Samhain [sauň] (Keltika 3)

V dnešný deň sa mnohí venujú Halloweenu, šialenému sviatku, ktorý sme „zhltli aj s navijákom“ v rámci kultúrnych vplyvov

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

z Ameriky. Čo najperverznejšie spodobnenie mŕtvol, duchov a démonov je predmetom zábavy, nie je však u nás spojené s tradičným koledovaním, ktoré u nás vymrelo aj vo vianočný čas, s tým, ako sa ľudia ľuďom v 20. storočí u nás stále viac vzďaľovali. U nás teda nezazvonia u Vás deti v kostýmoch mŕtvol a nezhúknu na Vás tradičné „Daj, lebo dostaneš!“ (Trick or treat) – aspoň toho sme ušetrení :-) Stále častejšie sa zdôrazňuje keltský pôvod tohto sviatku, aj jeho írsky názov – Samhain. Toto slovo sa však nevyslovuje /samhain/, ale /sauň/.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Samhain je v írskej gélčine ženského rodu („tá Sauň“), a skloňuje sa, napr. genitív je Samhna (výsl. /sauna/). Je to vlastne pohanská podoba Sviatku Všech svätých, a zrejme aj priamo jeho predchodcom. V Írsku išlo o tzv. hody mŕtvych. „Sauňou“ sa začínal polrok zimy, ktorý trval až do sviatku „Bjaulteň“ – Bealtain, čiže Prvý máj. Preto sa aj prvý mesiac tohto tmavého polroku nazýval Mí na Samhna (= Mesiac Sauňe, november), a prvý mesiac svetlého polroku volali Mí na Bealtaine (= Mesiac Bjaulteňe, máj).

Na „Sauň“ sa verilo, že v túto dobu je obzvlášť aktívny aos sídhe /és ší/, čo je mytologické "pokolenie z vílích mohýl", čiže írski duchovia a víly. Záhadné prehistorické mohyly sídhe /ší/ sú v írskom folklóre podzemným obydlím týchto rozličných víl a vílkov. Nazývajú sa duine sídhe /dwiňe ší/ - „človek z mohýl“, bean sídhe /bjän ší/ „žena z mohýl“ či fear sídhe /fjär ší/ „muž z mohýl“. A práve toto sú „predkovia“ všetkých tých dnešných haloweenových oháv, mŕtvol a duchov, za ktoré sa prezliekajú deti na celom svete. Totiž s obrovským vysťahovalectvom Írov do Ameriky okolo r. 1850, keď Írsko zažilo devastujúci hladomor kvôli moru zemiakov, sa veľa z írskej kultúry dostalo za oceán a prispelo do taviaceho kotla americkej kultúry. Ako Holanďania zaviedli v New Yorku Santa Clausa, Íri dali Amerike špecifický štýl v country hudbe, a tiež náš Haloween – keď v angličtine tento keltský sviatok bol pomenovaný názvom, ktorý vlastne znamená „predvečer Všech svätých“ (pôvodne All Hallows´ Even).

SkryťVypnúť reklamu

V gélčine má sviatok však viacero pomenovaní, popri Samhain aj Féile na Marbh /féľe na marəv/ (=Sviatok mŕtvych), Féile Moingfhinne /féľe mwiňhiňe/ (=Sviatok belostnej panej). Rád by som ale zdôraznil zložitosť gélskeho pravopisu, a tak poukázal na správnu výslovnosť názvu Samhain, a to - /sauň/.

Ivan R. V. Rumánek

Ivan R. V. Rumánek

Bloger 
  • Počet článkov:  81
  •  | 
  • Páči sa:  251x

Τί δεῖ με χορεύειν; Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Věra Tepličková

Věra Tepličková

1,068 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

90 článkov
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu