
O hľadaní šťastia
V pondelkovom programe bol šokujúcim obsah filmu Zvláštny let, ktorý otvorene ukázal akým spôsobom sa vyspelá krajina - akou Švajčiarsko isto je, správa voči imigrantom, ktorí tam žijú už niekoľko rokov, majú vlastné rodiny, prácu, platia dane... "Jediným vysvetlením brutality systému podľa mňa je, že bežní ľudia vo Švajčiarsku nevedia, čo sa vlastne deje. Ako tá mašinéria funguje. Inak by snáď takéto niečo nedopustili.", povedala o Zvláštnom lete jedna z diváčok.
Utorkovým ťahákom bol film Happy a diskusia s handlovským rodákom Tomášom Grígerom, ktorý nám porozprával o tom, ako zmenil svoj zdanlivo úspešný život v londýnskom City a odišiel hľadať skutočné šťastie cestovaním na červenej motorke iba s vecami, ktoré si dokázal naložiť na svoj skúter. Tomáš priniesol skutočne inšpiratívny príbeh, ktorý otvára mnohé otázky nad našim každodenným uponáhľaným životom. Pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac, je tu jeho web viamalina.com a tí z vás, ktorí si chcú zacestovať resp. by mali záujem o Tomášove rozprávanie naživo, máte šancu práve teraz navštíviť Ozveny festivalu Jeden Svet v Žiari nad Hronom s kvalitným programom.
Skvelým bol aj nadväzujúci film Happy - Šťastie. tento film je jedným z najlepších, aké sme kedy na festivale v Prievidzi premietali. Už v utorok doobeda mi na školskom premietaní v Novákoch vyhŕkli pár krát slzy, som rád, že tento film sa stal hitom festivalu a zvíťazil ako najlepší aj v hlasovaní divákov.
Posledná európska diktatúra prežíva
Čo je to vlastne tá všade spomínaná kríza, čo sú jej príčiny a aké sú možné riešenia? Aj na tieto otázky odpovedal ďalší hosť festivalu Juraj Karpiš, ekonóm slovenského think tanku INESS. Smutné zrkadlo nám všetkým nadstavil film Zuzany Piussi Krehká identita zachytávajúci nacionalistické vášne. Ešte predtým však divákov zamrazila snímka Bahrajnský výkrik do tmy, ktorá ukázala nebývalú brutalitu tamojších vládcov pri potlačovaní mierumilovných demonštrácií. Podobný postup po zmanipulovaných voľbách zvolil aj Alexander Lukašenko z Bieloruska, posledný európsky diktátor. A čo je dosť pesimistické, hosť Siarhej Smatryčenka, bieloruský lingvista žijúci v Brne, nevie odhadnúť, či a ako sa tamojší systém zrúti. "Rozdelenie populácie je asi 30% za Lukašenka, 30% proti a zvyšok je niekde v strede.", dopĺňa Siarhej. Bodom zlomu však môže byť extrémne zlý stav bieloruskej ekonomiky.
Program pokračoval aj za účasti Mons. Bezáka
Ďalším neslobodným režimom, ktorý bol témou na festivale, je Barma. A to prostredníctvom filmu Hlas Barmy, ako aj diskusie s fotoreportérkou Janou Čavojskou, ktorá práve túto krajinu minulý rok navštívila. Okrem premietaných fotiek počas piatkovej prezentácie si počas celého festivalu mohli diváci pozrieť aj kúpiť krásne fotografie na plátne na predajnej výstave Tisíc životov, ktorá bola nainštalovaná vo vestibule Domu kultúry v Prievidzi. Predaj zvyšných fotiek pokračuje, ceny sú ozaj symbolické, pričom výťažok je určený na zbierku Berkat pomáha.
Sobotný program pokrýval množstvo tém, vrátane slovenských dokumentov Od Fica do Fica a Cigáni idú do volieb. Hlavným ťahákom však bol bezpochyby už spomínaný a opäť uvedený film Happy, s nadväzujúcou diskusiou s Mons. Róbertom Bezákom, emeritným arcibiskupom a rodákom z Prievidze. Kapacita Domu kultúry bola vypredaná, čo vytvorilo skvelú atmosféru. Ale hlavný bol samotný obsah debaty. Mnohokrát si odpovede hosťa vyslúžili potlesk a na záver aj neutíchajúcu standing ovation.
Veľkým úspechom skončilo aj podpisovanie fotiek s festivalovým portrétom, ktorý urobil fotograf Karol Urban hneď po príchode vzácneho hosťa. Pozrite si portréty všetkých hostí, sú vydarené. Mám radosť, že sme s kamarátom založili novú tradíciu. Zároveň sme zrealizovali ďalšiu novinku, trochu odvážny nápad, kedy sme po festivale pripravili 2-DVD so záznamom z diskusií „nielen o šťastí" s Mons. Bezákom a ekonómom Jurajom Karpišom spolu s bonusmi v podobe dokumentu miestnej RTV Prievidza z piateho ročníka a ich vydarenej reportáže z festivalovej soboty, ktorá výborne zachytila skvelú atmosféru v posledný deň festivalu.
Jeden svet v Prievidzi je aj o pomoci druhým
Popri prinášaní tém, ktoré sa bežne neobjavujú v médiách je cieľom prievidzského festivalu aj pomáhať. Festival organizuje občianske združenie Berkat, ktoré výťažok v plnej výške použije na podporu projektov v Maroku a Afganistane. Afgansky projekt Adžamal sa zameriava na transplantácie očných rohoviek. Je úžasné, že naše príspevky umožnia ľuďom opäť vidieť a vrátiť sa do bežného života v práci či škole. Projekt v Maroku kombinuje viacero aktivít: podporu štyroch dievčat a dvoch chlapcov počas ich štúdií, nákup oviec pre miestne rodiny či vybavenia do školy v dedinke Agouti.
Výťažok zo vstupného, predaja vo festivalovom Obchodíku a dobrovoľných príspevkov do verejnej zbierky ako aj priamych „adopcií štúdia" sa zastavil na sume 4848,50 €. Festival zároveň dosiahol divácky rekord, keď všetky projekcie navštívilo vyše 3200 divákov. Naše aktivity pokračujú predajom bábik alebo pokračovaním festivalu formou pravidelných Dozvukov Jedného Sveta. Dovidenia na nich alebo až o rok na siedmom ročníku festivalu!