamu