Ide o nepríjemný, ale nie nebezpečný stav. Niekedy však poštípanie môže ohroziť život - a to v prípade, že dôjde k poštípaniu veľkým počtom os či včiel naraz alebo v prípade alergickej reakcie na včelí alebo osí jed. V prípade poštípania veľkým počtom jedincov dochádza k ohrozeniu na živote v dôsledku množstva toxínov, ktoré sa dostanú do organizmu. V prípade alergickej reakcie však stačí aj jedno uštipnutie na to, aby dokázalo vyvolať závažnú, život ohrozujúcu reakciu.
Ako môže prebehnúť alergická reakcia na poštípanie hmyzom? Podľa stupňa závažnosti sa stretávame s rôznymi prejavmi alergie: od výraznej lokálnej reakcie po celkové prejavy ako je žihľavka, sťažené dýchanie, môžu sa objaviť aj opuchy či kolaps. Tieto prejavy sa objavujú veľmi rýchlo po poštípaní a často viaceré naraz. V takom prípade ide o vážny, život ohrozujúci stav, ktorý si vyžaduje rýchle podanie adekvátnej liečby. V prípade, že ide o prvý kontakt s včelím alebo osím jedom je potrebné rýchlo volať záchrannú zdravotnú službu na čísle 112. Ak ide o opakované pichnutie u pacienta s už potvrdenou alergiou, v prvom rade je potrebné podať lieky, ktoré má mať alergický pacient vždy pri sebe.

Ak sa už raz objavila alergická reakcia na poštípanie osou alebo včelou, je vhodné zabrániť tomu, aby sa nabudúce podobný stav nezopakoval. Zároveň je potrebné absolvovať alergiologické vyšetrenie, ktoré potvrdí, či je naozaj prítomná alergia na osu alebo včelu (či sa tvoria protilátky IgE na poštípanie osou alebo včelou). Najlepší čas na toto vyšetrenie je 1 až 2 mesiace po prekonanej alergickej reakcii, skôr môžu byť výsledky falošne negatívne. Vyšetrenie sa uskutočňuje pomocou kožných testov, ako aj vyšetrením krvi, kde sa zisťuje prítomnosť špecifických IgE protilátok proti alergénom osy alebo včely.
Alergický pacient má mať pri sebe vždy prvú pomoc
Každý pacient alergický na poštípanie osou alebo včelou by mal byť vybavený pohotovostným balíčkom - mať k dispozícii lieky, ktoré má v prípade poštípania požiť. Základom liečby je adrenalín, ktorý treba podať hneď ako dôjde k závažnej reakcii po poštípaní. Adrenalín má pacient u seba vo forme tzv. adrenalínového pera, ktoré sa podáva jednorazovo a je veľmi jednoduché na manipuláciu. Okrem akútnej liečby vzniknutej alergickej reakcie existuje možnosť znížiť reakciu organizmu na hmyzí alergén pomocou alergénovej imunoterapie. Jej podstata spočíva v tom, že pacient je pravidelne vystavovaný kontaktu s alergénmi, čím postupne dochádza k zníženiu reakcie pri poštípaní. V prípade alergie na osu a včelu sa tieto prípravky podávajú podkožne. V počiatočnej fáze sa postupne zvyšuje množstvo alergénov. Nasleduje udržiavacia fáza, kde sa predlžuje interval podávania, pričom dávka alergénov sa už nezvyšuje. Ide o dlhodobú liečbu, ktorá má trvať minimálne 3 roky, optimálne je 5 ročné podávanie. Je to v súčasnosti jediný spôsob, akým vieme výrazne znížiť riziko anafylaxie po ďalšom poštípaní. Preto sa odporúča všetkým pacientom s potvrdenou závažnou (anafylaktickou) reakciou po poštípaní osou, alebo včelou, a to aj napriek možnému riziku alergickej reakcie pri takto liečbe.
Ak ste počas tohto leta prekonali závažnú alergickú reakciu po poštípaní osou alebo včelou a doteraz ste neabsolvovali alergiologické vyšetrenie, je najvyšší čas tak urobiť. Jednak pre samotné potvrdenie, či išlo naozaj o alergickú reakciu na hmyzí jed, jednak pre nastavenie liečby alergénovou imunoterapiou, ktorá môže mať ochranný efekt už počas ďalšej sezóny.
Autor článku: MUDr. Zuzana Rennerová, PhD.
Prečítajte si viac článkov aj na našom Imunoblogu.