Druhý pilier - podpora či záťaž - opačný názor

V štyroch predchádzajúcich článkoch som sa snažila vyjadriť výsledky môjho pohľadu a prepočtov ohľadom dopadov zavedenia dôchodkového sporenia, že si myslím, že to nemôže mať ani z dlhodobého hľadiska skutočne pozitívny efekt pre štát. Medzitým som sa stretla s materiálmi prezentujúcimi opak. Čo hovoria a na čom sú založené?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Na stránke p. Sulíka je zbierka analýz, medzi ktorými sa nachádza aj jedna s názvom Vplyv dôchodkového sporenia na verejné financie a občanov, pod hlavičkou Inštitútu finančnej politiky Ministerstva financií SR, od autorov Ľudovít Ódor, Jana Antalicová, Zdenko Krajčír, Viktor Novysedlák.

V tejto analýze je na strane 13 aj graf o tom, že bilancia dopadov zavedenia druhého piliera začne byť pozitívna približne od roku 2053.

Na čom sú tieto výpočty založené poodhaľuje viac nasledujúca analýza pod tou istou hlavičkou a prakticky od tých istých autorov: Možnosti znižovania odvodov na Slovensku. V nej sa píše:

Uvažujme o mužovi, ktorý má 24 rokov a nevstúpil do zmiešaného systému. Ak pracuje za priemernú mzdu a bude platiť riadne odvody do starobného poistenia (18%) až kým neodíde do dôchodku (65 rokov), štátu v súčasných cenách odvedie približne 2,8 mil. Sk. Koľko za tieto peniaze dostane? Ak sa dožije priemerného veku po dosiahnutí 65 rokov, tak dostane približne 5 mil. Sk (v súčasných cenách). Pomer medzi odvodmi a benefitmi je teda iba 56%. Horšia (z pohľadu verejných financií) je situácia so ženami, kde je tento pomer ešte nižší.

Nasleduje graf, ktorý ukazuje, že tento pomer u žien je 45,2%. To znamená, že v ich prípade je kvôli dlhšiemu veku celoživotný objem dôchodkov 6,19 mil. Sk, V priemere za mužov i ženy je to teda 5,6 mil. Sk.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je zrejmé, že aj pozitívna bilancia druhého piliera od roku 2053 mohla vyjsť len na základe predpokladu takéhoto rastu dôchodkových nárokov v prvom pilieri. Rastu, ktorý odvodom v hodnote 2,8 mil. Sk priznáva dôchodok v hodnote 5,6 mil. Sk.

To by znamenalo, že o 50 rokov by musel jeden pracujúci počas obdobia výkonu práce, nielenže prefinancovať dôchodky viac ako dvoch dôchodcov, ale že by to navyše museli byť dôchodky dvakrát vyššej hodnoty než by prináležalo podľa 18 %-ej sporivej časti odvodov.

Z uvedeného je možné vyvodiť niekoľko záverov o tom, za akých predpokladov môže mať druhý pilier pozitívny efekt pre štát

- druhý pilier má zmysel len pri "nezmyselne" vysokom raste dôchodkov v prvom pilieri

- aj keď takýto rast dôchodkových nárokov v prvom pilieri bude musieť mať za následok nárast dôchodkových odvodov, takže pomer 8%:19% sa podstatne zníži, neprichádza do úvahy nižšie krátenie dôchodkov v prvom pilieri než o 1/2

- za týchto predpokladov platí, že ak by aj DSS zhodnotili odvody sporiteľov, tak že reálna hodnota 2,8 mil. stúpne na 5,6 mil., a to aj so zohľadnením poplatkov, stále budú dôchodky z druhého piliera nižšie než z prvého.

Irena Bodnárová

Irena Bodnárová

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Čo sa mi páči nájdete v rubrike "Toto si prečítajte (články)" nižšie. Okrem internetových odkazov aj výber "hrozienok", napríklad M. Rúfus: Len zlo sa deje samospádom, dobro sa musí tvoriť. Zoznam autorových rubrík:  I.pilierII.pilierEkonomikaNapadlo mi

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Marcel Rebro

Marcel Rebro

142 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu