Samozrejme za predpokladu, že krátenie normálne vyplácaného dôchodku z titulu vopred vyplatenej časti bude rovnaké ako z titulu odvádzania polovice odvodov do druhého piliera.
A malo by tomu tak byť, pretože je jedno či dostane človek na svoj dôchodkový účet 1 800 Sk z titulu presmerovania polovice dôchodkových odvodov alebo z titulu vopred vyplatenej časti dôchodku, za výhodu tej istej finančnej hodnoty má byť rovnaká finančná "odplata".
Konštatovanie, že zavedenie druhého piliera je to isté ako ponechanie priebežného systému s vyplácaním časti dôchodkov vopred, vyvoláva niekoľko otázok.
Je zavedenie druhého piliera naozaj podstatnou zmenou dôchodkového systému, alebo len nepatrnou zmenou priebežného systému zodpovedajúcou tomu, že sa časť dôchodkov vypláca vopred?
Môže opatrenie spočívajúce v podstate v tom, že sa časť dôchodkov vypláca vopred zlepšiť udržateľnosť dôchodkového systému?
Priebežný systém s normálnym vyplácaním dôchodkov nie je stratový dovtedy, kým každý človek zanechá po sebe pracujúceho potomka. Samozrejme stačí, že je to zabezpečené v priemere.
Stratový by však nebol ani vtedy, keby rodičia mali len po jednom dieťati, ale to dieťa by zarábalo reálne toľko ako obaja rodičia spolu.
V priebežnom dôchodkovom systéme s normálnym vyplácaním dôchodkov treba osobitnými zdrojmi vykrývať len dôchodky tých ľudí, na ktorých nepripadá pracujúci člen nasledujúcej generácie a ich dôchodok nie je vykrytý vyššou produktivitou ostatných členov novej generácie, ani iným spôsobom, napr. imigrantmi.
Naopak, v priebežnom dôchodkovom systéme s časťou dôchodkov vyplácanou vopred, treba osobitnými zdrojmi vykrývať celý objem vopred vyplatených dôchodkov.
Ak vyplatíme časť dôchodku vopred takému človekovi, po ktorom neostalo pracujúce potomstvo a nepočítame s vyššou produktivitou novej generácie či imigrantami, potom sa nám takáto investícia vráti do konca jeho života v tom, že sa nám primerane zníži dotácia, ktorú je potrebné pre jeho dôchodok zabezpečiť.
Medzi tými, ktorým sa vyplácajú dôchodky vopred, sú však nutne aj takí, ktorí sa vždy správali a budú správať demograficky zodpovedne a ako oni, tak aj ich deti vždy po sebe zanechajú pracujúce potomstvo.
Investície do predčasného vyplatenia dôchodkov takýchto ľudí sa nevrátia nikdy.
A aj pri počte pôrodov na tak nízkej úrovni ako je dnešných 1,24 na ženu, je stále viac takých ľudí, ktorí po sebe potomstvo zanechávajú než naopak.
To znamená, že investície do dôchodkov vyplácaných vopred sa vracajú každou generáciou len z malej časti a niektoré sa nevrátia vôbec.
Priebežný dôchodkový systém s vyplácaním časti dôchodkov vopred, a teda aj dvojpilierový dôchodkový systém, je finančne náročnejší a tak aj ťažšie udržateľný než normálny priebežný dôchodkový systém.
K rovnakému výsledku dospel aj môj predchádzajúci článok Ako druhý pilier rieši demografickú krízu, v ktorom som vyčíslila náklady priebežného a dvojpilierového systému na výrazne zjednodušenej spoločnosti.
Viacerí tento výsledok odmietli, najmä z dôvodu, že ide o nereálny model spoločnosti. Ja si však myslím, že aj tento článok je dôkazom správnosti, lebo ukazuje, že k rovnakému výsledku sa dá prísť aj inou cestou.
To znamená, že zavedenie druhého piliera, napriek opačnému zámeru, sťažilo udržateľnosť dôchodkového systému.
Nemal by to však byť dôvod plakať nad rozliatym mliekom, ani pre škodoradostný posmech odporcov.
Mal by to byť dôvod na to, aby sme po sérii opatrení zhoršujúcich udržateľnosť dôchodkového systému, hľadali konečne aj opatrenia, ktoré naozaj pomôžu.