Michal Hvorecký je dobrý hosť

Písmo: A- | A+

V minulosti som ho vnímal ako známeho spisovateľa bez hlbšej znalosti jeho tvorby, nakoľko som si myslel, že nie je určená pre moju vekovú hranicu. Pravidelne som čítal jeho príspevky v SME a často som sa s ich posolstvom stotožnil. Nedávno bol naším hosťom na festivale Jeden svet, kde som ho zažil na troch výborných prezentáciách z cesty po Afganistane. Pútavým rozprávaním nám rozšíril uhol pohľadu na túto vzdialenú krajinu. A posledný májový deň zavítal opäť do Prievidze, kedy v Ars Preuge priblížil svoje dielo. Vitajte na čítačke Michala Hvoreckého.

f1.jpg

V  útulnom podkroví sa v ateliéri Ars Preuge zišlo niečo vyše dvadsať poslucháčov a milovníkov dobrej literatúry. Ako zdôrazňuje samotný Michal, radšej menej divákov, ale so skutočným záujmom. Ako vidieť z výrazov tvári, autor zaujal. Mňa upútal aj vankúš voľne pohodený do priestoru, ktorý akoby symbolicky vítal každého ďalšieho hosťa: Poď medzi nás a pohodlne sa usaď!

f2.jpg

Michal predstúpil v zaujímavom tričku s dámou na hrudi. Jej náhrdelník pekne svietil pri fotení. Live in The Fast  Lane hlásal nápis pod ňou. Život v rýchlom pruhu....hmm?! Michal pôsobil celkom pokojne a vyrovnane.

 

F3.jpg

Zoči - voči ! Čitatelia - autor! Ono sa to nezdá, ale je veľmi náročné vyraziť do terénu. Byť aktívny. Chodiť s knihami na besedy a čítačky. Prebrať sa z „budmerickej minulosti" a šíriť kultúru v knižniciach, kluboch  a na školách! 
Michal chodí medzi ľudí veľa a rád. Je moderný aktivista a neúnavný cestovateľ po celom Slovensku. Ako sám spomenul, niekedy sa cíti ako novodobý Matej Hrebenda. Podotýkam, že nehovoríme o predavačovi hrebeňov.....

f4.jpg

Michal ma svojou čítačkou milo prekvapil. Jeho prednes bol pútavý, strhujúci. Vidieť aj z jeho výrazu, že to prežíval naplno. Ako povedal na úvod, snaží sa každú čítačku spraviť inú, aby to bavilo aj jeho samého.

f5.jpg

Na úvod prečítal doteraz nepublikovanú poviedku o „francúzskej láske" a Vianociach na Orave, veľmi peknú. Dvomi úryvkami priblížil aj  román Dunaj v Amerike, dal niečo aj z Lovcov & zberačov a najviac pobavil publikum svojím Rozborom hokejovej hymny docentky Kristíny z katedry filozofie vo Svidníku.
Diváci sedeli. Pozorne počúvali. Nahlas sa smiali. Alebo sa len usmievali....

f6.jpg

....iní ležali a bolo im tiež fajn. Trochu teplo, ale pohoda. Ateliér má svoje čaro a atmosféru. Skvelé priestory, ktoré ocenil aj sám autor. Človek sa cíti takmer ako doma.

f7.jpg

Michal bol v pohode. Pri prednese stál, primerane gestikuloval. Počas diskusie si sadol do kresla a pozorne počúval otázky z pléna. Prezentoval svoje názory na súčasný svet a aj našu spoločnosť. Je zrejmé, že Michal má nielen dar písať, ale aj komunikovať. Bolo to ozaj príjemné stretnutie. Akoby sme sedeli s blízkym človekom vo vlastnom domove. Hvorecký je ozaj dobrý hosť!

Teším sa na ďalšie spoločné stretnutia. Či už osobné alebo aj sprostredkované. Napríklad v podobe počúvania audioknihy Pastiersky list alebo nad stránkami jeho kníh. Je dobré, keď blízko vlastnej päťdesiatky, môžem konštatovať, že som dorástol na zoznámenie sa s tvorbou Michala Hvoreckého, ktorého som (ne)poznal ako autora pre mladých. A odporúčam to aj vám mladším.

Čítať knihy sa aj v dnešnej rýchlej internetovej dobe oplatí. Alebo aspoň môj (chacha) a Hvoreckého blogy isto!

 

Skryť Zatvoriť reklamu