Vetráte doma správne?

S príchodom chladnejšieho počasia sa v mnohých domácnostiach rozmohol taký nešvar: vyzrážaná rosa na oknách či kvapky...

Vetráte doma správne?
Pretty young woman opening window in room
Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

S príchodom chladnejšieho počasia sa v mnohých domácnostiach rozmohol taký nešvar: vyzrážaná rosa na oknách či kvapky vody na parapetách. Tipnete si, aký problém to vo vašej domácnosti signalizuje? A prečo by ste to nemali nechať len tak, či nebodaj len utrieť papierovou servítkou?

Doma trávime veľa času

Niektorí z nás dokonca väčšinu svojho dňa. A tak je logické, že sa náš domov snažíme udržiavať v čistote a poriadku. Okrem utretého prachu by ste však mali dbať aj na správnu kvalitu vzduchu. A s ním spojené pravidelné vetranie. Pretože nevetraný priestor negatívne vplýva na fungovanie celého tela. To naň reaguje bolesťami hlavy, nevoľnosťou či únavou. Vlhký vzduch je tiež často sprevádzaný aj výskytom plesní, ktoré, okrem iného, oslabujú aj našu imunitu. Navyše, vo vlhkom prostredí sa zvyknú častejšie do prostredia vyparovať aj znečisťujúce látky, ktoré sa vyskytujú v rôznych častiach nábytku či kobercoch.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prečo tento problém vzniká hlavne v zime?

Chladnejší vzduch, ktorý nás v decembri, januári a februári obklopuje, dokáže absorbovať menej vlhkosti. Ten letný sa s ňou vysporiada ľahšie. Preto ak sa miestnosť po lete ochladí, okná sa začnú zahmlievať častejšie a dochádza ku kondenzácii pary na vodu. Zvýšenej vlhkosti pomáhajú aj veľké teplotné rozdiely v múroch: keď je vonku zima a vnútri teplo.

Ako proti vyššej vlhkosti bojovať?

Pravidelným vetraním. Ale nie tak, že si raz denne doma otvoríte na chvíľu vetračku. Pomáha len nárazové vetranie celej domácnosti. Treba otvoriť všetky okná dokorán. Ideálne tak, aby vznikol chvíľkový prievan, ktorý vám zaručí, že budete mať dokonale vymenený vzduch vo všetkých izbách. A aby počas tohto procesu neunikali drahocenné energie von oknom, vypnite pred vetraním kúrenie. A hneď po vyvetraní ho zas zapnite, aby sa vzduch v miestnosti ohrial. Lebo ako sme písali vyššie, chladný vzduch vlhkosti napomáha.

SkryťVypnúť reklamu

Čo vám napovie, že už je doma vyvetrané?

Prezradí vám to vaše okno. Ak na vonkajšej strane okien bude rosa, ešte ich treba mať otvorené. V momente, keď zo všetkých skiel vonkajšej časti zmizne rosa, priestor je už vyvetraný a okná môžete pozatvárať. 

SkryťVypnúť reklamu

Alebo si pomôžte týmto rozpisom dĺžky vetrania podľa mesiacov:

december, január, február -> 5 minút

marec, november -> 10 minút

apríl, september -> 15 minút

máj, október -> 20 minút

jún, júl, august -> 30 minút

Koľkokrát treba počas dňa vetrať?

Odborníci odporúčajú otvoriť okná dokorán minimálne 3 až 4 krát denne, ideálne však každé tri hodiny. Tieto čísla sú ale veľmi variabilné a závisia aj od toho, čo práve doma robíte. Ak napríklad varíte či sušíte prádlo na sušiaku, vlhkosť v domácnosti bude vyššia. Preto je potrebné vetrať častejšie. Ak len pozeráte televíziu alebo nie ste počas dňa doma, stačia 3 až 4 vetrania denne.

SkryťVypnúť reklamu

Tipnete si, kedy na vetranie nezabúdať?

Existujú dva časy dňa, kedy by ste mali okná dokorán otvoriť určite. Súvisia so spánkom. Vždy, keď vstanete a vždy, keď pôjdete spať. Prečo? Lebo počas noci sa v miestnosti hromadí škodlivý oxid uličitý, ktorého sa po prebudení potrebujete zbaviť. A z rovnakého dôvodu by ste mali miestnosť vyvetrať aj pred spaním - aby ho v spálni bolo čo najmenej a mali ste kvalitnejší spánok.

A to je celá veda správneho vetrania. Jednoduché, nie? Stačí si len vytvoriť zvyk a ostatné už pôjde samé. Veríme, že sme vám týmto článkom pomohli a zima v interiéri bude pre vás oveľa zdravšia.

SkryťVypnúť reklamu
reklama




Imunoblog

Imunoblog

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  85
  •  | 
  • Páči sa:  80x

Zdravie máme iba jedno, preto je dôležité sa oň starať.Nadmerná precitlivenosť alebo naopak znížená obranyschopnosť vie poriadne zamávať s našim zdravím, ktorého hlavným zdrojom je naša imunita. Aby sme si ju však dokázali chrániť a udržať, musíme jej rozumieť. Na našom blogu preto nájdete rady odborníkov, ktorí majú dlhoročné skúsenosti v oblasti zdravia a imunity. Viac o imunite sa dočítate na: www.imunoblog.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,066 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
INESS

INESS

106 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

310 článkov
reklama
SkryťZatvoriť reklamu