Systém vzor-obraz

Každé náboženstvo, každá demokratická vláda sú založené na zákonoch a prikázaniach. Tie sú prakticky rovnaké, všetky kážu o tom žiť striedmo, poctivo, blablabla. Sú vytvorené tak, aby z nás spravili poslušných občanov/ovečky. Výhoda je zjavná pre pastierov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)


Ak sa pozrieme na zákony ako na systém, ktorý drží modernú civilizáciu pohromade, uvidíme zjavné výhody čo sa týka stability. Veď dané zákony nám prídu normálne, bežné, správne. Ale chyba lávky. Tak isto bežné nám je i rozprávať či chodiť a to sme sa tiež naučili doma od rodičov (teda tí, ktorí rodičov majú). Z toho nám vyplýva, že počas detstva absorbujeme obrovské množstvo informácií: obliekanie, správanie, rozprávanie, chodenie, náboženstvo, ale i vytrvalosť či prístup k iným ľudom (systém vzor-obraz). Pre zjednodušenie pokládam všetky ľudské mozgy za približne rovnaké, s malým množstvom výchyliek hore i dole (génius-postihnutý). Každý bežný človek má obrovský rastový potenciál, ktorý často ostane nevyužitý kvôli výchove a výučbe. Samozrejme, že existujú ľudia abnormálni, nepoučiteľní a chorí, ale to je dané našim počtom. Žirafy tiež medzi sebou majú úchylákov, ktorým sa páčia slony. Keby bolo žiráf 7 miliárd, tiež by bolo niekoľko miliónov z nich takýchto. Tak isto je to i u medializovaných vrážd, nehôd atp. Keď zapnem televízne správy, zdá sa mi akoby ľudstvo vymieralo rapídnymi počtami na brutálne druhy smrti. Pritom sa za jednu minútu narodí na svete vyše 150 detí.

Späť k systému vzor-obraz. Čo myslíte, na koho sa najviac podobáte? Zrejme je to človek, s ktorým ste v detstve strávili najviac času. Pokiaľ zoberiete dvojičky a v útlom detstve ich od seba oddelíte, budú úplne iné (kľudne i výzorom). Ak ostanú pri svojich rodičoch, budú sa odlišovať, ale nie v takej priepastnej miere. Z toho mi vyplýva, že k stavu v ktorom sa momentálne nachádzame (technologický pokrok a kultúrny úpadok) sme sa prakticky dostali segregáciou dobrých rodičov od zlých (tj. dvaja starostliví, 'dobrí' rodičia k sebe budú sexuálne inklinovať).

Narozdiel od iných cicavcov je však u človeka systém, v ktorom sa zlým rodičom darí dostatočne, aby ich deti prežili až do dospelosti, niečo čo sa v prírode len tak nestane. Takto sme sa postupne dostali do stavu, keď na rodinu s IQ ~120 pripadá 1 a pol dieťaťa, zatialčo na rodinu s priemerným IQ ~90-100 pripadajú 3 deti. Z toho nám vyplýva, že i keď momentálne technologicky pokračujeme míľovými krokmi, tento postup sa bude pomaly spomaľovať až do fázy, keď sa zastaví (to je samozrejme za predpokladu, že sa neudeje nejaká dôležitá udalosť typu asteroid, nukleárna vojna atp.). 
Otázka nie je, či by nám malo záležať na tom zastaviť tento úpadok. Otázka znie: ako tento úpadok zastaviť, aby sa deti našich detí nenarodili do sveta plného tučných Američanov?

Jakub Mihalčiak

Jakub Mihalčiak

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

I'm a quitter. I come from a long line of quitters. It's amazing I'm here at all. Zoznam autorových rubrík:  SlohyModerný svet, jeho kultúraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu